Москва упозорава Анкару: Русија обуставља летове за Турску

У тренутку заоштравања ситуације у Донбасу Анкара активно развија сарадњу са Кијевом. Москва јој саветује да „добро анализира изјаве украјинских власти“ и не подржава милитаристичко расположење Украјине. Истовремено, Русија уводи ограничења на туристичка путовања у Турску.

Турска летовалишта су дуги низ година најпопуларнија код грађана Русије. Уочи пандемије, 2019. године, посетило их је скоро седам милиона руских туриста. Ове године, за мајске празнике, Руси су већ били резервисали 70 одсто соба у турским хотелима.

Међутим, последњих месец дана ситуација са вирусом корона у Турској се погоршава. Само јуче у Турској је било регистровано више од 50.000 случајева инфекције ковид 19.

Највећи број увезених случајева у Русију долази из Турске, због чега је премијер Михаил Мишустин наложио да се предузму додатне мере. И данас, потпредседница Владе Татјана Голикова саопштила је да се уводе ограничења на редовне и чартер летове за турска одмаралишта. Односно, осим у изузетним случајевима, за Русе ће турско моро бити затворено до 1. јуна

Турски дронови изнад Донбаса

Међутим, није само корона проблем у односима између две државе. Последњих дана пажња Москве је усмерена на посету председника Украјине Владимира Зеленског Истанбулу. Турски председник Реџеп Тајип Ердоган је обећао украјинском колеги помоћ у придруживању Алијанси и уверио госта да се Анкара „залаже за територијалну целовитост и суверенитет Украјине“.

Председници Украјине и Турске, Владимир Зеленски и Реџеп Тајип Ердоган, на састанку у Истанбулу

© AP PHOTO / TURKISH PRESIDENCY POOLПредседници Украјине и Турске, Владимир Зеленски и Реџеп Тајип Ердоган, на састанку у Истанбулу

Турски лидер је подржао иницијативу Кијева за формирање „Кримске платформе“ – међународни форум, чији главни циљ је повратак полуострва у састав Украјине. Истина, како ће тај форум функционисати, за сада је нејасно – први самит је планиран за 24. август, када Украјина обележава Дан независности.

Напетост око Донбаса наставља да расте. Ердоган је нагласио да се проблем региона може решити само мирним путем, на бази Минских договора. Без обзира на то, у Истанбулу је у току активна дискусија о турској помоћи у модернизацији украјинске војске. Ердоган је уверио да „сарадњу у војној сфери ни у којем случају не треба сматрати иницијативом, усмереном против трећих држава“. Ипак, заједно са Зеленским, у Истанбул је долетео и министар одбране Андреј Таран који се састао са турским колегом Хулусијем Акаром.

Како је саопштила прес-служба Министарства одбране Украјине, разговарано је о изградњи бродова класе „корвета“, као и о испорукама дронова „Барјактар“ и муниције за њих. Управо ове дронове су Азербејџанци користили током рата у Нагорно Карабаху прошле јесени. Осим тога, Турска их је користила и у Сирији, у операцији „Пролећни штит“, у фебруару 2020. године, а пре тога у Либији, где је „Бајрактар“ коришћен против војске генерала Халифе Хафтара.

Беспилотне летелице компаније Кронштат у Москви

© SPUTNIK / ЕКАТЕРИНА ШТУКИНАКијев испробао турске дронове „Бајрактар“ изнад Црног мора

Након разговора шеф комитета Врховне раде Украјине за питања националне безбедности Јуриј Мисјагин написао је на друштвеним мрежама да је дрон „Бајрактар“ извео први лет у Донбасу, „за сада само ради осматрања и откривања руске технике.

„Бајрактар се одлично показао током турске операције „Пролећни штит“, посебно против руске војне технике“, написао је Мисјагин на фејсбуку.

У Москви су обратили пажњу на овај догађај и посаветовали Анкари да не подстиче милитаризам Украјине.

„Кијевски режим може предузети непромишљене акције у трци за рејтингом, што се може лоше завршити“, упозорио је Сергеј Лавров.

Турска активно сарађује са Украјином последњих година, објашњава руски експерт Владимир Аватков.

„Анкара у тој земљи види црно тржиште – могућност куповине технологије по јефтиној цени. А при томе, може да прода дронове и тестира их у борбама“, сматра он.

Добар пример овој теорији је договор о заједничкој производњи транспортног авиона Ан-176. Турска се на овај начин нада да ће добити стару совјетску технологију за развој војно-индустријског комплекса. А са друге стране, може добро да прода своје производе.

Спутњик

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest