Медицинске сестре незамјењива окосница сваког здравственог система

Међународни дан сестринства -12. мај, који се обиљежава под слоган: „Сестре, глас који води, инвестирајте у сестринство и поштујте права на обезбеђење глобалног здравља“ и ове године прати пандемија изазвана вирусом КОВИД-19, наводи у свом сопштењу Национално удружење медицинских сестара и бабица Црне Горе.

Фото: pixabay/ilustracija

Пандемија КОВИД-19 промијенила је свијет, од начинана који живимо, дружимо се, радимо, комуницирамо до начина на који пружамо његу и бринемо о онима којима је њега потребна.
У условима ванредних епидемиолошкихи здравствених околности, значајно је повећана видљивост медицинских сестара, које су увијек биле у сјенци и чији посао се подразумијевао, али не и адекватно вредновао. Данас, као никада прије,како стручна тако и лаичка јавност схватила је веома важну улогу медицинских сестара у третману болесника. У времену борбе са коронавирусом, још једном се показало да су управо медицинске сестре незамјењиве у процесу пружања здравствене заштите и окосница сваког дравственог система, истичу у свом саопштењу.

Медицинске сестре су биле и остале на првој линији борбе против пандемије, али и сваког другог здравственог изазова, упоредо радећи на својој едукацији, усавршавању, истраживању, а све у циљу унапређења превенције, лијечења и здравствене његе. Оне несебично и посвећено, са саосјећањем и емпатијом, али и одличним професионалним вјештинама вођења брину о сваком пацијенту, без обзира на озбиљност његовог стања и ризик да и саме угрозе своје здравље и живот.
Сви, па и медицинске сестре, научили смо много из ове пандемије и дугујемо оним медицинским сестрама које нису са нама, као и друштву у цјелини, да надоградимо лекције које смо научили. Морамо утицати на наше здравствене системе инаша друштва,тако да раде на рјешавању изазова који утичу на безбједнос здравствених тимова а самим тим и безбједност пацијената.

„Одувијек смо знали да наш посао, као медицинских сестара, са собом носи одређени ризик. Сада је разлика у томе што то и други знају. Осећам се награђеном изражавањем солидарности од стране свих; драго ми је сазнање да људи препознају нашу улогу, – сада заиста виде нас и наш рад”. Ово је на почетку пандемије изјавила 24-годишња италијанска медицинска сестра, која је привукла пажњу свијета када је описала дан у живот у медицинске сестре која брине о пацијентима са КОВИД-19.

Доприноси медицинских сестара и бабица током пандемије били су спасоносни и системски. Кроз своју иновативност, сналажљивост, омогућили су нашим системима да флексибилно реагују. У таквим отежним и ризичним епидемиолошким условима, добробит медицинских сестара и бабица и њихово физичко и ментално здравље су значајно погођени, чиме је угрожена и сигурност и и безбједност здравствених система.

Због свега наведеног, медицинске сестре и бабице у Европској регији СЗО прекидају радни ангажман,било због одласка у пензију (здравствена радна снага у региону брзо стари) или, што је још више забрињавајуће, због умора и изгарања.

Медицинске сестре и бабице чине половину професионалне радне снаге у свијету,комуницирају са људима од рођења до смрти у свим врстама окружења и управо оне успостављају 90% контаката између пацијента и здравствених радника.Оне могу пружити сигурне, високо квалитетне,ефикасне здравствене услуге посебно за рањиве,угрожене и тешко доступне групе.

Омогућавање и подршка медицинским сестрама и бабицама да раде до свог пуног потенцијала је од суштинског значаја за испуњавање тренутних и будућих здравствених потреба становништва.
Глобални стратешки правци за сестринство и бабињство 2021-2025 представљају праксе засноване на доказима и међусобно повезане политичке приоритете који могу помоћи земљама да осигурају да медицинске сестре и бабице оптимално допринесу постизању универзалне здравствене покривености здравља становништва.

Сада је од виталног значаја да удружења медицинских сестара И све медицинске сестре постакну владе на одговорност како би осигурале имплементацију глобалне стратегије сестринства и бабињства СЗО, како би се развили снажни и отпорни здравствени системи, способни да одговоре на бројне, свакодневне захтјеве за пружањем здравствене заштите.

Зато владе треба да имају више сензибилтета и да улажу у медицинске сестре, односно морају радити у партнерству са медицинским сестрама у свим сегментима здравствене политике, како поуке ове страшне пандемије не би биле узалудне, закључује у свом сопштењу Национално удружење медицинских сестара и бабица Црне Горе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest