Министар правде у 43. Влади Црне Горе Марко Ковач казао је ексклузивно гостујући у емисији „Слободна зона са Драженом Живковићем“ да ће Темељни уговор са Српском православном црквом бити потписан до краја јуна ове године.
„Највећи проблем у томе је што се прашина диже без потребе. То је просто регулисање односа између Црне Горе и Српске православне цркве. То је један природан и логичан процес. Знате да је са Католичком црквом и Исламском заједницом прије 10ак година потписан Темељни уговор који уређује права и обавезе. Тако да постоји комуникација, постоји намјера обострана. Ми смо са патријархом Порфиријем имали састанак који је био врло квалитетан и отворен. И једна и друга страна су изнијеле своја очекивања и да ће се сва питања ријешити.“, казао је он.
Ковач је казао да тим уговором уопште неће бити угрожен државни интерес и да ће бити у складу са Уставом, али и да ће ближе одредити право и положај вјерске заједнице.
„Имали смо и састанак са правним тимом СПЦ. Ту смо постигли висок степен усклађености у виду нормативних рјешења базирајући се превасходно на оно што је „костур“ уговора између државе и других вјерских заједница. Све вјерске заједнице требају имати иста права у Црној Гори. У наредном периоду ћемо наставити са дијалогом, и врло брзо доћи до рјешења.“, казао је он.
Министар је на питање водитеља да ли постоји финална верзија уговора који је припремила влада, казао да постоји доста верзија уговора и да је покојни митрополит Амфилохије крајем 2012. имао Темељни уговор.
„Ово што је било у фокусу рада двије радне групе и ја бих то назвао радном верзијом. У њима је постигнут велики степен сагласности. Не бих говорио о детаљима како се не би ово питање поново политизовало. Разговор између СПЦ и државе је био јако квалитетан и уз поштовање правног поретка. Ја мислим да ће уговор бити потписан веома брзо. Постоји обострана намјера да се та питања ријеше, како са стране државе, тако са стране СПЦ. Црна Гора позива све вјерске заједнице које мисле да треба да ријеше своја права и обавезе. Држава ће се према свима односити једнако, не улазећи у канонска права.“, казао је он.
У овој фази разговора нема спорних тачака, каже министар, и додао је да су постојале различите правне позиције, што је нормално у свим преговорима.
„Међутим, у квалитетном дијалогу смо дошли до високог степена усаглашености а у даљем току преговора неће бити потребно превише састанака и окупљања како би то ријешили. Темељни уговор ће бити потписан до краја наредног мјесеца.“, нагласио је.
Како наводи, свјесни смо како је дошло до политизације свега овога, након Закона о слободи вјероисповјести.
„Назив вјерске заједнице је Српска православна црква. Са њом се потписује Темељни уговор. Нема простора за никакав други назив. Она се тако зове.“, казао је он.
„Убиство Душка Јовановића удар на слободу медија, није добио свој кривично правни исход“
Коментаришући јубилеј 18 година убиства Душка Јовановића, Ковач је казао да је то био ударац на слободу медија и демократију који на крају није добио свој кривично правни исход.
„Правда није на прави начин задовољена. Остале су недоумице, остали су неоткривени починиоци, односно налогодавци. Мислим да је то слика тадашњег правосудног и тужилачког система који је имао прегршт пропуста и у томе случају је пао на испиту. Ми смо свједоци да се поједини актери тог времена како у тужилачком тако и у судском апарату данас међусобно оптужују. Ја сам добио увјеравање и од в.д. ВДТ Маје Јовановић да ће дати све од себе и да ће интензивно радити на том случају.“, казао је Ковач.
Наглашава да је протекло доста времена и да то губи на значају свакодневно али се и нада да ће се појавити докази који ће објелоданити све ово.
„Што се тиче државног врха и одређених политичара, остављам тужилаштву на процјену. Охрабрујем све да дају информације. Као што сам рекао, не можемо очекивати, и нереално је, да неко каже да је учествовао у одређеној радњи која инкриминише. Имамо ово што имамо. Исказе који застаре, или су непотпуни. Тако изостаје правда.“, казао је он.
Позвао је све да раде по Закону и сигуран је да ће ново руководство ВДТ и СДТ имати снаге и воље да све прошле догађаје али и садашње доведе до коначног исходишта. Коментаришући в.д. стање у Врховном државном тужилаштву и СДТ-у, Ковач каже да су они показали изостанак селективности.
„То је била одлика рада ранијег СДТ-а. Да ли ће то в.д. стање прерасти у пуни мандат то остаје питање политичког договора. Ја не видим да би неко други у овом тренутку могао боље обављати ову функцију. Што се тиче ГСТ-а тачно је да постоје неки недостаци који се тичу његових ресурса, кадровске опремљености и просторних капацитета. Могу и да наговијестим да смо у комуникацији са њима у покушају да ријешимо и просторне капацитете министарства правде у које ћемо се, надам се, преселити и омогућити ВДТ и СДТ да пређу у наше просторе и добију боље услове рада макар за привремени период.“ казао је министар.
„Ово сад је права транзиција коју нисмо имали 30. августа“
Коментаришући случајеве гдје високи правосудни функционери бивају ухапшени, он је казао да смо живјели паралелни живот и да нисмо били свјесни шта се дешава.
„Негдје ово све указује да се сви запитамо гдје смо и од чега да кренемо даље. Имамо ситуацију да нам је бивша предсједница Врховног суда и државни тужилац као и предсједник Привредног суда под оптужбама за тешка кривична дјела, сходно томе, морамо погледати све са објективне стране. Ја вјерујем да ћемо смоћи снаге, да постоји здраво ткиво и у судовима и у тужилаштво које ће бити у стању да изнесе овај процес. Ја мислим да је ово права транзиција, коју нисмо доживјели 30. августа. Исти људи су остали на функцијама и контролисали цијелу власт. Ово је добар пут и карте су се отвориле. Расвијетлиће се у наредном периоду улога ових људи.“, казао је министар.
Ковач је казао да је и један судија поднио оставку и да је казао да је Весна Меденица утицала на њега.
„То је пут којим се мора ићи, све слабе тачке се морају детектовати и како би ишли ка већој независности судства и тужилаштва.“, каже Ковач.
Министар каже да је потребно селектовати случајеве који су били вођени од стране ових судија и тужилаца а не генерализовати да су сваки водили лоше.
Говорећи о СКY апликацији министар Ковач каже да је она показала нашу ограниченост и питање да ли би ми ишта знали да није било СКY апликације.
„Овдје је јако проблематично што ми немамо квалитетан репресивни апарат који није способан да без помоћи са стране и дојава процесуира кривична дјела. Направио бих дигресију. То треба да буде јасан аргумент и евроскептицима који не желе да учествују у процес интеграција ка ЕУ да свега овога не би било да није Еуропола.“, казао је он.
Министар је казао да се јасно у свему овоме види одсуство система и поштовања процедура и прописа.
„Ово показује да морамо мијењати ствари из коријена и да се понашамо онако како политички процеси то налажу. Морамо себе довести у неки бољи положај. У овом тренутку немамо капацитета да изградимо чисту правну државу. Ништа епохално се у наредном периоду неће десити да изградимо институције система али можемо показати и вољу и намјеру и дати сигнал свим будућим младим судијама да се може поштено и часно живјети од свог посла. Репутација се стиче на професионалном и људском плану, а не остваривањем новчаног интереса. Имамо погрешну перцепцију вриједности овдје. Ако говоримо о овим функционерима који су предмет кривично правног процеса. Они нису створили систем, систем је створио њих. Кроз то морамо гледати будућу ситуацију.“, казао је он.
На питање да ли у Црној Гори има недодирљивих, каже да не може рећи да нема, али да ће се сигурно покренути неки процеси и извести неке ствари на чистац.
Извор: Борба