МЛМ компаније: ТикТок (TikTok) и забрана МЛМ садржаја

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

Напомена: Овај чланак је један у низу чланака о мрежном маркетингу (енглески: multi-level marketing или МЛМ). Не подржавамо било какав вид агресије, физички или вербални, према запосленима у МЛМ компанијама, поготово према дистрибутерима/консултантима који су најчешће жртве оваквих компанија. Сврха ових чланака није да се углед било које појединачне компаније уништи или укаља, већ да се изношењем јавно доступних података боље приближи мрежни маркетинг као такав, и да се упозоре (потенцијални) дистрибутери робе или тзв. консултанти који раде при оваквим компанијама на могућност постојања опасности од финансијског губитка. МЛМ компаније се граниче са пирамидалном шемом, која је илегална и која је широм света позната као превара. Пословање самих МЛМ компанија је законом забрањено у земљама попут Кине (1998-2005, а од 2005 важи правило да консултанти не смеју добијати проценат од регрутовања) и Саудијске Арабије. * Сви релевантни извори информација могу се наћи на крају сваког чланка.

фото: Vecteezy ( eugene.b.sov793661 , Alfonso Rafael); слике су измењене

Петнаестог децембра 2020, ТикТок апликација / друштвена мрежаје објавила апдејтоване смернице заједнице. У одељку за преваре, у којем је раније фокус био на Понцијеве преваре и различите подвале, сада су додате и МЛМ компаније односно мрежни маркетинг.

Цитат из смерница:
“ Не дозвољавамо никоме да искористи нашу платформу како би искористио поверење наших корисника и нанео им финансијску или личну штету. Уклањамо садржај који обмањује људе како би појединци стекли незакониту финансијску или личну корист, укључујући и садржај који садржи шеме и планове за превару појединаца или крађу имовине.

Немојте објављивати, аплоудовати, стримовати или делити:

* Садржај који приказује или промовише phishing (мрежну крађу идентитета)

* Садржај који приказује или промовише Понцијеве шеме, мрежни маркетинг или пирамидалне шеме

* Садржај који приказује или промовише инвестиционе шеме уз обећање високих приноса, дојаве за клађење или било које друге врсте превара.

Ова промена на око може се чинити малом, али заправо би могла имати велики утицај на МЛМ заједницу. Велики део Мица Ботица управо на друштвеним мрежама деле производе и/или мотивационе цитате, и контактирају потенцијалне клијенте. Уколико би на ТикТоку поделили видео о наводним примањима које остварују на основу продаје производа (који су им „променили живот“) или осигурања, уз упутства како да им се људи обрате на другим друштвеним мрежама, привукли би део људи (који најчешће није упознат са мрежним маркетингом) с којима би после могли да започну конверзацију и које би могли да покушају да регрутују. Оно што је битно нагласити што се тиче принципа рада: регрутовање је кључно у мрежном маркетингу, јер је број регрутованих људи (а не продаја производа/осигурања) управо оно на основу чега се Мице Ботице најчешће бодују и захваљујући чему прелазе са нивоа на ниво. Што је већи “downline”, то је потенцијално могућ прелазак на виши ниво и могуће је остварити већи проценат зараде. Људи на врху МЛМ компанија зарађују много, док они на нижим нивоима често не зарађују ништа или су на губитку јер су морали да уложе новац да би уопште ушли у причу. Према извештају који је објавила америчка Савезна трговачка комисија (The Federal Trade Commission), 99% људи који се прикључе мрежном маркетингу на крају буду у минусу. 

Друштвене мреже су кључне за регрутовање. Уз нове смернице на ТикТоку, сада је један канал тог регрутовања пресечен. Додатно, видеи означени са хештегом #antimlm постају све популарнији и на Јутјубу и на ТикТоку.

Портпарол ТикТока дао је изјаву у којој објашњава да је један од разлога због којих су видеи повезани са МЛМ компанијама забрањени тај што компанија жели да заштити оне који су рањиви или оне који нису упознати са мрежним маркетингом. Према неким извештајима, најчешће мете Мицама Ботицама су младе жене, самохрани родитељи, и људи са ниским примањима. 

ТикТок, такође, је у власништву компаније ByteDance чије је седиште у Кини. Мрежни маркетинг је дуго био илегалан у Кини, а сад је омогућена продаја производа али не и регрутовање. Постоје спекулације да је ТикТок унео промене у смернице заједнице и због утицаја Кине.

И даље постоје налози који промовишу мрежни маркетинг на ТикТоку, мада је само питање времена када ће бити обрисани.

Извори: 
– https://www.tiktok.com/community-guidelines?lang=en
– https://www.ftc.gov/sites/default/files/documents/public_comments/trade-regulation-rule-disclosure-requirements-and-prohibitions-concerning-business-opportunities-ftc.r511993-00008%C2%A0/00008-57281.pdf

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest