Неумољива пропаганда РТЦГ-а: Брине раст утицаја противника НАТО-а из Русије и Србије

Освјежило?!

НАТО контролише Црну Гору; илустрацијаа

Иако се приближавамо годишњици од одржавања парламентарних избора, РТЦГ, у пуном програмском и кадровском капацитету . препознатљивом по бесрамној апологетици бившег режима, наставља да контаминира јавни простор.

Тако су саговорници Дневника ТВЦГ – аналитичар из Хрватске Давор Ђенеро и Николета Ђукановић са Универзитета Доња Горица, оцијенили да је Црна Гора је за четири године од учлањења у НАТО остварила политичку стабилност и сигурност, истичући бојазан што је, како су истакли, раст утицаја противника НАТО чланства, како на унутрашњем, тако и међународном плану. И баш због тога, поручују, да је добро што се Црна Гора опредијелила да буде дио колективног система безбједности.

Саговорници Дневника сагласни су да је чланством у алијанси Црна Гора испунила један од од најважнијих вањскоополитичких приоритета и трајно осигурала мјесто у евроатлантској породици држава.

А четири године након, остварени су, кажу, бројни бенефити.

Давор Ђенеро; фото: cdm.me

“Говоримо ту негдје о политичкој стабилности и безбједносним резултатима односно резултатима у области безбједности и одбране и оно што је не мање битно је медјунарона репутација и престиж. Постигли смо ту интероперативност односно стандарде оружаних нато снага што је било важно негдје за повећање професионализације и операционализације наших војних структура”, сматра Николета Ђукановић са Универзитета Доња Горица.

Чланство Црне Горе у НАТО позитивно је утицало и на безбједност у региону.

“Приступање Црне Горе савезу је била сјајна порука за регију, порука о консолидицији политичких односа у регији и јачању авроатлантизма у балканским земљама”, сматра Давор Ђенеро, аналитичар из Хрватске .

Ипак, оно што забрињава саговорнике Дневника је да, како су истакли, не јењава утицај противника чланства у сјевероатланском савезу како на домаћој тако и на међународној сцени.

“Притисак Русије након приступања НАТО је нарастао, нажалост то се поклопило са раздобљем са којим САД нијесу водиле атлантистичку политику, па је потпора Црне Горе у формату који се очекивао на неки начин изостала. Али мислим на притиске који су долазили из Србије, а мислим и на онај контекст који се почео догађати након прошлогодишњих парламентарних избора”, оцјењује Ђенеро.

“Балкан је увијек био и данас је не могу рећи мјесто са доста отворених питања али неких питања које не би требало занемарити и у том контексту је за Црну Гору тим прије не могу рећи боље али свакако сврсисходније и спољно политички много боље бити дио тог колективног система безбједности”, наводи Ђукановић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest