Миловац: Истраживали смо имовину Меденице

СУЂЕЊЕ ПО ТУЖБИ БЕЋИРОВИЋА ПРОТИВ МАНС-А, ДАИЛY ПРЕССА И ЈУМЕДИА МОНТА
Миловац: Истраживали смо имовину Меденице
„Сам поступак је био једноставан, јер смо провјеравали податке које су пријавили Агенцији за спречавање корупције и упоређивали са доступним подацима код Управе за некретнине и Пореске управе. На основу тога смо дошли до података да предсједница Врховног суда није пријавила приход од продаје имовине коју је наслиједила“

Миловац, Фото: Борис Пејовић

Имовину бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице истраживачи Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) провјеравали су у оквиру редовних послова.

То је јуче у судници подгоричког Основног суда рекао директор Истраживачко центра МАНС-а Дејан Миловац.

Он је свједочио пред судијом Симом Рашовићем, на рочишту по тужби Зорана Бећировића и Калдеро традинг ЛТД-а, против МАНС-а, Даилy Преса и Јумедија монта.

У записнику са главне расправе, у који су “Вијести” имале увид пише да је Миловац појаснио да је поред многих других функционера из судске организације – предсједника судова, судија, тужиоца, предмет истраживања била и Меденица.

Меденица
Меденицафото: Борис Пејовић
“Сам поступак је био једноставан, јер смо провјеравали податке које су пријавили Агенцији за спречавање корупције и упоређивали са доступним подацима код Управе за некретнине и Пореске управе. На основу тога смо дошли до података да предсједница Врховног суда није пријавила приход од продаје имовине коју је наслиједила. Увидом у документацију код Управе за некретнине, хронологију промјене уписа, утврдили смо да је имовина коју је продала Весна Меденица, неких око 12.000 метара квадратних, продата за 130.000 еура, и да је ту имовину купила фирма из Колашина, Лолкан Инвестментс”, рекао је Миловац.

Истакао је да тај приход није био пријављен у имовинском картону Меденице и да су даљим истраживањем утврдили да је фирма Лолкан Инвестментс кћерка компаније “Катун” д.о.о. Колашин, те да је у њеном стопостотном власништву. Миловац је појаснио да је утврђено и да је то предузеће у власништву тужиоца ИИ реда „Калдеро“.

“За ‘Калдеро’ смо из ранијег рада знали да је власништво Зорана Бећировића, па смо даљом провјером утврдили да је он и даље власник те компаније. Анализом финансија утврдили смо да је фирма Лолкан Инвестментс из Колашина, и да прије и послије истраживања није имала неког значајнијег промета, односно прихода и расхода, па се отворило питање из којих средстава је ова фирма платила купопродајну цијену земљишта од Весне Меденице“, изјавио је Миловац.

Додао је да се МАНС одлучио да причу о свему овоме објави у сарадњи са ТВ Вијести, што је и урађено.

Навео је да се на адресама на којима су пријављене фирме Лолкан Инвестментс и „Катун“ у ЦРПС-у, а то су улице Мојковачка и Бреза у Колашину, не налазе објекти или натпис који би упућивао да се те фирме ту налазе.

„Задатак ТВ Вијести је био да добије коментаре од Весне Меденице и Зорана Бећировића, као власника поменутих фирми, па смо добили информацију од ТВ Вијести да су послали поруку Бећировићу, на коју он никада није одговорио“, рекао је Миловац.

Одговарајући на питања пуномоћника тужилаца адвоката Бранка Чоловића, свједок је казао да се не бави новинарским послом, већ истраживачким радом.

“МАНС није регистрован као медиј. Оно што је било ексклузивно и што јавност није знала, јесте назив компаније са којом је јавни функционер ранга предсједнице Врховног суда Весна Меденица имала пословни однос. То што Весна Меденица није у свом имовинском картону пријавила приход од продаје земљишта ми смо цијенили као нешто о чему јавност треба да буде упозната и да је то од јавног интереса. Повод свих радњи које је МАНС предузео у конкретном случају је била Весна Меденица, односно предсједница Врховног суда, као функција“, рекао је Миловац.

Додао је да се не може сјетити да ли је он у саопштењу од 16. септембра 2019. унио ријеч “ексклузивно“.

Објаснио је и да је у истраживачкој причи која је објављена на ТВ Вијести наведено да су посјетили мјесто гдје би требало да буду те фирме, односно адресе на којима су регистроване.

“Ту смо навели да их на тим адресама нијесмо могли наћи, а није унијето у то саопштење од 16. септембра 2019. године. Мени је познато шта значи прање новца и да је то кривично дјело. У теорији када нека компанија купи имовину, односно, ако купује било какву имовину, постоји неколико начина да то купи – да своју добит усмјери на куповину некретнина, да подигне кредит, или да неко од оснивача позајми новац који ће ући у фирму која је иначе без прихода. Ми смо одбацили причу да је мало вјероватно да је земљиште купљено од кредита добијеног од неке комерцијалне банке, јер би то значило да се тај дуг годинама умањује”.

Тврдио је и да ни Меденицу ни никога нису оптужили за прање новца:

“Већ смо само рекли да такве шеме могу бити школске приче за прање новца и о томе постоје хиљаде и хиљаде страна. Значи, нисмо мислили да прање новца представља конкретна шема по којој је Весна Меденица продала земљиште“, изјавио је Миловац.

Појаснио је да је имао увид у нотарски запис о купопродаји земљишта између Весне Меденице и Лолкан фирме, те да је у њему било назначено да ће купопродајна цијена бити уплаћена на рачун Весне Меденице.

“Ту је писало да ће бити уплаћено на банковни рачун, а не и да је уплаћено, а друга чињеница је да Меденица није пријавила тах приход у свом картону. Мени није познато да ли је Зоран Бећировић дана 26. 09. 2019. доставио “Вијестима” и “Дану” неко саопштење“, казао је Миловац.

Пуномоћник тужилаца, адвокат Чоловић је приговорио исказу свједока, наводећи да се не може прихватити као вјеродостојан јер је у супротности са писаним доказима.

Одговарајући на питања суда, Миловац је казао да се МАНС није обраћао Бећировићу, у вези са истраживачким радом који је јавно објављен.

“То обично радимо са неком од телевизија са којом постигнемо договор да се они обрате ради добијања информација у вези са лицима за која спроводимо истраживачки рад, како би добили другу страну приче“, казао је Миловац.

Суд је донио рјешење да се на наредном рочишту 19. марта саслушају свједоци Милан Секуловић, новинар “Дана” и Лазар Грдинић, наводи се у записнику Основног суда у Подгорици.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest