Научници успјели да улове свјетлост која долази с друге стране црне рупе

Научници су први пут успјели да улове свјетлост која је стигла с друге стране црне рупе и тако потврдили Ајнштајнову претпоставку стару сто година.

Фото: Pixabay

Астрономи су цијелом свијету приближили мистерију црних рупа објавивши прве слике ових мистериозних космичких дивова, а убрзо након тога, први пут у историји, успјели су стећи бољи увид у оно што се догађало иза њих -конкретно, свјетлост која је долазила из супермасивне црне рупе удаљене 800 милиона свјетлосних година.

Најновије откриће кључ је за разумијевање постанка свемира, ако питате Дана Њилкинса, астрофизичара са Станфорда.

Штавише, успјешно потврђује Ајнштанову теорију релативности коју је објавио прије више од стотину година.

Посматрајући сјајне рендгенске зраке зрачења које потиче од црне рупе, познате и као корона, научници су примијетили кратке бљескове свјетлости.

Ово су „свијетли одјеци“ бљескова који се одбијају од гаса иза црне рупе – феномен који је Ајнштајн први предвидио у склопу теорије релативности објављене 1916. године.

„Свјетлост која улази у црну рупу не излази, што значи да не бисмо требали видјети ништа иза црне рупе“, објашњава Вилкинс. „Разлог зашто то видимо је зато што црна рупа буквално савија простор, закривљује свјетлост и уврће магнетна поља која је окружују.“

Супермасивна црна рупа о којој говоримо је десет пута масивнија од нашег Сунца и налази се у самом центру оближње спиралне галаксије зване I Zwicky 1.

Међународни тим научника био је свједок ођецима помоћу ЕСА-иног телескопа XММ-Њутон и Насиног Нустара. Налази су објављени у часопису Nature.

„Боја ових бљескова, боја одјека и вријеме одлагања након оригиналног блица говоре нам да су то одјеци који долазе из гаса иза црне рупе. Неки од њих ће освијетлити гас који тоне у црну рупу и дати нам јединствен увид у посљедње тренутке материје прије него што их прогута.“

Извор: It-mixer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest