Марић о изради закона о поријеклу имовине: Основ сумње довољан да се покрене поступак

Још увијек постаjи дилема око границе испод коjе се неће ићи са поступком – да ли да та граница буде 50.000 еура или већа, објашњава Марић

Закон о поријеклу имовине један је од најзначајнијих сегмената у борби против организованог криминала и корупције и његово усвајање би представљало велики корак у сузбијању криминалних група и откривању јавних функционера који су имовину стекли корупцијом, истиче Бoрис Марић, jедан од учесника у изради тог закона.

Како је казао у изјави за „Дан“, радна група интензивно ради на изради Закона о поријеклу имовине и припреми нормативних рјешења, у шта су укључени домаћи и страни експерти, уз подршку Савjета Европе.

– Тешко jе рећи када ће закон бити усвоjен, можемо очекивати да ће jавна расправа почети средином октобра. Усваjање закона у Скупштини очекуjе се свакако до краjа године. Основ сумње ће бити довољан за покретање поступка, с тим што остаjе дилема око границе испод коjе се неће ићи са поступком – да ли да она буде 50.000 еура или већа – рекао је Марић.

Представник Грађанске алијансе Зоран Вујичић каже да се ради о потпуно легитимном закону, посебно у државама коjе су прошле транзициjу и гдjе су поjединци преко ноћи акумулирали огроман капитал.

image

– Подсjећам да се и кроз постоjеће законе могло значаjно преиспитивати пориjекло имовине, али ниjе постоjала политичка воља да се у том сегменту закон спроводи. Како jе ово jедан од системских закона, чиjи ће фокус бити на jавним функционерима, потребно jе да се jасно дефинише ко има кључну улогу у овом закону, наравно уз припрему и спремност правосудних органа. Да би оваj закон заиста заживио, сви органи мораjу у потпуности да буду посвећени томе, а ако знамо да реформе у правосуђу нису спроведене, укупни домети овог закона могу бити краjње лимитирани. Да ли ће закон бити усвоjен до краjа године зависи иск- ључиво од воље већине у парламенту и спремности да од себе крену у одлучну борбу против корупциjе, да и на таj начин покажу да су сви jеднаки пред законом, што jе основ владавине права – казао је Вујичић.Под лупом функционери и њима блиска лица

Држава и друштво коjи су оптерећени криминалом и корупциjом, посебно оним на високом нивоу, што jе случаj са Црном Гором, имаjу потребу за доношењем оваквог закона како би се испитали и санкционисали сви видови незаконитог богаћења на штету државне имовине и имовине грађана, па и чувене одлуке о додjели станова државним функционерима под врло повлашћеним условима, далеко од тржишних. Зато ће приоритет у процесу утврђивања поријекла имовине бити стављен на jавне функционере и са њима повезана лица, пише у предлогу закона.

Закона о пориjеклу имовине и посебном опорезивању требало би да се плаше само они коjи не могу доказати пориjекло свог иметка и код коjих постоjи очигледан несклад између прихода и почетне имовине и знатног имовинског богатства у личном посједу или у посjеду њима блиских људи, пише у образложењу Предлога закона о утврђивању пориjекла имовине и посебном опорезивању незаконито стечене имовине коjи jе поднијет Скупштини.

Неки политичари се плаше реваншизма, а неки сматраjу да не постоjи политичка воља и да jе потребно спровести броjне реформе како би се уопште могао примиjенити jедан овакав закон. И поједини стручњаци сматрају да би доношење оваквог закона на брзину могло дониjети више штете него користи, али остаје да се види када ће бити усвојен и какви ће бити његови ефекти.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest