МПНКС: Настава почиње 1. септембра; слиједићемо препоруке ИЈЗ-а

Препоруке Уницефа и Свјетске здравствене организације су да школе буду последње установе које би требало да се затворе уколико дође до још већег погоршања епидемиолошке ситуације

Министарство просвјете; фото: Побједа

На основу извјештаја о епидемиолошкој ситуацији који је управо дао Институт за јавно здравље, а и њихових препорука које смо добили, став Министарства просвјете, науке, културе и спорта остаје исти – да предстојећа школска година почне 1. септембра, по недавно усвојеном Школском календару, саопштили су.

Што се тиче трајања часа, МПНКС је формирало Радну групу за организацију и праћење васпитно-образовног процеса у условима пандемије КОВИД19, која се састоји од чланова Министарства, представнка Испитног центра, Завода за школство, Центра за стручно образовање, Синдиката просвјете, Удружења “Родитељи”, Удружења “Нардос”, Института за јавно здравље, Уније средњошколаца, и која ће направити најбољу процјену који модел дужине часова је најбољи како за ученике, тако и за наставнике и родитеље. Наравно, настава ће се одвијати уз поштовање епидемиолошких мјера.

Састанку су, наводе, присуствовали и представници ЦГ Алтернатива, НВО „Просвјетна заједница“ и представници Друштва дефектолога Црне Горе.

„Сходно епидемиолошкој процјени, имамо и двије верзије наставних програма, дужу – за трајање часа 45 минута и краћу, са сажетијим исходима учења – за трајање часа 30 минута.

На састанку Радне групе, дискутовано је о више модела наставе, дужини трајања часа, варијанти онлине наставе, препорукама о ношењу маски, начинима праћења наставе када су у питању дјеца са сметњама у развоју, утицају пандемије на изолованост дјеце, и многим другим темама. Сљедећи састанак је заказан почетком сљедеће недеље, којом приликом је предвиђено да сви чланови Радне групе изнесу приједлоге, сугестије и мишљења, а након њиховог разматрања, планирано је доношење конкретних рјешења.

Препоруке Уницефа и Свјетске здравствене организације су да школе буду последње установе које би требало да се затворе уколико дође до још већег погоршања епидемиолошке ситуације.

Међутим, с обзиром на неизвјесност епидемиолошке ситуације, Министарство ће, као и до сада, слиједити препоруке Института за јавно здравље, као институције надлежне за ову област, приоритетно водећи рачуна о заштити здравља дјеце и запослених.

Уколико дође до увођења још рестриктвнијих мјера у циљу очувања здравља дјеце и запослених, Министарство је спремно и за најнеповољнији сценарио, а то је прелазак на онлине наставу. Снимљена су 8 302 наставна садржаја, за основне школе у готово стопроцентној заступљености предмета, а великим дијелом и за средње школе.
Све припреме за почетак школске године 1. септембра, Министарство реализује заједно са вршиоцима дужности директора школа. Тренутно су у току провјере снадбјевености школа свим потребним дезинфекционим средствима. Одјељења у свим основним школама, као и у већини средњих су формирана.

Морамо да нагласимо да су родитељи наши највећи савезници јер су управо они ти који су својој дјеци објаснили опасност од пандемије и упутили их да користе дезинфекциона средства, држе дистанцу, не размјењују флашице са водом и примјењују све мјере како би заштитили себе и ближње. Наравно, у свему овоме не смијемо занемарити и немјерљив труд професора и наставника.“, закључују из МПНКС-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest