МПНКС: Просвјетни радници неће бити запостављени, ускоро УВЕЋАЊЕ ЗАРАДА за 17%

FOTO: POGLED.ME

Да је социјална политика примат Влади Црне Горе, говори и чињеница да је Министарство финансија и социјалног старања успјело да обезбиједи увећање зарада за просвјетне раднике у висини од 17% од 01.01.2021.године

Министарство просвјете, науке, културе и спорта је од почетка мандата показало и доказало да су нам на првом мјесту наша дјеца и просвјетни радници, што је мисија и визија која мора бити примарна, посебно у ресору просвјете.

Да је социјална политика примат Влади Црне Горе, говори и чињеница да је Министарство финансија и социјалног старања успјело да обезбиједи увећање зарада за просвјетне раднике у висини од 17% од 01.01.2021.године.

„Повећање зараде се не односи само на просвјетне раднике већ и на запослене у здравству, што је несумњиво велики успјех Министарства финансија и социјалног старања. Исто тако, у претходном периоду просвјетни радници нису били запостављени, па ниједном запосленом на одредјено вријеме није прекидан радни однос за вријеме зимског и љетњег распуста, услед чега су: остварили зараду за те мјесеце, плаћен им је радни стаж, а многи су на корак од остварења права на трансформацију из радног односа на одредјено вријеме у радни однос на неодредјено вријеме“, наводи се у саопштењу МПНКС.

Такође, МПНКС је учинило све да и бивши директори остваре своје право на рад, чиме је још једном показано да је старање о стандарду и потребама запослених на првом мјесту.

„Запослени који је направио пропусте као руководилац јавне установа по аутоматизму не значи да је лош наставник, напротив. Због тога је МПНКС спроводећи политику Владе, пружило једнаке шансе за све. Имајући у виду да је ово само дио, онога што је МПНКС спровело и да не обухвата појединачне захтјеве просвјетних радника, појединачне захтјеве школа, родитеља, ученика којих има у великом броју и који су у великом броју и усвојени, нејасан је став г. Николаја Кнежевића који се тек сада сјетио проблема који постоје много дуже него ово Министарство. Проблема који постоје и постојали су све вријеме његовог ангажовања у синдикату. Просвјетни радници се питају зашто овако оштар на ријечима и бескомпромисан у наступу није био протеклих година и деценија? Зашто је положај просвјетних радника са сваким доношењем нових образовних закона бивао све гори? Сваки проблем који је навео наслијеђен је, нису школе преко ноћи оронуле, нити су наставници ту гдје јесу од јуче“, наводе из МПНКС.

Без обзира на све наведено, па чак и на оне који у својим појављивањима и наступима нису конструктивни, чак напротив, МПНКС се суочава са свим изазовима, и рјешава сваки један по један.

„И то је неупитно јер смо досадашњим дјеловањем показали да нам је циљ задовољан наставник. МПНКС је увијек било приступачно Синдикату, и сваки представник синдиката просвјете, а било их је до сада 4, је примљен, обављен је разговор и скоро све сугестије су биле прихваћене. Зашто ниједном са друге стране није био г. Кнежевић већ сваки пут неки други представници Синдиката није питање за МПНКС, већ је питање на које се одговор мора тражити у оквиру Синдиката. МПНКС не прави разлику између чланова синдиката, нити га се тичу кадровска рјешења у тој радничкој организацији. МПНКС је било и остало спремно да разговара као што то и чинимо од самог почетка, а препуштамо Синдикату да сам одреди своје представнике као социјални партнер који заступа интересе просвјетних радника, уз напомену да их подједнако снажно заступа и МПНКС“, казали су.

Намјера МПНКС је јасна када се узме у обзир чињеница да је министарка проф. др Весна Братић, просвјетни радник.

Да ли је потребно постављати питање какве су њене жеље у односу на положај просвјетних радника у Црној Гори, закључују из МПНКС.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest