НАПЛАТА „мудрих“ одлука: Због објављивања имена више од 250 грађана тужило државу

У јавност је процурио и списак заражених од корона вируса. Након притиска јавности и НВО сектора, истражни органи су покренули истрагу и све се сломило на само једној особи, иако је јасно да осумњичени није био једини у посједу списка.

Душко Марковић, НКТ, (Фото: Влада Црне Горе/Twitter)

Због објављивања списка особа којима је била одређена мјера самоизолације и дијела списка заражених од корона вируса, око 250 оштећених најавило је тужбу против Владе и државе. Међу првима су табак пресавили Бјелопољци. Према сазнањима Дана, највише тужбених захтјева ће бити у Подгорици, а одштетни захтјеви крећу се од пет до десет хиљада еура.

Један број оштећених грађана заступа и адвокат Далибор Каварић. Он је у изјави за Дан казао да је Влада у претходом саставу доношењем незаконите одлуке о објављивању имена и личних података лица у самоизолацији непотребно проузроковала материјалну штету буџету Црне Горе и новчану обавезу на терет грађана Црне Горе која припада лицима која су на тај начин стигматизована и чија је приватност непотребно и неовлашћено изложена увиду јавности.

“Поступајући на овај начин, претходна влада је повриједила превасходно начело пропорционалности чија је суштина да држава пронађе правичну сразмјеру између предузете мјере “која је неопходна да би се у отвореном и демократском друштву задовољила сврха због које је ограничење дозвољено” и постављеног општег циља, гдје је у конкретном случају на појединца пао и сувише велик терет у односу на јавни циљ који је требало постићи”. Поступајући на описани начин, лицима чији су лични подаци објављени повријеђено је право на приватност и право на заштиту података о личности које се штити чл. 40 и 43 Устава ЦГ и права на поштовање приватног и породичног живота гарантованог одредбом чл. 8 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода”, указао је Каварић.

Како је додао, да је заштита личних података, укључујући и медицинске податке од круцијалне важности за заштиту права на поштовање приватног и породичног живота, произилази из одредбе чл. 8 Европске конвенције, а заштиту тог права потврђује и богата и релевантна пракса Европског суда за људска права.

У коначном, одлуком претходне владе, којом је слиједила одлуке НКТ-а о објављивању имена лица у самоизолацији, подаци о личностима које су наведене на списку су учињени доступним јавности без њихове изричите сагласности, чиме је грубо повријеђено право које се штити чл. 13 ст. 1 тач. 1 и 3 и ст. 2 Закона о заштити личних података, којим се јасно прописује да се посебне категорије личних података могу обрађивати само уз изричиту сагласност лица, када је обрада личних података неопходна ради откривања, превенције и дијагностификовања болести и лијечења лица, као и ради управљања здравственим службама, ако те податке обрађује здравствени радник или друго лице које има обавезу чувања тајне. Ова посебна категорија личних података (у коју спадају и медицински подаци) посебно означава и штити ради спречавања неовлашћеног присупа тим подацима”, казао је Каварић.

Десет особа из Бијелог Поља већ је поднијело тужбе против државе преко адвоката Милоша Којовића.

“Одлуком Уставног суда Црне Горе утврђено је да је Влада Црне Горе објављивањем имена лица којима су издата рјешења о самоизолацији повриједила основна људска права и слободе, и то чл. 40 право на приватност, чл. 43 подаци о личности, као и чл. 8 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, и то право на поштовање приватног и породичног живота”, рекао је раније Којовић.

Како је додао, сходно томе, лица која су била у самоизолацији и чија су се имена нашла на списку објављеном на званичном сајту Владе Црне Горе, а који су пренијели сви електронски и штампани медији, имају право на правичну накнаду због повреде права личности.

Уставни суд Црне Горе укинуо је одлуку Националног координационог ти јела (НКТ) за заразне болести о објављивању имена лица у самоизолацији од 21. марта ове године, утврдивши да је она супротна Уставу Црне Горе, Закону о заштити личних података, Европској конвенцији и Конвенцији Савјета Европе. Таква одлука је донијета на иницијативу НВО Грађанска алијанса.

Објавили и списак заражених

У јавност је процурио и списак заражених од корона вируса. Након притиска јавности и НВО сектора, истражни органи су покренули истрагу и све се сломило на само једној особи, иако је јасно да осумњичени није био једини у посједу списка.

НКТ је 21. марта објавио имена особа којима су изречене мјере о обавезној самоизолацији. Влада је на свом сајту објавила списак и редовно га ажурирала новим подацима, да би га потом уклонила. У НКТ-у су сматрали да би се објављивањем списка допринијело унапређењу поштовања мјера самоизолације, а ради заштите јавног здраља.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest