Немачка ће од августа потпуно престати да купује угаљ од Русије, а од 31. децембра одустаће од руске нафте, преноси агенција Ројтерс позивајући се на заменика немачког министра финансија Јорга Кукиса
„Свако ко је упознат са причом о нафтоводу ‘Дружба’, који је био средство совјетске империје у Источној Европи, такође зна да ослобађање од ове зависности није тривијална ствар, већ оно што ћемо постићи за неколико месеци“, рекао је политичар на конференцији у Сиднеју.
Агенција наводи да је Русија чинила 40 одсто немачког увоза угља и нафте.
Према Кукисовим речима, Немачка убрзано гради терминале за увоз природног течног гаса како би попунила празнине које ће настати након постепеног укидања руског горива.
Осим тога, Берлин се фокусирао на прелазак на алтернативне изворе енергије, нагласио је он.
Немачка је, као и друге западне земље, суочена са растом цена енергената и таласом инфлације због увођења санкција Москви и политике одустајања од њеног горива. Због поскупљења горива, пре свега гаса, индустрија у Немачкој је у великој мери изгубила своје конкурентске предности, што је утицало и на друге области немачке привреде – најмоћније у Европској унији. Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Као одговор на војну операцију, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.
ЕУ је раније усвојила шести пакет санкција, које, конкретно, укључују постепени ембарго на увоз угља и нафте из Русије.