Мистерија и проклетство вилинских кругова

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

Фото: unsplash, @timothycdykes

Порекло кругова

Вилински круг илити прстен је природна појава која настаје када спора гљиве падне на земљу и из ње се развију хифе, које потом почну да расту радијално стварајући на крају облик круга на земљи. Скуп хифа чини мицелију. С временом, хифе уплетене у мицелијум одумиру, док њихови спољашњи делови настављају расти ка извана, уједно повећавајући пречник круга. У средини круга настаје тзв. мртва зона. Мртва зона у средишту резултат је победе гљива над травом у борби за хранљиве материје. Што више хранљивих материја конзумирају, то се круг све више и више шири. Тек када стари мицелијум из средишта одумре, трава може опет да расте унутар круга. 

На ободима круга, пак, трава је зеленија и виша. Ово се дешава код одређених врста гљива, када мицелијум почне да излучује у земљу одређене хемикалије које се на крају претварају у нитрате и накратко стимулишу раст траве. То се обично дешава пред саму појаву плодних тела (гљива). Неке од тих гљива су отровне, неке су јестиве.

Вилински кругови се обично јављају на пољима, травњацима или шумама. 

Највећи вилински круг налази се близу Белфорта, у северноисточном делу Француске. Широк је 600 метара, и стар је 700 година!

Легенде о круговима

Упркос томе што су ови кругови природна појава, многи верују да иза појаве самих кругова стоји нешто далеко моћније, па отуда постоје и разне легенде. Пре много векова, изненадна појава кругова гљива довела је до тога да људи поверују да иза свега стоји нека зла сила. Сматрало се да ове кругове формирају разне мрачне силе, чак и вештице. По другим веровањима, сматра се да су вилински кругови место где би се виле окупљале да играју и славе, у ком случају печурке би биле коришћене као столице, како би се виле одмориле током вечерњих свечаности. У основи великог броја легенди налази се тема несреће која би задесила сваку особу која се нађе у оваквом кругу. Несрећa долази у разним облицима почевши од саобраћајних незгода, болести, итд. Чак, постоји веровање да су виле у стању да заробе нечију душу и учине је својим робом. По неким веровањима, такође, уништавање вилинских кругова сматра се злом срећом, јер се виле могу наљутити.


Да ли сте икада видели вилински прстен? Да ли је икако утицао на вас, или пак мислите да су ове легенде само лаж? Свакако, остаје да ће ови кругови још годинама будити машту, иако научно објашњење ове појаве познато.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest