МЛМ компаније: Herbalife

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

Напомена: Овај чланак је један у низу чланака о мрежном маркетингу (енглески: multi-level marketing или МЛМ). Не подржавамо било какав вид агресије, физички или вербални, према запосленима у МЛМ компанијама, поготово према дистрибутерима/консултантима који су најчешће жртве оваквих компанија. Сврха ових чланака није да се углед било које појединачне компаније уништи или укаља, већ да се изношењем јавно доступних података боље приближи мрежни маркетинг као такав, и да се упозоре (потенцијални) дистрибутери робе или тзв. консултанти који раде при оваквим компанијама на могућност постојања опасности од финансијског губитка. МЛМ компаније се граниче са пирамидалном шемом, која је илегална и која је широм света позната као превара. Пословање самих МЛМ компанија је законом забрањено у земљама попут Кине и Саудијске Арабије. * Сви релевантни извори информација могу се наћи на крају сваког чланка.

Према извештајима СЗО, број гојазних људи се утростручио од 1975.те године. У 2016.тој години, више од 1,9 милијарди пунолетних лица имало је проблема са прекомерном тежином. Такође, постоји велики број људи који држе дијете из тзв. естетских разлога. Због свега овога, индустрија која се бави пружањем разних услуга и/или производњом и продајом третмана и производа за мршављење, укључујући дијететске суплементе и таблете за мршављење, стално расте. У таквим условима, веома је лако замислити настанак великог броја компанија, укључујући и МЛМ компанија, који се баве продајом дијететских суплемената и пилула за мршављење. Једна од таквих је и Herbalife. 

Фото: Herbalife

Шта је Herbalife? Према подацима са њиховог званичног сајта, „Herbalife је светски позната компанија специјализована за програме за здраву исхрану и контролу тежине“… „Herbalife је основан 1980. године. Током више од 30 година, Herbalife jе помогао милионима људи да имају здравије тело и да достигну своје циљане тежине. Данас, Herbalife је активан у више од 80 земаља широм света. Herbalife производи купују се само од званичних Herbalife дистрибутера.“

Оно што велики број људи не зна је да је Herbalife по величини тренутно трећа највећа МЛМ компанија која се бави продајом производа за мршављење, чија је предвиђена нето продаја производа за мршављење само у Северној Америци у 2017. години процијењена на 544 милиона долара (око €450.000.000). 

Оснивач Herbalife компаније, Марк Хјуз (Mark Hughes), био је дистрибутер дијететских производа за МЛМ компанију под називом Seyforth Laboratories пре него што је основао Herbalife. Herbalife је основао са 24 године, 1980.те године. Може се претпоставити да је његово познавање фармакологије и медицине било дискутабилно, с обзиром на његове године и чињеницу да никад није уписао било какав факултет. На Herbalife гала свечаностима, често је спомињао своју мајку и говорио да су њу „убили“ дијететски производи и да је она инспирација за оснивање Herbalife компаније. Међутим, у званичним извештајима стоји да је његова мајка умрла због узимања прекомерне дозе лекова против болова, што се коси са Марковим тврдњама. Маркове тврдње су биле не само лажне, већ и опасне – одређени број људи је уплашила прича о смрти Маркове мајке и поверовали су да могу да верују само њему тј. производима које продаје његова компанија. 

Оно што је занимљиво је да је Маркова прва Мица Ботица била његова баба. Она је тврдила да је смршала уз помоћ Herbalife производа, и поносно је носила чувене Herbalife беџеве (Lose weight now, Ask me how). Такоће, само у првој години, Herbalife је остварио профит од 2 милиона долара, што се коси са Марковом причом о томе како је почео скромно и продавао производе из свог комбија.

Имајући у виду то да је Herbalife основан 1980.те године, компанија није дуго постојала када је прва тужба стигла. Прве тужбе су поднете 1984.те због лажних тврдњи о саставу производа. Наиме, не само да су информације на амбалажама производа биле нетачне, већ је у тужбама наглашено и да се производи прекомерно ослањају на лаксативе и кофеин. Осим лаксатива и кофеина, у производима се налазила и биљка винобојка, ланено уље, и ефедра. Зашто је ово битно? Прво, постоји низ навода о токсичности свих делова винобојке, посебно корена и бобица. У литератури су забележени и смртни случајеви тровања овим бобицама. Друго, што се ланеног уља тиче, оно се примарно користи као лаксатив за слонове. Треће, продаја суплемената који садрже ефедру је сада забрањена у Сједињеним Америчким Државама због повезаности употребе оваквих производа са срчаним проблемима. После наведених тужби, Herbalife је морао да плати казну од 850.000 долара 1985.те године.

Управа за храну и лекове, агенција Министарства за здравствене и људске услуге САД-а, објавила је 1984.те упозорење које је садржало опис пирамидалне шеме, њихове тактике, као и списак нуспојава које се јављају приликом коришћења Herbalife производа. Испитивање које је тад обављено је показало да је 40% људи који су користили Herbalife производе имало неке од следећих нуспојава: главобоље, дијареју, мучнину, палпитације, итд.

Пре него што наставимо и пређемо на 2004.ту годину, накратко ћемо споменути неке битније догађаје: 1996.те године Herbalife компанија продавала је своје производе у 32 земље широм света. Марк Хјуз је преминуо 2000.те године, и компанију су откупили нови власници 2002.ге године. 

Проблеми се настављају 2004.те године, када Министарство здравља у Израелу почиње да истражује повезаност коришћења Herbalife производа са пацијентима који су имали проблема са отказивањем јетре. Испитивања вршена у Швајцарској и Израелу 2007.ме године су потврдила повезаност коришћења Herbalife производа са оболевањем од хепатитиса. 2009.те године, жена из Израела је тужила Herbalife због проблема са јетром које је задобила након коришћења Herbalife производа. 

Болнице у Израелу, Шпанији, Швајцарској, Исланду, Аргентини и САД-у пријавиле су велики број пацијената хоспитализованих са отказивањем јетре проузрокованим коришћењем Herbalife производа. 

Прича о Herbalife компанији не би била потпуна без спомињања Била Екмена (Bill Ackman), који је познат по опклади против Herbalife-а. Документарни филм који говори о Билу и Herbalife-у је објављен 2016.те године под називом Betting on Zero (Клађење на нулу). Наиме, Бил је прво 2012.те године објавио извештај у коме је критиковао пословни модел Herbalife-а. Након тога, Бил је уложио милијарду долара у нади да ће разоткрити Herbalife компанију као пирамидалну шему. 

Вреди додати и да је 2011.те године Белгија забранила пословање Herbalife-а у оквиру државе, тврдећи да је Herbalife заправо пирамидална шема а не МЛМ. 

Према финансијским извештајима из 2012.те године, јасно се види да већина дистрибутера у Herbalife-у зарађује мање од оног што уложе. Штавише, од укупног броја запослених само 17% имају зараду, а од тих 17% њих 30% имају зараду једнаку нули. 

Фото: https://opportunity.herbalife.com/Content/en-US/pdf/business-opportunity/StatementAverageCompensation2011EN.pdf

2016.те године, Савезна трговинска комисија (САД-а) је тражила од Herbalife компаније да плати казну од 200 милиона долара због пословног модела компаније који се граничи са пирамидалном шемом. Део тог новца је послат Herbalife дистрибутерима. СТК је дала изјаву, тврдећи да је готово немогуће зарадити само продавањем Herbalife производа.

2019.те године, Herbalife компанија је морала да плати казну од 20 милиона долара због подмићивања кинеских званичника, у покушају да се пласирају на кинеско тржиште. У Кини је законом забрањено пословање МЛМ компанија.

Поставља се питање колико су Herbalife дистрибутери у Црној Гори упућени у саму историју компаније, као и у озбиљне истраге због могућности да је Herbalife пирамидална шема. Да ли знају да постоје доказани случајеви где је здравље људи било озбиљно нарушено, и да ли би продавали Herbalife производе својој породици и пријатељима да знају да постоји могућност да неко од њих оболи? Велика је могућност да је мали број дистрибутера упућен у ова дешавања. МЛМ компаније „тренирају“ своје дистрибутере шта да кажу и како да привуку што више људи, уз давање обећања о остваривању брзе и лаке зараде, и то је једини фокус свих прича. Дистрибутери се претворе у Мице Ботице и врло често верују у производе и у компанију на начин на који чланови култа верују у вођу култа и његове приче. Ти људи су и сами жртве у целој овој причи. Због свега овога, од изузетног је значаја бити информисан.

Извори:

– https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight

– https://blog.marketresearch.com/top-6-trends-for-the-weight-loss-market-in-2018

– https://smrsajte.rs/sta-je-herbalife/

– https://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/herbalife-international-third-largest-direct-selling-multi-level-marketing-company-world-m-q45406413

https://www.barrons.com/articles/herbalife-faces-fresh-legal-hurdle-51601059300

– https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_R._Hughes

– https://www.youtube.com/watch?v=9x36vzqEvHQ (обратити пажњу на део од 3.ег до 4.ог минута)

– https://en.wikipedia.org/wiki/Herbalife_Nutrition

– https://www.mlmnewsreport.com/herbalife-review/herbalife-income-disclosure-statement/#iLightbox

https://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(07)00367-4/fulltext

– https://www.investopedia.com/news/billionaire-bill-ackman-dumps-herbalife-ending-5year-war-betting-against-it/

– https://www.imdb.com/title/tt3762912/

– https://investitor.me/2020/02/24/herbalife-zbog-prevare-mora-da-plati-200-miliona-dolara/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest