Није спријечено несавјесно поступање према дјеци

Фото: Центар за социјални рад

„Инспекцијским надзором је утврђено да руководитељка службе за дјецу није организовала рад стручних радника у оквиру службе, координирала радом службе са другим службама унутар Центра и са институцијама у јединици локалне самоуправе у вези са конкретним случајем, и није пратила рад приправника који је распоређени на рад у служби.

Фото: Центар за социјални рад

Инспекцијским надзором утврђено је да директорица Центра за социјални рад за Главни град Подгорица Марија Поповић није у складу са Законом о социјалној и дјечјој заштити и Статутом установе, организовала рад и водила рачуна о законитости рада, на начин, да не дозволи да се нестручним и несавјесним радом проузрокује штета корисницима и јавној установи, супротно јавном интересу.

То је саопштено из Управе за инспекцијске послове, након што је по иницијативи Министарства финансија и социјалног старања, Инспекција социјалне и дјечје заштите извршила надзор у ЈУ Центар за социјални рад за Главни град Подгорица поводом поступања у случају породице Т.Б.

„Инспекцијским надзором је утврђено да руководитељка службе за дјецу није организовала рад стручних радника у оквиру службе, координирала радом службе са другим службама унутар Центра и са институцијама у јединици локалне самоуправе у вези са конкретним случајем, и није пратила рад приправника који је распоређени на рад у служби“.

Додаје се да је инспекцијским надзором утврђено да Центар за социјални рад није у складу са овлашћењима покренуо поступке за заштиту права и интереса малодобне дјеце, у складу с одредбама Породичног закона Црне Горе.

„Инспекцијским надзором је утврђено да је корисницима повријеђено право на заштиту личних података, прописано Законом о социјалној и дјечјој заштити, којим је прецизирано да корисник има право на заштиту личних података из документације која се обрађује за потребе извјештаја, односно за евиденције, укључујући и оне које се тичу његове личности, понашања и породичних околности и начина коришћења права из социјалне и дјечје заштите. Инспекцијским надзором је утврђено, да од марта мјесеца текуће године до дана вршења надзора, није вођена евиденција о контактима са корисником и другим значајним лицима за корисника, као и контакти са водитељем случаја, интерним и екстерним сарадницима у фазама рада на случају, активностима, дешавањима и запажањима током рада са корисником и другим значајним лицима, што је супротно Правилнику о организацији, нормативима, стандардима и начину рада центра за социјални рад“, наводи се у саопштењу Управе за инспекције послове.

Поред наведених, како се додаје, утврђен је низ осталих неправилности у раду установе којој је остављен рок за отклањање истих.

„Опис ових неправилности садржи личне податке корисника, па о њима није дозвољено извјештавати јавност. Када је ријеч о почињеним неправилностима, које се не могу отклонити указивањем, инспектор социјалне и дјечје заштите ће у даљем поступку, сходно овлашћењима прописаним Законом о социјалној и дјечјој заштити, иницирати поступак за утврђивање одговорности.

Истичемо да инспектор социјалне и дјечје заштите нема овлашћење да врши надзор над стручним радом, односно, да оцјењује да ли су испуњени услови у односу на примјену прописаних стручних процедура и у односу на коришћење стручних знања и вјештина током пријема, процјене, планирања, прегледа ефеката реализованих активности и завршетка рада са корисником, на основу увида у документацију и увида у процес пружања и ефеката услуга, већ је то у надлежности министарства у складу са чл.163 Закона о социјалној и дјечјој заштити“, закључује се у саопштењу.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest