Миливоје Катнић од посла са Глосаријем “зарадио” 30.000 еура; Порез, наравно, није плаћен

Катнић тај посао никада није пријавио надлежним институцијама, а подаци до којих је дошао МАНС показују да није платио ни порез на добит коју је остварио у тој трансакцији

Истраживачки центар Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) открио је документацију која потврђује да је подгоричка компанија “Глосариј” за најмање 30 хиљада еура преплатила стан који је 2009. године купила од садашњег Главног специјалног тужиоца, Миливоја Катнића.

Катнић овај посао никада није пријавио надлежним институцијама, а подаци до којих је дошао МАНС показују да није платио ни порез на добит коју је остварио у тој трансакцији.

МАНС је раније саопштио да је Миливоје Катнић је у јулу 2009. године за 67.800 еура купио стан од 54 метра квадратна у подгоричком насељу “Нови град” у улици Васа Раичковића.

Свега неколико мјесеци након тога, Катнић је тај стан продао подгоричкој компанији “Глосариј” за 96.000 хиљада еура.

Међутим, у имовинском картону Миливоја Катнића, који је у то вријеме био судија Апелационог суда, нема података о овим трансакцијама. Уговор о продаји стана, Катнић је потписао са тадашњим власником „Глосарија“, Владимиром Вујовићем.

Гостујући у емисији “Начисто” почетком октобра, Катнић је повећање вриједности стана од близу 30 хиљада еура која се десила у свега неколико мјесеци правдао улагањима у реконструкцију ,нагласивси да, ако толико не буде вриједио данас, онда је “је то нешто што му је кум поклонио”.

Да је спорних 30 хиљада еура заправо поклоњено Катнићу, потврђује уговор којим је компанија “Глосариј” даље препродала стан који је од њега купила . Наиме, средином 2014. године, на рачун те компаније је уплаћено 60 хијада еура на име куповине стана који је некада припадао Миливоју Катнићу. Купац тог стана је био Владимир Вујовић, сада као физичко лице.

Зарада коју је Катнић на овај начин остварио представља опорезиви добитак који је морао бити пријављен надлежном пореском органу.

У одговору на слободан приступ информацијама који је упутио МАНС, из Управе прихода и царина су објаснили да у њиховом систему нема информације да је Миливоје Катнић икада платио овај порез.

Из МАНС-а истичу да подаци до којих су дошли додатно дискредитују Катнића и његову способност да се бави високом корупцијом и јавним функционерима који, попут њега, покушавају да сакрију имовину:

„Подаци које смо презентовали показују из чега Миливоје Катнић црпи мотивацију за непроцесуирање високих јавних функционера, нарочито када су у питању случајеви незаконитог богаћења и скривања имовине. Ми нажалост имамо ситуацију да главни специјални тужилац не умије или не жели да објасни зашто му једна приватна компанија практично поклонила 30.000 еура, што бу свакој иоле развијеној земљи значило оставку таквог тужиоца. У ситуацији када и сам специјални тужилац крши закон и своју имовину крије од јавности и надлежних органа, тешко је очекивати да се те адресе добијемо било какве резултате у борби против високе корупције и да новац узет од грађана буде враћен у буџет„, каже Дејан Миловац из МАНС-а.

МАНС је и раније оптуживао Катнића за пристрасност у вођењу истрага које су се односиле на сам врх политичке елите, укључујући и најновију истрагу о Пандора папирима, у којој се помињу имена предсједника Мила Ђукановића и његовог сина. Из МАНС-а најављују да ће већ наредне седмице упутити званичну иницијативу Агенцији за спречавање корупције јер, како наводе, та институција још није реаговала по службеној дужности на прве информације о послу између Катнића и фирме „Глосариј“ које су објављене прије више од мјесец.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest