МПНКС: Припремају се двије кривичне пријаве против бивших директора

Фото: Поглед

Финансиjска документациjа jе непобитна и веома jасна, убрзо ће бити подниjете jош двиjе кривичне приjаве против бивших директора средњих школа, а у припреми jе много већи броj, истичу из министарства

Фото: Поглед

Из Министарства просвјете, науке, културе и спорта (МПНКС) „Дану“ је саопштено да припремају двије кривичне пријаве против бивших директора средњих школа, због сумње у незаконито трошење финансијских средстава. Како наводе, финансијска документација је непобитна и јасна, на основу чега ће бити поднесен много већи број кривичних пријава. Управа Средње трговинске школе „Сергије Станић“ је прије неколико дана поднијела пријаву Специјалном државном тужилаштву против лица која су у претходном периоду руководила том установом, због наводних злоупотреба службених овлашћења лажног приказивања биланса, злоупотребе социjалних права запослених као и умањења државне имовине и прихода.

МПНКС, којим руководи министарка Весна Братић, спроводи детаљну контролу финансијског пословања у једном броју школа у којима су ревизијом дошли до података да су средства трошена мимо прописа. Из тог ресора поручују да неће бити поштеђени ни нови директори образовних установа, уколико се утврди да су новац установе трошили ненамјенски. Објашњавају да су под посебним скенером средње школе, гдје су утврђене и чешће злоупотребе.

– Већ извјесно вријеме спроводимо ревизију финансијске документације у више образовних установа. Провјеравамо како су се трошила средстава у претходном периоду и да ли су надлежни органи о томе адекватно обавијештени. Наставићемо да утврђуjемо одговорност свих директора и иницирамо покретање кривичног поступка. Финансиjска документациjа jе непобитна и веома jасна. Убрзо ће бити подниjете jош двиjе кривичне приjаве против бивших директора средњих школа, а у припреми jе много већи броj. Још не можемо говорити о именима и детаљима док се комплетно не заврши ревизија, али у наредном периоду ће се знати више о томе. Као што смо и раниjе истицали, тужбе директора против рјешења о разрјешењу отвориле су „Пандорину кутиjу“ и откриваjу сва непочинства бивших директора. Малтене смо покренули ревизију у скоро свим образовним установама, како би извршили контролу трошења новца. Људи који су задужени за овакве ревизије изузимају комплетну документацију и дио по дио провјеравају – закључуjе се у саопштењу.

Амнестирају бивше руководиоце

Нaставник и бивши предсједник Синдиката просвјете Подгорица Слободан Савовић казао је да смо „на крају њиховог мандата свједоци да нова директорска именовања падаjу на судовима, чиме се поништавају незаконитости које су починили као челници установа“.

– Оваквом смjеном директора и њиховом евентуалном судском сатисфакциjом амнестирани су од свих раниjих незаконитости у раду од коjих су неки били тада и у зони кривичне одговорности. Шта ради МПНКС? Њих амнестира а наставља са праксом политичких именовања нових директора на незаконит начин – каже Савовић.

Из МПНКС су казали да jе примарни циљ успостављање дисциплине и пуна примjена Закона у jавним установама.

– Разрјешење директора у појединим установама се већ осјетило. Тако смо именовањем директора Трговинске школе Миомира Ђуришића, која има 14 малопродајних објеката постигли мjерљиве резултате, који показују да се просjечни пазар дуплирао у односу на све претходне године и достигао максимум jер, према подацима коjе смо добили, пазари за 2022. годину за фебруар и март износе 83.379,73 еура док су за исте мjесеце у 2015. били 33.866,06, за 2016. 31.817,58, за 2017. 44.812,50 док су за 2021. износили су 19.367,19 еура – наводе из министарства просвјете.

Из министарства су раније саопштили да је ново руководство од почетка преузимања ресора открило ненамjенско трошење новца на уговоре, репрезентациjе (храна и пиће), у износу од око 700.000 еура за четири године, затим расподjелу милионских износа на конкурсе правним лицима, jавним установама и другима коjи нијесу имали основа за исто.

У јулу прошле године по новом Општем закону о образовању и васпитању министарка Весна Братић је смијенила око 200 директора образовних установа, од који је већ четворо правоснажним пресудама доказало да су мимо закона разријешени.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest