Медојевић: Ова Влада ће новац од емисије обвезница од 750 милиона потрошити до јесени!


Пише: Небојша Медојевић

Након 3 мјесеца трошења новца пореских обвезника без икакве контроле и супротно закону о буџету Министар Мицкеј је изашао у јавност са Предлогом закона о буџету за 2021 годину.

Не треба да будете експерт па да одмах уочите да се ради о буџету континуитета исте екононске политике засноване на задуживању и потрошњи Владе, као што је ДПС радио протеклих 20 година. Без икаквих резова у прегломазној текућој потрошњи и без икакве идеје како решавати структурне проблеме наше економије – колапс индустријске производње и извоза, незапосленост, спољнотрговински дефицит, естремно сиромаштво, сива економија…

Осим тога, предлог буџета је нереалан и неодржив.

Пројекција дефицита на 139 мил еур је нетачна и вјероватно намјерно лажно постављена.

Дефицит буџета у прва два мјесеца је 90 мил евра, а за 12 мјесеци је пројектован на 139 милиона евра. Овај ниво дефицита биће пробијен највјероватније већ у марту. А гдје је још 9 мјесеци?

Изворни приходи буџета у децембру 2020. били су 187 милиона евра, а у јануара 2021. само 88,6 милиона евра

Примици буџета на основу пореза су пали са 88,7 милиона у децембру 2020. на 67,4 милиона евра у јануара 2021.

Порез на доходак правних лица је пао са 17,5 милиона на 4 милиона евра, што је последица неисплаћивања зарада, што може бити упозоравајући знак кризе неликвидности.

Ипак најдраматичнији пад прихода је у доприносима гдје је износ из децембра 2020 од 80,5 милиона пао на 15,9 милиона у јануара 2021. У том паду је најозбиљнија ситуација у паду прихода по основу доприноса за Фонд Пио, са 50 милиона у децембру 2020 на само 10 милиона у јануара 2021. Слична катастрофа је и са падом доприноса за здравствено осигурање гдје је пад са 26,3 милиона из децембра 2020 на 5,2 милиона евра у јануара 2021.

Пад примитака на основу пореза на добит правних лица је са 1.6 милиона на 0,8 милиона евра у јануару 2021.

Ово указује на кварење финанијске структуре привреде и улазак у зону губитака.

Птимици од ПДВ су пали са 47,6 милиона на 44,1 милиона евра у јануару.

Овај податак указује на пад увоза који је основни генератор ПДВ и на пад потрошње. Имајући у виду пад увоза за прва два мјесеца 2021 за 23,4 % за оцекивати је наставак овог негативног тренда.

Овакви трендови су морали бити аларм за узбуну у Влади и било је неопходно изаћи у јавност са програмом фискалног прилагођавања јер су трошкови ове паразитске админситрације ухљеба ДПС, СД, БС астрономски и привреда која је на кољенима није у стању да то финансира. Повећање пореза и акциза неће поправити ликвидност буџета, нити повећати приходе. Само ће још већи број предузећа отјерати у зону губитака, јер ће повећање цијена утицати на смањење потрошње и повећање сиве економије.

Једноставно, прегломазну администрацију не може финансирати привреда на овом нивоу економских активности. Мора се радикално резати владина потрошња. Непотребна радна мјеста се морају укинути, а структура потрошње усмјерити ка продуктивним инвестицијама које ће подржавати домаћу производњу, отварање радних мјеста, супституцију увоза и стимулисање извоза. Држава која има дуг од 104% БДП и извоз од 9% БДП и немају своју монетарну политику више нема простора за задуживања ради покривања буџетског дефицита и потрошње Владе.

Влада нам је, дакле, послала буџет који није пројектован у складу са реалним стањем у привреди и јавним финансијама.

Зато ће сигурно бити потребан још најмање један ребаланс, а ова Влада ће новац од емисије обвезница од 750 милиона евра, потрошити до јесени и вјероватно ће бити потребно ново задужење. И ако је Влада јавно обећавала да неће требати ново задуживање у наредне двије године, то неће бити тако.

Види се да ни Премијер ни Министар финасија не познају стање привреде нити препознају стварне узроке тешке кризе у којој се налазимо.

Ипак је вођење државе у условима кризе превелик залогај за двојац Кривокапић – Спајић и да нијесу дорасли изазовима.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest