Митровић: Никшићка полиција нечовјечно и понижавајуће поступала према малољетнику приликом протеста због хапшења владике Јоаникија и свештеника СПЦ

Он је додао да је ово „још једна потврда да је приликом мирног протеста грађана у Никшићу, због незаконитог хапшења епископа Јоаникија и свештеника, дошло до кршења људских права грађана и то од стране полицијских службеника“.

Митровић, фото: Демократска Црна Гора

Институција Заштитника људских права и слобода Црне Горе (Омбудсман) званично је утврдила да је Управа полиције – Центар безбједности (ЦБ Никшић) малољетном лицу 13. маја ове године приликом протеста због хапшења епископа будимљанско-никшићког Јоаникија и свештеника Српске православне цркве (СПЦ) повриједила право на достојанство и неповредивост личности, нечовјечним и понижавајућим поступањем према њему, саопштио је данас предсједник Општинског одбора (ОО) Демократске Црне Горе Никшић др Марко Митровић.

Како је саопштено из Демократске Црне Горе, Митровић и предсједница Општинског одбора (ОО) Демоса Никшић, Ксенија Миловић данас су на прес конференцији презентовали податке у вези са поступањем полицајца и дежурног љекара Опште болнице у Никшићу према малољетнику које је било учесник протеста 13. јула ове године након хапшења Јоаникија и свештеника СПЦ) у Никшићу.

„Презентоваћемо вам Мишљење и препоруке Заштитника људских права и слобода Црне Горе, акт број 01-374/20-4, од 30. 9. 2020 године у вези прекорачења овлашћења полицијског службеника И несавјесног поступања дежурног љекара. Нема сумње да је институција омбудсмана извршила свој посао објективно и јесте институција за примјер, а такве институције су најбољи чувари државе. Са друге стране, из овог акта омбудсмана произилазе сазнања о скандалозном поступању поменутих лица. Утолико је већа наша обавеза да сваки тај поступак добије одговарајући и правни и институционални епилог. У фокусу овог акта омбудсмана је поступање поменутих лица према једном малољетном лицу“, истакао је Митровић.

Он је додао да је ово „још једна потврда да је приликом мирног протеста грађана у Никшићу, због незаконитог хапшења епископа Јоаникија и свештеника, дошло до кршења људских права грађана и то од стране полицијских службеника“.

„То је разлог за предузимање мјера против одговорних лица како би ови нечовјечни и противправни поступци добили епилог и вјерујемо да ће тако и бити. Чињеницу да је дошло до нечовјечног и понижавајућег поступања полицијских службеника према грађанима, утврдила је не ова или она партија, већ званична државна институција Омбудсман, и услед тога по аутоматизму треба да се предузму одговарајуће мјере и санкције. Ово је нарочит разлог да се крене у суштинске реформе полиције. Такође, званично је и потврђено и доказано да је и према малољетним лицима употребљавана несразмјерна сила, те и то говори да структурама одлазеће власти не само да закон и право нијесу значили ништа, већ им ништа нијесу значиле ни елементарне моралне норме“, истакао је Митровић на прес конференцији.

Он је казао и да оно што изазива максималну забринутост и што је врхунац скандалозног поступања види се на страници 10 акта Омбудсмана.

„Такође, Заштитник запажа да приликом прегледа поступајући љекар-специјалиста није констатовао све нанесене повреде, нити их описао, како би се на основу званичних љекарских извјештаја могло утврдити о каквим је тачно повредама ријеч. Осим наведеног, Заштитник је уочио да је исти љекар који је прегледао полицијског службеника који је навео да је задобио повреде од стране малољетног лица веома детаљан у опису уочених повреда (локално оток и параптролно болна покретљивост у десном кољену, латерално оток пречника 1 цм), док у описима подносиоца притужбе изостаје детаљан опис повреда у односу на фактичко стање, на шта је такође указано поступајућем тужиоцу“, рекао је Митровић.

Миловић је навела да из извјештаја Омбудсмана произилазе 3 закључка.

„Због слијепог служења Демократској партији (ДПС) поједини љекари су погазили Хипократову заклетву. Др Илија Ашанин у овом случају не констатује и не описује све повреде нанесене малољетном лицу. То је врхунац деградације професионалне етике“, рекла је Миловић.

Она је додала да је мрежа уцјена и застрашивања одлазеће власти, наводила здравствене раднике, као што је случај са Ашанином, да модификују извјештаје који су главни основ за реаговање надлежних органа у случајевима употреба средстава принуде од стране полиције.

Фото: Демократска Црна Гора

„Односно овакви извјештаји су омогућавали да се избјегне и умањи одговорност оних полицијских службеника који су, газећи закон и полицијску етику кршили људска права неистомишљеника одлазеће власти. Треће, инструментализовани здравствени радници нијесу спроводили једнак третман према свима, један приступ важио је за поједине полицијске службенике, сасвим други за грађане, укључујући малољетна лица. Ефекат је посебно штетан, полиција се не доживљава као служба јавне управе којој је повјерено чување јавног реда и мира, већ као инструмент владајућих структура за обрачунавање са политичким неистомишљеницима“, рекла је она.

У саопштењу Демократа се наводи да су Митровић и Миловић са прес конференције позвали: 1. Да Управа полиције без одлагања, предузме мјере за идентификацију и утврђивање одговорности свих полицијских службеника, који су дана 13.05.2020. године прекорачили овлашћења према малољетном лицу; 2. Да Управа полиције обезбједи досљедно поштовање националних прописа, потврђених међународних уговора и општеприхваћених правила међународног права; 3. Да Општа болница у Никшићу у будућим поступањима тачно и благовремено документује медицинске доказе који указују на евентуално злостављање, у складу са смејрницама датим у Инстамбулском протоколу.

Митровић је питао и шта су руководство болнице и ЦБ Никшић, предузели у вези са овим званичним актима и препорукама државне институције Заштитника људских права и слобода.

„Да ли су и које мјере предузели? “Да ли су упутили извињење малољетном лицу и његовој породици? Или су можда опредијељени да и ову срамоту и безакоње гурну под тепих? То им засигурно неће проћи, а правна и свака друга одговорност мора бити утврђена“ упитао је Митровић.

Он позива надлежног тужиоца да овај случај објективно сагледа у свјетлу члана 414 Кривичног законика.

„То је кривично дјело фалсификовање службене исправе, и оно је дефинисано: Службено лице које у службену исправу, књигу или спис унесе неистините податке или не унесе важан податак или својим потписом, односно службеним печатом овјери службену исправу, књигу или спис са неистинитом садржином или које својим потписом, односно службеним печатом омогући прављење службене исправе, књиге или списа са неистинитом садржином, казниће се затвором од три мјесеца до пет година“. Снажно апелујемо и спремни смо да документационо помогнемо, да овај случај добије свој правни и институционални епилог. То је наш императив“, закључио је Митровић.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest