MILIONSKI KREDITI NA TERET GRAĐANA: Tužilaštvo Crne Gore utvrdilo krivično delo, ali epilog afere Abu Dabi fond još se čeka

   

Gdje je završilo 23 miliona dolara kredita podeljenih iz Abu Dabi fonda još nije utvrđeno.

Predmet je u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) još od 2019, gde je utvrđeno postojanje krivičnog dela u finansijskoj šemi projekata, ali se epilog afere i dalje čeka.

U NVO Akcija za socijalnu pravdu upozoravaju da bi na teret građana uskoro moglo da padne plaćanje milionske garancije date za ove kredite, jer korisnici zajma ne izmiruju svoje obaveze redovno. Zato apeluju na SDT da što pre da utvrdi šta je sa garancijom koju je država dala za kreditiranje iz Abu Dabi fonda.

Sporazum o dugoročnom kreditiranju crnogorskih poljoprivrednika u iznosu od 50 miliona dolara u junu 2015. u Abu Dabiju potpisali su nekadašnji ministar poljoprivrede, a sadašnji poslanik DPS Petar Ivanović i Zoran Vukčević ispred Investiconog razvojnog fonda. Dvojica funkcionera saslušavana su zbog sumnje da su zloupotrebila službeni položaj i da su dozvolila nenamensku raspodelu i trošenje novca.

Kako ističu u ASP, prema poslednjim informacijama, šest krajnjih korisnika sredstava sa kojima je Ministarstvo poljoprivrede zaključilo ugovore o kreditu ne izmiruje višemilionske obaveze. Postoji ozbiljan rizik da kreditor aktivira jednokratnu naplatu celokupnog neotplaćenog iznosa kredita, plus kamatu.

– SDT bi moralo posebno da utvrdi šta se dogodilo sa garancijom, odnosno da li je tadašnji ministar finansija Radoje Žugić uklonio, ili je, kako tvrdi u javnim istupima, nije potpisao, što je svakako kršenje zakona i polje potencijalne krivične odgovornosti. Pitanje je zašto Centralna banka, a kroz nadzor Prve banke, nije kontrolisala zakonitost otvorenog računa, kao i namensko korišćenje odobrenih pojedinačnih kredita. U vezi sa indicijama o nezakonito otvorenom računu u Prvoj banci, ako ih potvrdi tužilaštvo, to će značiti da je banci u vlasništvu Aca Đukanovića omogućeno da nezakonito zaradi od bankarskih transakcija u vezi sa ovim kreditnim aranžmanom, pa bi država tada trebalo da razmotri pravne mehanizme za povraćaj nezakonito zarađenog – navode u NVO.

Kažu da je posao oko Abu Dabi fonda završio u SDT jer je prethodna vlada ukazala na niz zloupotreba u njegovoj realizaciji kroz dodelu pojedinačnih kredita bez dovoljnog obezbeđenja i kasnije nenamensko trošenje, te iznela navode o nezakonitom otvaranju računa kod Prve banke u toku Ivanovićevog upravljanja Ministarstvom poljoprivrede.

POTRAŽIVANJA OD PET FIRMI

Prema podacima Kancelarije zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, zasada se samo zna da su potraživanja države od pet firmi koje nisu vratile kredite iz Abu Dabi fonda sigurno veća deset miliona evra bez uračunatih kamata. sa njima je prethodno raskinut ugovor i pokrenut postupak prinudne naplate. Reč je, navode, o kompanijama – „Vektra Jakić“ iz Pljevalja, „HM Durmitor“, „IM Gradina“ iz Rožaja, EKO Per iz Šavnika i Milk Kraft Leće iz Bijelog Polja.

Novosti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest