Na praznik Svetih carskih novomučenika Romanovih, u četvrtak 17. jula 2025. godine, u Sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog, u Nikšiću, služena je, povodom ktitorske slave, Sveta Arhijerejska Liturgija.
Liturgiju su služili Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit budimljansko-nikšićki G. Metodije i Njegovo Preosveštenstvo Episkop dioklijski G. Pajsije uz sasluženje sveštenstva iz više eparhija naše Crkve i molitveno učešće brojnih vjernika.
Sabrane je riječju liturgijske propovjedi poučio Vladika Pajsije, rekavši da onome koji sudi i odlučuje o drugima priliči pravedan i pravičan život, a samim tim i da pravedno sudi.
„Od svih ljudi, koliko ih je prošlo ovom zemljom, samo se jedan takav rodio. Gospod naš Isus Hristos Koji je vječni Bog, pravi Bog, ali i pravi čovjek, Koji se rodio od Presvete Djeve , uzeo naše tijelo na sebe i ovu našu prirodu. I stoga On, sasvim pravedno, zahtijeva od nas, govoreći: Ne sudite, da vam se ne sudi.jer, svaki naš sud, u manjoj ili većoj mjeri, biće nepravedan i samim tim, čineći nepravdu prosudićemo sami sebe. Čini mi se, da kao što je nokat sjedinjen sa mesom, da se tako nepravda zalijepila za ovozemnu i da najviše sude oni koji najmanje imaju prava na to“, kazao je Vladika, podsjetivši na riječi koje Sveti prorok Isaija upućuje onima koji su tim nepravednim sudom osuđeni.
„Gospod me pomaza da javljam dobre glase krotkima, posla me da iscijelim skrušene srcem, da propovjedam sužnjima slobodu i slijepima prozrenje. Da oglasim godinu milosti Gospodnje i dan plate Boga našega, da utješim sve žalosne. I svakako da su krotki oni koji trpe nepravdu, a ne trpe je bez ikakvog razloga nego zbog toga što znaju da je Bog jedini, istiniti i pravedni Sudija. Oni strpljivo čekaju Njegov sud koji će neizostavno doći. I sužnji isto trpe sužanjstvo i mole se da Gospod dođe i da opet uspostavi pravdu i svi oni koji pravedno žive, koji sa ljubavlju i strpljenjem čekaju pravedni sud Božji, svi oni čekaju platu o kojoj govori Sveti prorok Isaija“, naveo je Preosvećni vladika Pajsije, dodajući da danas ovaj sveti hram slavi svoje ktitore Sveto cara Nikolaja i Svete strastoterpce Romanove.
„Oni su krotko trpjeli sva gonjenja i mučenja, i nepravedno progonstvo, sve do konačne i pravedne smrti, ali su isti oni dočekali da ih Bog utješi onako kako je i najavio Sveti prorok Isaija. Oni nisu htjeli da se proliva bratska krv, radije su izabrali dobrovoljno da se njihova krv prolije za očišćenje svoje braće i svog naroda, da ta krv bude sjeme novih pravednika, da ta krv bude očišćenje i osvećenje pravoslavne Rusije. Zbog toga mi, poštujući njihovu časnu i svetu žrtvu, poštujući njihov časni i sveti život, molimo se da, u onim nevoljama koje nas snalaze, nas oni ne ostavljaju, nego, budući da razumiju šta je to patnja i nepravda, na ovom svijetu, da i nama pomognu, da na tome putu stradanja istrajemo i da svoju vjeru sačuvamo onako kako su je i sami oni sačuvali“, rekao je Preosvećeni Episkop Pajsije, prenoseći Njegovom Visokopreosveštenstvu Mitropolit Metodiju, u ime Visokopreosvećenog Mitropolita Joanikija i bratstva Cetinjskog manastira, najsrdačniju blagodarnost na pozivu da na ovaj praznik zajedno se pomole Gospodu, a sveštenstvu i sabranim vjernicima, predstavnicima lokalne uprave čestitao današnji praznik i ktitorsku slavu.
Na kraju Liturgije, koju je pojanjem pratio hor Prepodobne majke Angeline, služen je pomen svim ktitorima i priložnicima Hrama, a pomen je služen i generalu kraljevske jugoslovenske vojske Dragoljubu Mihailoviću, koji je ubijen na današnji dan 1946. godine.
Osveštan je i prelomljen slavski kolač i blagosiljano je žito.
Mitropolit Metodije je riječima srdačne dobrodošlice pozdravio Episkopa dioklijskog Pajsija i goste sabranja.
„Preosvećeni vladiko Pajsije, dragi saslužitelju koji si ispod visokog Durmitora ponikao, i u ovoj Eparhiji budimljansko-nikšićkoj rastao i sazrijevao, na Cetinju se školovao i po cijelom svijetu, pravoslavnim divnim zemljama i izvorištima teologije vjere prave, a sada nam dolaziš iz Cetinjskog manastira sa blagoslovom Mitropolita Joanikija, prenoseći blagoslove svetinje kivota Svetog Petra Cetinjskog i ruke Svetog Jovana Krstitelja, čestice Česnog i životvornog Krsta Gospodnjeg i molitvama svih ispod svoda Cetinjskog manastira bratstva koje se mole za spasenje ove zemlje i ovog naroda i svijeta“.
„Poštovana ekselencijo, ambasadore Ruske Federacije u Crnoj Gori Aleksandre Petroviču, koji ste došli ovdje kao svoj na svome u hram Svetog Vasilija Ostroškog, sagrađenog prilozima i molitvama ktitora velikih slavnih carskih mučenika koje danas proslavljamo i donosiš nam pozdrave majčice Rusije i svete ruske zemlje“.
„Gospodo predstavnici Vlade Crne Gore i gradonačelniče grada ovog blagoslovenog Nikšića sa saradnicima, i svi vi braćo i sestre, djeco Božja koji smo se ovdje sabrali da zajedno proslavimo ovaj veliki i veličanstveni praznik. Danas slavimo i onoga koji je najljepši kanon ispjevao pokajanju na koje nas je Sveti Jovan Krstitelj kao Preteča pozvao, a onda i Gospod prve riječi u svojoj propovjedi koje je izgovorio: Pokajte se, jer se približilo Carstvo nebesko; Andrej Kritski se danas slavi. Sa svojih 12 godina otišao je u manastir, a sedam godina od svog rođenja bio je nijem dok se nije pričestio i od kad se pričestio svaka riječ koju je progovorio bila je sveta i blagoslovena. Ispjevao je Veliki kanon Bogorodici koji se pete nedelje Velikog posta čita. Slavimo danas ii Svetu Martu, majku Svetog Simeona Stolpnika, koja je htjela da se zamonaši i cio svoj život posveti Bogu, kojoj se Sveti Jovan Krstitelj javio i rekao da posluša blagoslove svojih roditelja i da se uda. Zato što je to promisao Božja. Ne mora se samo služiti Bogu, moleći se u monaškoj keliji nego i u svetoj tajni braka i svih svetih tajni koje nam je Gospod dao i u Crkvi se čuvaju i time nas dariva i time duše svoje spašavamo“.
„Proslavljamo danas i Svetog Andreja Rubljova, jednog od najvećih ikonopisaca ikad, za koga se ne zna čak kad i gdje se rodio, otprilike krajem 14. vijeka. Bio je u manastiru u Moskvi Andronikovom, a onda čuvene ikone koje su ostale iza njega najviše su govorile o njegovoj svetosti, tek je kasnije kanonizovan. Danas proslavljamo i one zbog kojih smo se danas sabrali i da kojih nije bilo zajedno sa knjazom Nikolom, ne bi imali gdje da se molimo u ovako veličanstvenom i divnom hramu, kojeg obnavljamo ovih dana“, kazao je Mitropolit budimljansko-nikšićki.
On je protojereju-stavroforu Petru Krgoviću, parohu grahovskom, čestitao 30 godina svešteničke službe i uručio mu, u ime sveštenika nikšićkog namjesništva, prigodan poklon, naprsni krst.
„Da mu se zajedno, sa svima vama, zahvalim za sve što je sve ove godine radio, i da od danas nastavi onako kako je i dosad služio Bogu i svome rodu
Prota Petar Krgović zablagodario je Mitropolitu Metodiju na riječima srdačne čestitke, kao i braći sveštenicima i sabranim vjernicima.
Pogled.me/Borba.me