Министарство финансија: За РТЦГ 15,92 милиона и 2022, програмским буџетом до одговорнијег трошења новца грађана

FOTO: POGLED.ME

МФСС је отворено за све разговоре у циљу једнаке примјене програмског буџета државе Црне Горе

FOTO: POGLED.ME

Није тачно да Влада Црне Горе планира или да ће укидати финансирање РТЦГ. Влада и Министарство финансија и социјалног старања (МФСС) препознају и уважавају изузетан значај који медијски јавни сервис има у изградњи демократског и европског друштва. Транспарентност трошења јавних финансија такође представља један од основних принцима на којима се мора заснивати, како рад Владе, тако и свих јавних иниституција које се финансирају из буџета државе, односно од новца  грађана Црне Горе – пореских обвезника, поручили су из Министарства финансија. 

Они су реаговали поводом констатација о РТЦГ-у да се „укида финансирање“, или да се „води наопака политика“ и сличних тумачења предложеног постепеног укидања процентуалног учешћа у буџетској потрошњи, након оцјена из Савјета РТЦГ-а које су пренијели медији:

 – Пуна имплементација програмског буџета Црне Горе почела је ове године, те је стога планирано и неопходно да и РТЦГ, као и сви други који се финансирају из државног буџета, поштује правила која важе за програмско буџетирање.  Предлогом Фискалне стратегије је то предвиђено постепеним укидањем процентуалног издвајања у буџетској потрошњи за више потрошачких јединица, без задирања у независност и финансијску стабилност. Дакле, не постоји намјера измјене норми које се односе на извор финансирања, као ни на уредничку, финансијску и институционалну независност РТЦГ-а – наводе из Спајићевог ресора.

Из Министарства наводе да Предлогом закона о буџету за наредну годину за 2022. годину је предвиђен износ издвајања за Јавни сервис на нивоу гарантоване суме од 0,3%, односно 15,92 милиона еура из буџета Црне Горе.   

 – Такође, не ради се ни о политици „свршеног чина“ нити изненадној одлуци, јер је примјена програмског буџета почела ове године, а његова одлика је једнак принцип за све и неселективно спровођење.  Утврђивање минималних лимита потрошње у директној је супротности са основним начелима и принципима програмског буџетирања, односно буџетирања базираног на стварном учинку у интересу грађана – истичу они.

Шта је циљ предлога Владе?

 – Адекватнија расподјела буџетских средстава и снажење квалитета јавне услуге коју треба да пружају све буџетске јединице у корист грађана Црне Горе. Ради се о примјени програмског буџета која доноси већу транспарентност, бољу контролу трошења средстава, унапређује процес планирања буџета и ефикасност потрошње. Потпуна примјена програмског буџетирања добра је, како за контролу трошења средстава пореских обвезника – тако и за саме потрошачке јединице, јер омогућава боље планирање, ефикасније и ефективније трошење новца, али и боље и лакше планирање и праћење сровођења политика и циљева потрошачких јединица, у конкретном случају РТЦГ-а – објашњавају из Министарства финансија.

Полазећи од најбоље међународне праксе за планирање буџета и принципа неселективности по питању расподјеле средстава из јавних извора, Влада ће, како истичу,  иницирати измјене појединих законских рјешења којима се прописују буџетска издвајања на нивоу процентуалног учешћа у буџетској потрошњи, односно БДП-у.

 – Висину издатака/средстава, која се опредјељују потрошачким јединицама из буџета Црне Горе, неопходно је да опредјељује квалитет предложених програма, пројеката односно активности и њихов свеукупни допринос општем јавном интересу, односно квалитету пружања јавних услуга. Управо је овакав начин планирања средстава циљ имплементације програмског буџета по којем се средства из јавних извора планирају и реализује на основу предложених програма, односно индикатора њихове ефикасности и ефективности – наводе.

Како напомињу, примјена принципа програмског буџетирања не значи нужно смањење средстава из буџета државе.

 – Наиме, у зависности од квалитета предложених програма, потпрограма и активности, те испуњености постављених индикатора, буџетска средства која се буду опредјељивала РТЦГ у будућности могу значајно премашити 15,92 милиона еура, односно квоту од 0,3%. Подсјећамо и да су законима о буџету Црне Горе за 2017, 2018. и 2019. године, поред издвајања минималних износа на годишњем нивоу, издвојена и додатна средства у укупном износу од 17,8 милиона еура за потребе дигитализације РТЦГ- закључују они.

МФСС је отворено за све разговоре у циљу једнаке примјене програмског буџета државе Црне Горе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest