Милионе за “Монтенегро ерлајнс” правдали рекламама

ТАЈНА САРАДЊА НАЦИОНАЛНЕ ТУРИСТИЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ И НАЦИОНАЛНОГ АВИО-ПРЕВОЗНИКА
Милионе за “Монтенегро ерлајнс” правдали рекламама
Уговором из 2017. године о пословно-техничкој сарадњи у вези са активностима на промоцију Црне Горе као туристичке организације МА добио кроз авансну уплату 3,6 милиона еура


Паре потрошили, а дио услуга нијесу пружили (илустрација), Фото: Саво Прелевић

Национални авио-превозник “Монтенегро ерлајнс” (МА) за 3,6 милиона еура колико је авансно добио од Националне туристичке организације (НТО) 2017. године имао је обавезу да за тај новац промовише државу као туристичку дестинацију путем друштвених мрежа, специјалном часопису “Луxурy инфлигхт”, да брендира своје пословне просторије, представништва и авионе, даје подршку у организовању студијских посјета новинара и туроператора, да информише потенцијалне туристе о туристичкој дестинацији посредством својих инфо пултова, флајера, фолдера за карте, да своје резултате о испитивању тржишта доставља НТО… Овај новац је уплаћен са намјенског на жиро рачун.

То пише у Уговору о пословно-техничкој сарадњи у вези са активностима на промоцији Црне Горе као туристичке организације који су национални авио-превозник, чији су авиони приземљени од краја децембра прошле године, и НТО склопили у првој половини 2017. године. “Вијести” имају увид у тај уговор који је склопљен на период од четири године, а који за јавност није био доступан, као и дио пратеће документације. Уговор су потписали директорка НТО Жељка Радак Кукавичић и бивши директор МА Живко Бањевић.

Нова Влада је скинула ознаку тајности са овог уговора.

Пошто је уговор са МА и НТО потписан на период од четири године и цијели новац авансно уплаћен, а авиони МА приземљени, НТО неће моћи да добије за дио новца услуге дефинисане уговором. Оно што се званично зна из извјештаја Државне ревизорске институције (ДРИ) да је МА авансно оправдао 1,24 милиона еура за 2017. и 2018. годину.

Укупна помоћ коју је МА добио од државе у 2017. години, како је саопштио на премијерском сату премијер Здравко Кривокапић, била је 9,49 милиона еура, од чега је из буџетске резерве исплаћено 4,29 милиона, а 5,2 из буџета Министарства саобраћаја.

Уздржаност ДРИ
Да је МА добијао новац од НТО објелодањено је у ревизорском извјештају о његовом пословању 2018. године који је урадила ревизорска кућа МВ “Консалт” из Подгорице. У том извјештају писало је да је МА имао обавезу према НТО за примљени аванс, а није било податка зашто је НТО дала тај новац МА.

ДРИ је у ревизији завршног рачуна буџета за 2018. годину на основу документације коју су добили током ревизије утврдио да је МА оправдао 1,24 милиона еура од чега се на 2017. годину односи 385 хиљада еура, а остатак од 864 хиљаде на 2018. годину. ДРИ је тада препоручио да НТО и МА периодично усаглашавају авансног плаћања у писменој форми која потврђују да су фактуре у вези са реализованим активностима у складу са износом оправданог аванса.

ДРИ је и у ревизији посљедњег завршног рачуна буџета за 2019. годину навела да НТО није доставила допуњени извјештај о реализацији аванса МА због чега се врховна ревизија уздржава од мишљења по овом питању.

Радак Кукавичић није објаснила јавности са које је буџетске ставке исплаћено МА 3,6 милиона еура, а подаци о тој уплати нијесу били доступни у финансијским извјештајима НТО. Без одговора су и остала питања одакле НТО новац када је имала мањи буџет на годишњем нивоу од ове једне авансне уплате.

Према заводном печату који се налази на документацији овај уговор је у МА заведен 1. марта 2017. године.

“Обје стране обавезују се да ће у строгој тајности чувати одредбе уговора, као и све информације, документа и материјале у вези са уговором, осим ако се објављивање не тражи по закону, у складу са административним рјешењем или судским налогом или у оквиру правног поступка”, дефинисано је уговором.

Закључак Владе
МА је уговором био обавезан да достави НТО план маркетиншких активности за 2017. годину најкасније до марта те године, као и да за сваку наредну годину доставља исти план до краја новембра текуће године, као и да подноси извјештаје у вези са тим шта је радио до краја фебруара текуће године за сваку претходну годину.

У преамбули уговора је наведено да ће ова сарадња допринијети промоцији Црне Горе као туристичке дестинације и расту броја туриста и остварених ноћења што ће се позитивно рефлектовати на цјелокупну туристичку привреду и економски развој, те да МА “исказује спремност да стави све своје капацитете у функцију развоја црногорског туризма и црногорске економије”. У преамбули се за основ уговора узима и Владин закључак из фебруара 2017. године.

Тим закључком који је доступан на сајту Владе, између осталог, дефинисано је да “министарства туризма, финансија и НТО у најкраћем року сагледају могућност обезбјеђења додатног новца у буџету за појачану маркетиншку подршку и активности на пормоцији Црне Горе, са акцентом на коришћење капацитета Јавних предузећа Морско добро, Национални паркови, Регионални водвод и МА”.

Буџет НТО за 2017. годину је био 1,87 милиона еура што је за око 1,7 милиона мање од цијелог износа авансне уплате Монтенегро ерлајнзу.

Колико је коштало рекламирање код националног авио-превозника
Према подацима из документације у коју “Вијести” имају увид, наводи се да је у 2019. години брендирано пет авиона лијепљењем наљепница на спољној страни авиона са лијеве и десне стране код предњих главних врата са логом и сајтом НТО и то је за ту годину коштало 240.000 еура, а за девет мјесеци прошле године по истом је основу потрошено по 180.000 еура.

Даље, брендирани су заглавци на сједиштима авиона што је коштало у 2019. години 180.000 еура и још 135.000 еура.

Према рачуници МА, брендирање просторија у 2019. години је коштало 108.000 еура

“Током 2019. године у пословним простојима МА је изложен промотивни материјал. Представници НТО и МА су током 2019. године сукцесивно достављали промотивни и пропагандни материјал, информативне флајере/мапе/брошуре који су дистирибуирани у свим пословницама” наводи се у документацији и додаје да је за ту годину брендирање пословница у иностранству коштало 108.000 еура, а брендирање аеродромских шалтера 84.000 еура.

У часопису “Луxурy инфлигхт” НТО се промовисала са три репортаже у три броја и то је коштало 27.000 еура, док је промоција на онлине каналу “монтенегроаирлинес.цом” за 2019. годину коштала 72.000 еура.

У 2019. години је МА заједно са НТО спонзорисао одржавање скупштине “Луфтханса Цитy Центра” у хотелу “Сплендид”.

МА наводи да је у циљу промоције НТО и туристичке привреде током 2019. године без надокнаде дистрибуирао брошуру Скијалишта Црне Горе у својим авионима и у часопису “Луxурy инфлигхт” је бесплатно пласирао причу о “Котор арту”.

За објаве на Фејсбуку и Инстаграму дали 105.000 еура
Подаци показују да је 60.000 еура коштала промоција у 2019. години на Фејсбуку и Инстаграму МА, а за девет мјесеци прошле године 45.000 еура. Рекламе су једнако коштале на обје друштвене мреже, односно, пола суме за одређену годину је ишло за Фејсбук и исто толико за Инстаграм. МА на Фејсбуку има 15.000 пратилаца, а на Инстаграму око 7.834 пратилаца.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest