МУП спреман за провјере од врата до врата

Одлучујуће чињенице приликом провјере адресе пребивалишта Министарство унутрашњих послова (МУП) утврђује на основу теренске провјере, као и прибављањем доказа из службених евиденција органа државне управе надлежних за послове јавних прихода, пензијског и инвалидског осигурања, социјалног старања, здравствене заштите, образовања, рада и запошљавања.

То је превиђено нацртом Закона о измјенама и допунама закона о регистрима пребивалишта и боравишта. Тај акт је Министарство унутрашњих послова доставило скупштинском Одбору за изборне реформе.

Према члану 19а који се додаје, на захтјев за провјере адресе пребивалишта који подноси државни орган и локална управа министарство је дужно да утврди одлучује чињенице на основу којих се несумњиво може утврдити да ли црногорски држављанин на живи пријављеној адреси пребивалишта.

„Одлучујуће чињенице министарство утврђује на основу теренске провјере, као и прибављањем доказа из службених евиденција органа државне управе надлежних за послове јавних прихода, пензијског и инвалидског осигурања, социјалног старања. здравствене заштитем, образовања, рада и запошљавања“, наводи се у нацрту закона.

Ако се на основу чињеница, како се наводи, утврди да црногорски држављанин не живи на пријављеној адреси пребивалишта, или да се иселио у другу државу, у којој има пребивалиште, а није одјавио пребивалиште на законом прописан начин, МУП ће по службеној дужности донијети рјешење о одјави пребивалишта.

„Уколико се утврди да црногорски држављанин не живи на пријављеној адреси пребивалишта а настанио се на другој адреси, МУП ће га упозорити на обавезу пријаве тачне адресе пребивалишта, и правнме последице неизвршења те обавезе“, наведено је у нацрту закона о измјенама и допунама закона о регистрима пребивалишта и боравишта.

Предвиђена је обавеза, у члану десет, да црногорски држављанин ако оде дуже од 90 дана у страну земљу ради образовања, запослења, дуготрајног лијечења и других разлога, мора поднијети пријаву одласка у другу државу МУП-а у општини гђе има пријављено пребивалиште, или преко амбасаде или конзулата Црне Горе, уз прилагање адекватних доказа о разлозима боравка.

Како се наводи, ако боравак ван Црне Горе потраје дуже од пет година црногорски држављанин је дужан да пријави опет боравак ван Црне Горе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest