Министарство здравља: Од суботе се УКИДА обавеза ношења заштитне маске на отвореном

Обавеза ношења маске у затвореном остаје на снази, као и све остале мјере

Илустрација

Због повољне епидемиолошке ситуације у Црној Гори, Министарство здравља је донијело наредбу о укидању ношења маски на отвореном.

“У складу са повољном епидемилошком ситуацијом Министарство здравља донијело је наредбу којом се од суботе, 22. маја укида обавеза ношења маске на отвореном, тамо гдје је могуће обезбиједити одстојање од два метра. Обавеза ношења маске у затвореном остаје на снази, као и све остале мјере”, казао је на конференцији за медије поводом представљања нових мјера Борко Бајић, државни секретар у Министарству здравља.

Због појединих произвољних наслова у медијима, нагласили су да се услови уласка страних држављана у Црну Гору нијесу промијенили.

„Подсјећамо, само држављани сусједних земаља и то Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине, Албаније и Косова, као и Русије, Украјине и Бјелорусије, у Црну Гору улазе без услова. Сви остали морају да имају негативан ПЦР тест или доказ да имају антитијела или да имају доказ о томе да су у цјелости имунизовани макар седам дана прије доласка у Црну Гору било којом вакцином против корона вируса“, закључили су из Министарства здравља.

Епидемијска крива указује да је оболијевање на најмањем нивоу од почетка епидемијског оболијевања у јулу 2020. године, изузев августа 2020. године након чега је почео други талас епидемије.

„Просјечан број новорегистрованих особа позитивних на САРС-КоВ-2 посљедње недеље је био 76 и биљежи се константан пад од марта 2021. године. Од просјечног броја тестираних особа који је био у посљедњој недељи 1302, позитивних резултата на САРС-ЦоВ-2 је било 5,83%. Тренутно активних случајева је 1.243, а број заражених у посљедњих пет мјесеци је смањен око десет пута“, саопштио је др Игор Галић.

Према његовим ријечима, четрнаестодневна кумулативна инциденција на 100 000 становника за цијелу територију Црне Горе тренутно износи 173,79 и то је најмања вриједност овог индикатора од како се јавност обавјештава (септембар 2020. године). Забиљежен је пад у индикаторима оболијевања у свим регионима Црне Горе. И даље је најповољнија епидемиолошка ситуација у јужном региону Црне Горе, гдје је забиљежен пад индикатора оболијевања 14-дневне кумулативне инциденције на 100 000 становника, испод 100.

„Јужни регион земље биљежи стандардан пад у индикаторима оболијевања и регион је са најмање активних случајева.
У односу на индикаторе оболијевања у земљама региона у априлу и мају, Црна Гора биљежи бољу епидемиолошку ситуацију од Хрватске, тренутно приближно Србији.

У односу на земље чија је битна грана економије туризам Црна Гора током априла и маја мјесеца има повољније вриједности индикатора оболијевања од Кипра, Хрватске, Грчке и Турске , а приближно Италије и Шпаније“, рекао је он.

Масовна вакцинација грађана Црне Горе започела је 04. маја 2021. године и биљежи завидне резултате тако да је до 19. маја аплицирано 151.522 дозе вакцине, од којих је првом дозом имунизован 116.481 грађанин, а у цјелости је вакцинисано њих 35.041.

Црна Гора је процентуално вакцинисала већи дио свог становништва од Албаније, Сјеверне Македоније, Босне и Херцеговине, и Косова што се тиче земаља региона, а Бугарске што се тиче земаља ЕУ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest