Нема доказа да су локални функционери починили кривично дјело

Наиме, будванска полиција је прије годину поднијела прекршајну пријаву тврдећи да су ти локални функционери стајали на улазу у зграду Општине и да су онемогућили инспекторе да изврше законом предвиђену дужност

фото: Вук Лајовић/Вијести

Виши суд за прекршаје одбацио је жалбу Управе полиције – Центра безбједности Будва и потврдио рјешење тамошњег Суда за прекршаје којим су градоначелник Будве Марко Бато Царевић, предсједник Скупштине општине Крсто Радовић, бивши менаџер града, актуелни посланик ДФ-а Мило Божовић, шеф кабинета предсједника Општине Никола Јовановић и актулени в.д. директора Комуналног предузећа Предраг Драго Ивановић ослобођени кривице да су 17. јуна прошле године онемогућавали управне инспекторе Министарства јавне управе Драгана Калезића и Јелену Пејаковић да уђу у зграду Општине.

„Одбија се као неоснована жалба Управе полиције – Центра безбједности Будва и потврђује рјешење Суда за прекршаје Будве од 15. априла ове године“, пише у рјешењу вијећа Вишег суда за прекршаје, којим је предсједавала судија Весна Шћепановић, а у које су „Вијести“ имале увид.

Пријаву против будванских функционера поднио је Центар безбједности Будва.

Судија Суда за прекршаје у тој општини Марко Ђукановић утврдио је да нема доказа да су локални челници починили прекршаје за које су се теретили.

Наиме, будванска полиција је прије годину поднијела прекршајну пријаву тврдећи да су ти локални функционери стајали на улазу у зграду Општине и да су онемогућили инспекторе да изврше законом предвиђену дужност.

„Да нијесу поступили по наређењу полицијског службеника који је тога дана мегафоном издао јасно и гласно наређење о забрани задржавања на одређеном мјесту, односно наредио да напусте простор на улазу у зграду и омогуће управним инспекторима на уђу у зграду Општине.“

Судија Ђукановић, међутим, утврдио је након прегледања и видео записа, које му је полиција доставила, да нема доказе да су функционери починили кривицу.

На овакву одлуку будванског Суда, жалбу је поднио Центар безбједности у којој је наведено да је првостепени суд приликом доношења одлуке требало да цијени исказе свједока, инспектора Калезића и Пејаковића, као и полицијских службеника…

„Вијеће овог суда је размотрило жалбу, првостепено рјешење и списе предмета, па је нашло да је жалбу Управе полиције – Центра безбједности Будва требало одбити као неосновану, а првостепено рјешење потврдити као правилно и законито“, наводи се у образложењу рјешења Вишег суда за прекршаје.

Додаје се да је утврђено да, на основу доказа изведених у првостепеном поступку, исказа свједока, управних инспектора и полицијских службеника, те увида у аудио-видео запис, вијеће Вишег суда налази да нема доказа да су окривљени Радовић, Царевић, Божовић, Јовановић и Ивановић учинили прекршаје.

Управни инспектори министарства којим је тада руководила Будванка Сузана Прибиловић, ујутру 17. јуна прошле године, уз јаке полицијске снаге, ушли су у зграду Општине.

Полиција је претходно привела све локалне функционере који су стајали на улазу, тражећи да им се покаже документ на основу којег је тражена полицијска асистенција.

Управним инспекторима било је дозвљено да уђу и спроведу контролу, међутим, настао је општи хаос, услиједио је упад у зграду Општине.

Сцене хапшења општинских функционера који су бацани на плочник испред Општине, те грађана и запослених у локалној управи обишле су тада регион.

Управни инспектори су легитимисали одлуке локалног парламента одржане претходно у конференцијској сали Туристичког насеља Словенска плажа, гдје је омогућено инсталирање нове власти на челу с Николом Дивановићем, подржане одборничком већином из редова ДПС, СД, Црногорске и одборника Стевана Џаковића.

Брутално хапшење и насилна смјена власти били су својеврсни окидач тромјесечних протеста грађана и представника политичких партија, које су потом на минулим августовским изборима побиједиле коалицију коју је предводио Дивановић.

С друге стране, Специјално државно тужилаштво одбацило је кривичне пријаве које су тада поднијели будвански ДФ, али и Демократе против организоване криминалне групе због смјене законите власти, а одбачене су пријаве и против Прибиловић и управних инспектора због злоупотребе службеног положаја.

Царевић је недавно најавио да ће, након смјене у тужилаштву, Општина поново поднијети кривичне пријаве против свих виновника насилне смјене власти, али и администрације Дивановића.

Радовићу потврђена казна од 500 евра

Виши суд за прекршаје потврдио је пресуду будванског Суда за прекршаје којом је изречена новчана казна од 500 евра шефу парламента Крсту Радовићу због омаловажавања управног инспектора Калезића.

У првостепеном рјешењу наводи се да је Радовић извршио прекршај из члана 11 Закона о јавном реду и миру.

Како пише, Радовић је омаловажавао Калезића, упућујући му ријечи: “У очи гледате и лажете, срам вас било, ово је окупација Будве, ви сте суспендовали закон, ви сте суспендовали Устав”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest