МУП није добио ни шифре за приступ електронском надзору границе

ШТА ПИШЕ У ИЗВЈЕШТАЈУ МУП-А О ЗЛОУПОТРЕБИ ДОНАЦИЈЕ ЕУ
МУП није добио ни шифре за приступ електронском надзору границе
Један од рачунара био конектован на интернет гдје је комплетан систем могла да контролише београдска компанија “Макина секјурити”. Гранична полиција тражила је од бившег руководства МУП-а да се поништи тендер јер су сматрали да опрема која је тражена не одговара њиховим потребама, али то није урађено


Сектор граничне полиције тражио промјену свих приступних налога: Командно-оперативни центар „Југ“, Фото: Бојана Ћупић

Министарство унутрашњих послова (МУП) Црне Горе није корисник а ни власник система за електронски надзор поморске границе ка Албанији и Хрватској, јер не посједује административне шифре за приступ радарској опреми коју је набавила београдска фирма “Макинеа секјурити”, пише у извјештају Међуресорне комисије МУП-а у који су “Вијести” имале увид.

Међуресорсна комисија за провјеру поступка набавке те опреме у поступку јавних набавки, коју је крајем прошле године формирао министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић, открила је проневјеру више од милион еура средстава које је обезбиједила ЕУ за обезбјеђивање опреме за надзор морске границе према Хрватској и Албанији. Из ЕУ су јуче изразили наду да ће овај случај бити детаљни истражен.

Државни секретар МУП-а Раде Милошевић, који је предсједник Комисије, казао је прије два дана на прес конференцији да су утврдили да је набављена много лошија опрема, пет пута јефтинија од наплаћене и да се сумња да је фирма која је добила тендер уклонила наљепнице јефтинијег произвођача и залијепила реномираног предузећа. То потврђују у документа, те извјештај на основу кога државно тужилаштво истражује евентуалне злоупотребе.

У извјештају пише, а постоје и факсимили докумената, да су уклоњене наљепнице кинеског произвођача “Дахуа”, а умјесто њих стављене италијанског “Сицурит Видео”. Сумња се да су оне и набављене у италијанској фирми и сугерише се да се то провјери кроз међународну сарадњу.

Тендер за опрему је прије двије године добила фирма “Макина секјурити” из Београда, упркос томе, како констатује Комисија, што извјештај показује да је документација била спорна и да је набавку требало поништити. Након испоруке, имала је даљински приступ видео-надзору граничног прелаза јер је на компјутеру, како се наводи у извјештају, био постављен адаптер за WиФи уређај.

Гранична полиција, како је наведено у извјештају Комисије, тражила је од бившег руководства МУП-а да се поништи тендер јер су сматрали да опрема која је тражена не одговара њиховим потребама, али то није урађено. Шеф граничне полиције је Веско Дамјановић, садашњи в. д. директора Управе полиције. Наводи се да је 14.10. 2020. Гранична полиција МУП-у упутила ургенцију на захтјев за успостављање потпуне оперативности Система електронског осматрања Јадранског мора у гарантном року.

Истог дана је “Макина секјурити”, како пише, доставила “креденцијале, серијске бројеве и ИП адресе за испоручени систем”, али је утврђено да подаци нијесу комплетни и имају недостатке.

Међутим, како је наведено, са овим проблемом тадашња Комисија за надзор, коју је формирао министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић, упозната је тек 6.11.2020.

“Потпуно је непојмљиво да Национални координациони центар (НЦЦ) МУП-а ни након више од десет мјесеци од пуштања система у рад, није успио да добије комплетну документацију: адресну шему комплетног система, серијске бројеве свих уређаја, фирмwере (основни програм) свих уређаја, конфигурационе фајлове и креденцијале за њих, сходно чему Гранична полиција као корисник система и НЦЦ без ових података нису власници система. Да ствари буду још горе дана 28.12.2020. руководилац НЦЦ-а је открио да је један од рачунара преко WиФи УСБ адаптера био конектован на Интернет гдје је комплетан систем преко Анyдеск програма могао бити контролисан од стране компаније ‘Макина секјурити’”, пише у извјештају.

Наводи се и да је 25.09.2020. дошло до комплетног пада осматрачких система на Стационарном центру за електронско осматрање Црни рт (укупна вриједност опреме 381.150 са ПДВ-ом), али је на пријаву граничне полиције НЦЦ реаговала тек 17.11.2020. и послала инжењера, а затим тек након два мјесеца обавијестила извођача о квару на радарском систему, али се у послатом мејлу не захтијева отклањање недостатака на термовизијском и осматрачким сензору који су такође неоперативни.

“Додатно, е-маил комуникацијом по констатацији НЦЦ-а, компанија ‘Макина’ је 20.11.2020. доставила без икакве заштите све приступне параметре инсталираног система. Поново је несхватиљво да на овај емаил НЦЦ одговара тек 01.12.2020. када захтијева да се сва документација достави искључиво у хард цопy форми са заведеним дјеловодним бројем на архиву МУП-а. С обзиром на новонасталу ситуацију, Сектор граничне полиције је става да је потребно промијенити све административне корисничке и инсталационе приступне налоге у циљу његове заштите”, пише у извјештају.

Начелница НЦЦ Т. Д., која је у међувремену смијењена са те функције, у извјештају је више пута поменута као одговорна за лоше спроведен тендерски поступак и без учешћа Граничне полиције, која је више пута инсистирала на томе. Против ње је, као и против Р. В. и М. З., државно тужилаштво у Подгорици поднијело кривичне пријаве због злоупотребе службеног положаја.

Милошевић је на прес конференцији прије два дана, када су објавјени дјелови извјештаја, навео и да су представници фирме “Макина” нудили мито члану Надзорне комисије, полицијском службенику, који је коруптивно дјело пријавио и дао изјаву Вишем тужилаштву. Он је рекао да је пријава завршила у фиоци. Из Вишег тужилаштва су, реагујући на наводе Милошевића, рекли да “да је кривично дјело давање мита у надлежности основног државног тужилаштва”.

Милошевић је одговорио да су наводи које је изнио тачни, јер је Више тужилаштво тек након седам мјесеци предмет прослиједило Основном државном тужилаштву, не наводећи детаље који се односе на кривично дјело давање мита.

Из Врховног државног тужилаштва 10. фебруара су обавијестили МУП, да су извјештај Међуресорске комисије доставили Специјалном државном тужилаштву ради утврђивања оцјене о постојању кривичног дјела корупције.

Из одговора “Вијестима” из Државног тужилаштва види се да по тој пријави поступају три тужилаштва, што није пракса и законито.

Чланови Одбора да посјете локације са спорном опремом
Предсједник Социјадемократске партије (СДП) Рашко Коњевић позвао је министра унутрашњих послова да организује посјету чланова скупштинског Одбора за безбједност и одбрану свим локацијама на којима је уграђена опрема у оквиру Пројекта јачања надзора државне границе. “Подржавајући Ваш приступ да се изврше детаљне провјере свих тендерских процедура вјерујем да ћете прихватити моју иницијативу у циљу снажења транспарентности рада Влада и јачања владавине права, а и са становишта потребе јачања контролне и надзорне улоге парламента”, наводи се у писму Коњевића.

Чланици надзорне Комисије пријећено да се свашта може догодити у мраку када буде сама
Међуресорска комисија утврдила је да је Комисија за вршење надзора над радовима добављача “Макина секјурити” у свом раду наилазила на бројне опструкције попут недостављања тендерске документације, одбијања чланова да потпишу извјештаје који су указивали на неправилности тендера.

Једна од чланица Комисије за надзор испоруке опреме, која није потписала доставницу, због, како се наводи, лошег искуства са радом претходне комисије када су на њу вршиле притисак претпостављене старјешине. Она је навела да је у претходном периоду добијала пријетње да може изгубити посао и “да се свашта може догодити у мраку када буде сама”.

Ту Комисију је формирао биши министар Мевлудин Нухоџић 7. септембра 2018. и то 15 дана прије рока извршења уговора потписаног 22. марта 2018. Након што је комисија 22. октобра 2019. сачинила и послала извјештај, у ноћи између 23. и 24. октобра те године полицијском службенику, члану Комисије је на приватном паркингу поломљено је стакло на ауту. Криминалистичка техника Управе полиције је изузела ДНК и отиске прстију, али службеник није добио повратну информацију.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest