Најновији бирачки списак, који је МУП објелоданио прије неколико дана, садржи најмање 50 хиљада такозваних „фантом бирача“

Иако представници опозиционих партија у Црној Гори годинама оптужују власт због неуређеног бирачког списка, црногорско Министарство унутрашњих послова (МУП) потрудило се да тај проблем не ријеши ни на наредним изборима који су заказани за крај августа ове године.

foto: IN4S

Најновији бирачки списак, који је МУП објелоданио прије неколико дана, садржи најмање 50 хиљада такозваних „фантом бирача“. То је показало истраживање Мреже за истраживање организованог криминала и корупције – ЛУПА. Према тврдњама опозиције, постојање “фантом бирача” одговара власти на челу са Демократском партијом социјалиста (ДПС), јер јој се тиме отвара могућност за злоупотребе које могу директно да утичу на резултат избора и прекрајање изборне воље грађана.

Из МУП-а је 22. јуна саопштено да на предстојећим парламентарним изборима али и изборима у пет општина, који су заказани за 30. август 2020. године право гласа има тачно 541.232 грађана и да је то податак закључен два дана прије објаве саопштења.

Према Закону о избору одборника и посланика – право да бира и да буде биран за посланика има држављанин који је навршио 18 година живота, који је пословно способан и који има пребивалиште у Црној Гори најмање двије године прије дана одржавања избора.

Према подацима Завода за статистику Црне Горе у јануару 2020. године евидентирано је да у Црној Гори има укупно 621.873 становника. Од тог броја ђеце, која имају до четири године, има 36.769. У земљи има око 15.000 ђеце, која имају од 5 до 6 година. Подаци Министарства просвјете ( хттпс://сколскастатистика.еду.ме/ ) говоре да је у Црној Гори у години 2019/2020 имало укупно 67.166 ученика у државним основним школама. То је узраст од 7 до 15 година

Малољетника, који имају од 16 до 18 година (који такође немају право гласа) у Црној Гори, према подацима који се могу приближно оцијенити на основу статистике МОНСТАТ-а, има најмање 14.000.

То значи да упоређивањем расположивих података Министарства унутрашњих послова, Завода за статистику Црне Горе и Министарства просвјете може се закључити да у новом бирачком списку, који има укупно 541.232 бирача, има најмање 52.294 „фантом бирача“.

Даљим истраживањем расположивих података по градовима дошло се до закључка да у Црној Гори постоје четири општине које имају већи број гласача од броја становника. Чак 15 од укупно 24 општине, које су третиране истраживањем, имају на хиљаде такозваних „фантом бирача“, односно показује се аномалија да је број пунољетних гласача, број ђака у основним школама дјеце у предшколским установама у 15 општина (градова) већи од броја становника у њима (илустрација). Подаци који су обрађени у истраживању искључују Општину Голубовци. Није искључено и да у осталим општинама има “фантом бирача”, међутим усљед недостатка адекватних статистичких података то у овом истраживању није детектовано. Према доступним подацима највише “фантом бирача” има у општинама Бијело Поље, Рожаје, Улцињ, Плав, Петњица…

Из МУП-а, до објаве истраживања, нису одговорили на питања новинара везана за аномалије у новом бирачком списку.

Правни савјетник Акције за социјалну правду (АСП) Инес Мрдовић казала је да уочи предстојећих избора извјесно једино да је потпуну контролу над бирачким списком имала искључиво владајућа структура, док је велика мистерија колико је тачно фантома у њему.

„Процјене које долазе са појединих политичких адреса, као и анализе из званичних статистика, говоре о више десетина хиљада фантомских бирача, што довољно указује на размјере потенцијалних злоупотреба. Из домаћих, али и међународних кругова, упорно се понавља да бирачки списак треба очистити од фантома како би он био тачан и ажуран, јер је то предуслов поштених избора. Међутим, власт никада није исказала спремност да се стање са списком заиста и уреди, просто зато што нико не сијече грану на којој сједи”, рекла је Мрдовић.

Додала је да нерегуларности у бирачком списку, као и бројне злоупотребе државних ресурса, већ годинама слове за главне адуте власти којима остварује институционалну и осталу предност у изборним утакмицама.

„Наивно је вјеровати да ће на августовским изборима ситуација бити другачија. Тако да Црна Гора улази у још један изборни циклус оптерећена, поред осталог, и хипотеком неправилног бирачког списка, тако да се тешко може говорити о слободним и поштеним изборима који предстоје”, казала је Мрдовић.

Предсједник Грађанске алијансе (ГА) Борис Раонић казао је да није добро за друштво да избори немају легитимитет, јер се из те чињенице онда црпи енергија за бројне друге кризе.

“Стога је веома битно да партије и НВО-и који се баве надгледањем избора, а нијесу изгубили легитимитет, изврше контролу бирачког списка и као такав буде прихваћен свим заинтересованим странама. Орган надлежан за вођење бирачког списка, мора аргументовано да да одговоре на ова питања, како би се отклонила свака сумња у постојање фантом бирача”, рекао је Раонић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest