Намјештен тендер за посао од пет милиона?

Милошевић наводи да постоји основана сумња су та кривична дјела починили Војин Рондовић, Филип Вујошевић, Иван Гломазић, Никола Рогошић, Татјана Дробњак и Соња Радојичић

Милошевић

Државни секретар у Министарству унутрашњих послова, Раде Милошевић, доставио је тужилаштву информације са, како наводи, основаним сумњама у злоупотребу службеног положаја у поступку набавке система видео-надзора градова ЦГ, вриједног више од пет милиона еура.

Како сазнају Вијести, Милошевић тврди да је Међуресорска комисија за провјеру јавне набавке система видео-надзора, чији је он предсједник, утврдила многе неправилности у поступку спровођења тендера за систем видео надзора за Подгорицу, Бар и Будву.

“Међуресорска комисија је током рада, увидом у постојећу документацију, обиласком терена и контролом отворених извора, утврдила чињенично стање, евидентирајући бројне неправилности, које указују на основану сумњу да су чланови Комисије за отварање и вредновање понуда за набавку система видео-надзора градова Црне Горе починили кривична дјела злоупотреба службеног положаја и несавјестан рад у служби”, наводи се у информацији уз коју је Основном државном тужилаштву у Подгорици достављен извјештај Комисије.

Милошевић наводи да постоји основана сумња су та кривична дјела починили Војин Рондовић, Филип Вујошевић, Иван Гломазић, Никола Рогошић, Татјана Дробњак и Соња Радојичић.

Дробњак, Рондовић, Гломазић и Милић привођени су почетком марта у случају “Граница” због сумње да су учествовали у малверзацијама током набавке електронске опреме за надзор границе, купујући јефтиније уређаје од предвиђених и лијепећи на њих лажне ознаке. Проневјеру је открила Међуресорска комисије МУП-а на челу са Милошевићем, а ријеч је о уговору вриједном 1.144.850 еура.

У извјештају Милошевићеве комисије за провјеру јавне набавке система видео-надзора, пише да је један члан тендерске комисије рекао да нема никакве везе са тендером и да је сазнао да је члан те комисије 45 минута прије објављивања тендера, јављају Вијести.

Одлука о покретању поступка јавне набавке донијета је 9. октобра 2019. године. На челу МУП-а тада је био Мевлудин Нухоџић, који је донио рјешење о именовању Комисије за избор најповољније понуде.

Тендер је објављен 11. октобра 2019, а дио тендерске документације је проглашен тајном.

Од 20 фирми које су откупиле документацију, како је наведено у извјештају, ниједна се није јавила на тендер.

“Претпоставка је да су компаније увидјеле да се ради о намјештеном тендеру, односно да нијесу могли испунити услове из тендера”, навела је Међуресорска комисија.

Рок за достављање понуда продужен је седам дана “без захтјева понуђача”, до 25. новембра 2019. Тада понуду доставља конзорцијум којег чине Институт Михаило Пупин Београд, Телегроуп Београд, Алл Цонтрол Београд, БитИнфо ИПЦ Младеновац и Чиком Подгорица, а уговор са њима је потписан 17. децембра исте године. Уговорени рок извршења је 365 дана.

”Симптоматична је појава да се у временском период од 2016. године до 4. децембра 2020, скоро на свим тендерима МУП-а јавља само један понуђач”, указује Међуресорска комисија.

Међуресорска комисија, која је формирана 21. фебруара ове године, навела је да је један или више службеника Центра за информационо-комуникационе технологије МУП-а, прије термина закључења рока за предају и отварање пристиглих понуда имао драфт понуде изабраног конзорцијума.

Комисија је утврдила и да је тендером тражена специфична опрема коју има само један произвођач и “техничка спецификација је преписана из произвођачке спецификације”, чиме је, како је оцијењено, директно нарушен принцип конкурентности и равноправности.

“Два члана Међуресорског тима су изјавили да им је било пријећено у току реализације пројекта, али нијесу жељели да причају детаљније о томе”, наводи се у извјештају.

Додаје се да изабрани конзорцијум у извођачком пројекту није приказао појединачне цијене за предмјер инсталационог и монтажног материјала већ је паушално навео крајњи укупни износ од 579.590 еура.

Комисија је утврдила и неслагање броја тражених, планираних и испоручених камера, да су више пута мијењани услови тендера, нарочито три дана прије истека рока за предају документације.

Утврђено је и да постојећа инфраструктура на терену не обезбјеђује функционалност система, због чега је потребно обезбиједити додатни новац, “што би одложило имплементацију пројекта система видео надзора на дужи период”.

“Нико од надлежних у односу на бројне проблеме и недостатке није покренуо мјере и радње за очување интерса МУП-а сходно закљученом уговору, већ напротив предметни недостаци су минимизовани и оправдавани”, указала је Комисија.

Додаје се и да треба провјерити процедуру и како је МУП преузео обавезу плаћања ПДВ-а од 867.444 еура, у односу на укупну цијену, укључујући и уговор за набавку додатне опреме гдје је МУП преузео обавезу плаћања ПДВ-а од 55.605 еура.

“Напомињемо да је Влада за овај пројекат опредијелила више од пет милиона еура, а да на овај начин нијесу намјенски утрошена средства од преко милион еура”, навела је Комисија.

Истичу да МУП када набавља средства и услуге ван Црне Горе може бити ослобођен трошкова плаћања ПДВ-а, царине и других трошкова.

“С обзиром на то да је на основу пројектног задатка конзорцијум дао понуду и касније израдио извођачки пројекат, он се као добављач обавезао да обезбиједи све што је потребно како би систем по испоруци и монтажи у потпуности функционисао”, наводи се у извјештају Комисије.

Додаје се да се МУП обавезао да ће ставити на располагање сву постојећу инфраструктуру, па се поставља питање учешћа МУП-а и локалних управа у пројекту “јер њихов ангажман и материјалне обавезе нијесу предвиђене пројектним задатком”.

“Напомињемо да је само Главни град Подгорица за недостајућу инфраструктуру утрошио 270.000 еура, што предметним пројектом није планирано”, навела је Комисија.

Међуресорска комисија је, због, како је објашњено, одсуства документације и специфичности тендера, посебно у дијелу реализације плаћања и анализе аналитичке картице, предложила ангажовање Државне ревизорске институције (ДРИ).

“Истичемо да се ради о прелиминарном извјештају који је сачињен закључно са 21. септембром 2021. године на основу доступног времена и документације. Због специфичности пројекта, бројних недостатка и проблема у реализацији, Комисија ће када се стекну услови и по потреби наставити са радом”, наведено је у извјештају.

Комисија је анализирала и тендерску документацију за преговарачки поступак, без претходно објављеног тендера, за набавку додатне опреме, сходно уговору који је закључен 4. децембра 2020. године.

Одлука о покретању поступка јавне набавке донијета је 9. октобра 2019. године, а тадашњи министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић донио је рјешење о именовању Комисије за избор најповољније понуде. Рјешењем је за предсједника именован Војин Рондовић, а за чланове Зоран Милић, Иван Гломазић, Никола Рогошић и Татјана Дробњак.

Напомињемо да је само Главни град Подгорица за недостајућу инфраструктуру утрошио 270.000 еура, што предметним пројектом није планирано“, навела је Комисија.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest