Министарка Боровинић-Бојовић: Очекујемо да ће Цркве поштовати мјере, вјерска права су загарантована и морају се испоштовати

Прес конференција министарства здравља и ИЈЗ почела је у 15 часова

Јелена Боровинић Бојовић

Kонференцијa за новинаре Министарствa здравља и Институтa за јавно здравље поводом доношења нових мјера за борбу против коронавируса почела је у 15 часова.

Од почетка другог таласа епидемије у лабораторијама ИЈЗ укупно је урађено 120.561 ПЦР тест. Од 13. новембра 29.275 тестова. Укупан број позитивних са данашњим даном је 44.047 особа, а опорављених 34.768. Укупан број позитивних 9.279. Укупан број преминулих је 624, саопштио је директор ИЈЗ Игор Галић.

Додао је да су градови са највећом стопом обољелих на 100.000 становника Цетиње са 2.990, Подгорица 2.310 и Будва 1.989 и да је у њима најтежа ситуација.

„Тренутно се епидемија налази на стабилном, али на високом нивоу. Од нашег понашања у наредним данима зависиће оно што ће услиједити 14 дана након свих празника“, рекао је Галић.

Додао је да је комплетено закључавање једина мјера која може донијети и комплетно обуздати епидемију.

„Али то је дугачак период до осам седмица и носи велико оптерећење по економију“, истакао је Галић додајући да је друга крајност „држава без мјера“.

„То не можемо дозволити на овом нивоу епидемије“, казао је Галић.

Преминуло још седам пацијената, животно угрожена 62 пацијента

С друге стране, државни секретар у Министарству здравља Борко Бајић казао је да је данас преминуло седам пацијената – два у КЦЦГ, два у Општој болници Бар и по један у општим болницама у Нкшићу, Беранама и Котору.

„У болницама је тренутно 357 ковид пацијената. Животно су угрожена 62, а 23 пацијената су на репсираторима”, рекао је Бајић.

Боровинић-Бојовић: Водимо се искључиво медицинским критеријумима

Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић рекла је да је ситуација ванредна али траје хронично и дуго.

„Ако знамо да се први случај појавио 16. марта онда је јасно да се ради о хроничном проблему који исцрпљује. Код доношења мјера водили смо се строго медицинским критеријумима. Институт за јавно здравље је захтијевао радикалније мјере и комплетно закључавање на 15 дана. Мјере су ревидиране до мјере коју је дозвољавало тренутно епидемиолошко стање“ рекла је Боровинић Бојовић.

На питање зашто су дозвољили налагање бадњака и вјерске објекте, а забранили научне скупове навела је да су вјерска права уставом загарантована права.

„Министарству здравље је стигао допис 16.12. у којем се надбискуп римокатиличке црква обратио са молбом да се одобри славље Божића и Бадњег дана 24. и 25.12. Институт као предлагач мјера засиједао је и њихова одлука и свих стручних лица била је да се уставом загрантовано право мора испоштовати. Окупљање грађана забрањено је мјерама. То значи да јавног окупљања нема ни за Нову годину 31. децембра нити 6. нити 24.увече“ рекла је Боровинић Бојовић.

Поручила је и да је црква обавезна да организује догађаје у складу са важећим мјерама.

Са конференције за медије

Казала је и да је базар у Никшићу догађај који носи велики епидемиолошки ризик.

„У самом центру Никшића, на овом догађају, имамо могућност блиских контаката. То упућује на континуирану прославу на отвореном коју је тешко исконтролисана. Повећана је могућност трансмисије. Ако бисмо то окупљање схватили на било који начин онда бисмо могли очекивати да се таква окупљања десе и у другим градовима“, рекла је Боровинић Бојовић.

Субвенције нису укинуте

“На наредној сједници Валде биће усвојена одлука о субвенцијама за децембар”, саопштила је Милена Липовина Божовић из Минстарства за економкси развој.

„Били смо у сазнању да трећи пакет мјера није добио позитивно мишљење од Агенције за заштитут конкуренције. Могу да најавим да ће на наредној сједници Владе бити настављен програм субвенционирања зарада за децембар„, рекла је Липовина Божовић.

Додала је да ће субвенције бити настављене и у првом кварталу 2021. године.

„Осим тога планирамо да предложимо неке препоруке које ће помоћи привредницима да одрже што боље пословање“, казала је Липовина Божовић.

„Цркве унапријед упозорене“

Боровинић Бојовић је упитана о мјерама у црквама како ће се поштовати мјере на налагању Бадњака или причешћивању, казала да је причешћивање дефинисано постојећим мјерама.

„Црква је обавезна да обезбиједи поштовање мјера. Морамо да сачекамо и да видимо како ће католичка и православна црква поступати, зато су унапријед упозорени. Што се тиче других вјерских празника, сада смо у сусрет католичког и православног Божића, све ово што важи за вјернике и католике и православне важи и за исламску вјероисповјести. У сваком наредном обликовању мјера то ће бити узето у обзир“, додала је Боровинић Бојовић, преносе Вијести.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest