Министарство: Одлуком о смањењу планираног повећања акциза показали смо да водимо рачуна о гласу јавности

Додају да је стратешки циљ Владе и бржа хармонизација са правилима Европске уније код акцизне политике, јер је ЕУ правац Црне Горе

Спајић, фото: Скупштина ЦГ

Министарство финансија и социјалног старања и Влада показали су још једном, садашњом одлуком о смањењу планираног повећања акциза на само дио производа, да посебно воде рачуна о гласу јавности, саопштено је из Министарства.

Одлучили смо се за корекције ниже од првобитно планираних у акцизној политици, уважавајући у максималној могућој мјери сугестије привреде и посланика у црногорском парламенту. Уз то, повећање акциза ће се постепено примјењивати. Предлогом закона о буџету Црне Горе за ову годину, који чека усвајање у Скупштини Црне Горе, планирано је повећање акциза на дуван и дуванске производе, газирана пића са додатком шећера и алкохолна пића, као и увођење акцизе за производе од шећера, какаоа и сладолед.  Циљ је да се тај додатни приход од производа који могу негативно утицати на здравље становништва усмјери на финансирање здравственог система-наводе у саопштењу.

Разговарали смо са представницима привреде и након тога кориговали предлоге за дјелимичну измјену акцизне политике, пажљиво ослушкујући све што може допринијети томе да се не изазову проблеми на тржишту. Један од примарних циљева ове Владе је борба против сиве економије и сузбијање сивог тржишта. За успјешно спровођење редефинисане акцизне политике, најважнији нам је појачани и правовремени инспекцијски надзор те пуно ангажовање свих надлежних државних органа. Тиме ће се, између осталог, онемогућити пословање у неформалном сектору– саопштио је министар финансија и социјалног старања, мр Милојко Спајић.

У саопштењу наводе да „измјене неће довести у питање остварење прихода од акциза утврђених Предлогом закона о буџету за 2021. годину, имајући у виду да одређене измјене доприносе расту прихода од акциза, као и да су приходи по овом основу већ у првих пет мјесеци изнад утврђеног мјесечног плана за око три милиона еура“.

Влада је у уторак утврдила предлог амандмана на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о акцизама, које је припремило Министарство финансија и социјалног страња. Одржани су консулатитивни састанаци у вези са предложеном акцизном политиком са Привредном комором Црне Горе и представницима увозника, дистрибутера и произвођача акцизних производа, а то је била тема и сједнице скупштинског Одбора за економију, финансије и буџет приликом разматрања Предлог закона о буџету за 2021. годину-наводе у саопштењу.

Наводе да поређења ради, код газираних пића са додатком шећера раст акцизе у односу на важећи закон био би само 5 центи по литру или код пива са 5% алкохола такође 5 центи по литру, а за обоје је првобитно предлагано по 10 центи више.

Новим предложеним амандманом Владе коригује се акцизни календар којим се прописује да специфична акциза на цигарете буде 49 еура за 1.000 комада, умјесто првобитног плана према којем би она износила 51 еуро за 1.000 комада цигарета.Примјена се очекује од 1. јула ове године до 31. децембра 2022. године. Код измјене начина обрачуна акцизе за бездимне дуванске производе (несагоријевајући дуван) и увећања стопе акцизе, која би од 1. јула 2021. године износила 50% минималне акцизе на 1.000 комада цигарета, утврђене за категорију просјечне пондерисане малопродајне цијене цигарета, док би за 2022. и 2023. години акциза се повећавала постепено (на 60%, односно 70%). Тиме би висина акцизе за ову врсту акцизних производа и даље остала на значајно нижем нивоу у односу на цигарете-наводе они.

Напомињу да је претходно коришћеном методологијом за обрачун акцизе на бездмине дуванске производе износ акцизе по паклици био преко осам пута мањи од минималног обрачуна акцизе на класичне цигарете. Тиме је маргинализован приход буџета по овом основу, упркос повећаном обиму продаје тог производа као и његовог утицаја на здравље становништва.

Осим код дуванских производа, предложена је корекција акцизног календара за пиво којим се умјесто повећања акцизе од 7 еура по запреминском садржају алкохола на хектолитар пива, од 1. јула 2021. године, предлаже да она износи 6 еура по запреминском садржају алкохола на хектолитар пива, до 31. децембра 2022. године.Код предложеног износа акцизе за производе од шећера, какаоа и сладолед – умјесто првобитног износа акцизе од 0,6 еура по килограму, сада се предлаже на 0,5 еура по килограму ових производа.Предложеним амандманом се коригује и акцизни календар за газирана пића са додатком шећера, којим се умјесто повећања акцизе од 35 еура по хектолитру од 1. јула ове  године, предлаже да висина акцизе за овај акцизни производ износи 30 еура по хектолитру, до 31. децембра 2022. године. Предложеним повећањем акциза ниједан субјекат на тржишту не доводи се у неравномјеран положај, односно обезбјеђује се једнак порески третман за све учеснике на тржишту-наводе они.

Додају да је стратешки циљ Владе и бржа хармонизација са правилима Европске уније код акцизне политике, јер је ЕУ правац Црне Горе.

Подсјећамо да Влада Црне Горе ни након пада економије од преко 15 одсто у 2020. години није предлагала увођење кризног пореза, повећање пореза на додату вриједност (ПДВ) или осталих намета да би заштитила привреду и грађане-поручују они.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest