„Ми знамо ко смо“: Коначно ће државу Црну Гору у Београду представљати један Србин

Српску јавност у Црној Гори обрадовала је вијест да је Министарство вањских послова наше земље предложило господина Желидрага Никчевића за амбасадора Црне Горе у Републици Србији. Желидраг Никчевић је српски пјесник, правник, суптилни политичар и књижевни критичар, један од најбољих савремених гласова српске културе у Црној Гори, њен репрезентативни представник и неуморни заштитник. Када му је 1993. саопштено да више не може радити у „Побједи“, уз отказ је добио и образложење: „Драги Никчевићу, србовао си превише за наш укус“.

Ни у праву, које је студирао, нити у шаху, којем је студиозно приступао, Желидраг Никчевић није пронашао никакву законитост којом би се могла објаснити црногорска културна, језичка и национална ишчашења: у црногорском „тамном вилајету“ логика је, напросто, суспендована. Права је ријеткост, у савременој црногорској политици, политичар са пуном одговорношћу пред налозима које испостављају култура и традиција. Желидраг Никчевић је  интелектуалац одан својој култури и своме народу: није био ту да ћути кад је пожељно ћутати, него да проговори онда када се нешто мора изговорити. Био је оснивач Демократске странке у Црној Гори, заједно са академиком Љубомиром Тадићем. Бављење политиком наставља у Народној странци, испред које је изабран за  посланика у Савезној скупштини СРЈ 1996. гласовима преко 14 500 својих Никшићана. Након ренегатског чина професора Килибарде и раскола у Народној странци, Никчевић је задржао националну и политичку досљедност, настављајући политичку активност као потпредсједник и, већ 1998, као предсједник Српске народне странке. Био је министар без портфеља у Влади Момира Булатовића. Члан је Политичког савјета Нове српске демократије.

„Овдје се народ показао далеко зрелијим од својих интелектуалаца и свих политичких партија, колико год су оне храбре, честите и мудре у одређеним околностима. Народ је показао исконску снагу, српски народ у Црној Гори, и то је оно што човјека може да радује“, говорио је Желидраг прије годину дана, током литијске сеобе српског народа из Монтенегра у Црну Гору.

Сасвим је природно да најбољи амбасадор српске културе у црногорској политици буде амбасадор Црне Горе у Републици Србији.

Иницијатива „Ми знамо ко смо“ изражава посебну радост поводом поменутог предлога Министарства вањских послова, јер ће коначно, петнаест година након разбијања Државне заједнице, државу Црну Гору и њен српски народ у Београду, међу једнородном браћом, представљати један Србин, чиме се опет, на симболичном нивоу, у духу историјске истине, успоставља континуитет између историјске Краљевине Црне Горе и савремене црногорске државе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest