Миљанић: Страни и домаћи инвеститори због корупције одустају од пројеката који би довели до привредног раста

„Црногорском друштву неопходан системски одговор на корупцију и да Влада исказује јаку политичку вољу да се избори са тим проблемом“

Фото: Гов.ме/Саша Матић

Представници привреде и њених асоцијација су важни партнери Владе у процесу сузбијања корупције на свим нивоима, саопштио је министар без портфеља, Зоран Миљањић и додао да та појава најјаче погађа привреду.

Миљанић је на састанку са предсједницом Привредне коморе (ПКЦГ) Нином Дракић и предсједником и генералном секретарком Уније послодаваца (УПЦГ), Предрагом Митровићем и Сузаном Радуловић, казао да је корупција евидентна у свим сегментима друштва, али да најјаче погађа привреду, јер страни и домаћи инвеститори због корупције одустају од пројеката који би довели до привредног раста и отварања нових радних мјеста.

Миљанић је, како је саопштено из његовог Кабинета, казао да је црногорском друштву неопходан системски одговор на корупцију и да Влада исказује јаку политичку вољу да се избори са тим проблемом.

Израдом Националне стратегије и брзим конституисањем Националног савјета за борбу против корупције успостављају се квалитетне основе за институционално рјешавање тог горућег друштвеног проблема.

Дракић је рекла да је успјешан обрачун са корупцијом основ за изградњу здравог друштва и један од механизама да се уклоне баријере на које наилазе инвеститори.

„Потребно је успоставити систем вриједности у којем ће се пословати у складу са прописима, сузбијати сива економија и стимулисати привредници који поштују закон и плаћајући порезе доприносе развоју Црне Горе“, казала је Дракић.

Она је истакла да Црна Гора не смије бити држава која се препознаје по корупцији, већ да се инвеститорима мора послати порука да смо земља владавине права и сигурности инвестиција.

Радуловић сматра да је израда Националне стратегије и одлучност Владе добар сигнал за привреднике.

„Упркост бројним иницијативама привредника, раније није било искрене воље да се предузму свеобухватне друштвене акције да се држава супростави корупцији, као широкој друштвеној појави. Стваран је амбијент у којем није било одговорности за актере корупције, у којем је честа промјена прописа обесхрабривала привреднике и који је карактерисала правна несигурност. Чест је био случај да се на оптужницама нађу нижи чиновници, а да њихови налогодавци остану ван домета правде“, казала је Радуловић.

Митровић је оцијенио да корупција није само проблем привреде већ велики проблем државе, јер је њоме захваћено цијело друштво.

Он је рекао да је УПЦГ спремна да подржи антикорупцијске пројекте ангажовањем свих својих капацитета, додајући да од успјешности у обрачуну са том пошасти зависи будућност Црне Горе.

„Заједнички је констатовано да ће привредници бити незаобилажни у свим будућим антикорупцијским иницијативама Владе и њених институција“, закључује се у саопштењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest