Новаковић Ђуровић: Влада одлучна да стане на крај нелегалном вађењу шљунка

Foto: screenshot/RTCG

Влада је апослутно одлучна да системски ријеши питање нелегалне експлоатације шљунка, поручила је министарка екологије, просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић, у емисији “Наглас”, на ТВЦГ.

Подсјетила је да је влада још 2017. прогласила мораторијум на експлоатацију рјечних наноса и донијела Акциони план за сузбијање нелегалне експлоатације наноса из водотока.

“Чињеница да ми и данас говоримо о теми која није ријешена говори о томе да та намјера није била искрена”, навела је Новаковић Ђуровић и додала да нелегална експлоатација шљунка и даље постоји.

“Ова Влада је апослутно одлучна да ријеши то питање”, поручила је Новаковић Ђуровић.

Разумије да је овим поводом незадовољство јавности огромно, али како каже, није реално да се у 100 и нешто дана рада 43. Владе ријеши то питање које у надлежности више институција.

“Ми имао и законске проблеме и препреке. Грађен је систем и инситуционално и законски да се те правне нејасносноће нађу у законима које могу користити и инвеститори и грађевинске фирме и које вам у неким сегментима вежу руке. Други проблем је недовољна ефикасност инситуција”, навела је Новаковић Ђуровић.

Влада, како каже, жели то питање да ријеши системски. Поручује и да то није борба против једне фирме, већ како каже, Влада у ту борбу улази системски.

“Сви који крше закон и они који ометају спровођење закона треба да буду санкционисани. То је намјера ове Владе”, поручила је Новаковић Ђуровић.

Предсједник Одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић каже да нелегална експлоатација шљунка проблем свих у Црној Гори. Истиче и да то траје већ 15 година.

“То је одговарајућа спрега власника компанија које су у овом тренутку најутицајније у Црној Гори са људима у ДПС власти из 2008. године. И то све траје до 2017. и постоји одговарајући дил између власти појединих људи у врху владе и тих комапнија. Јер ми добро знамо у Црној Гори ко стоји иза које компаније. 2017. Влада Душка Марковића доноси одлуку да се то забрани, али резултати су били никакви. Такође крајем 2020. претходна влада Здравка Кривокапића је донијела одлуку такође да је све забрањено, али знамо да су то моћни појединци и да се врти велики новац”, казао је Лакушић.

Навео је и да грађевинска мафија не дјелује сама за себе већ има уплив у институције система. Лакушић каже и да је 43. Влада одлучна да томе стане на пут.

Подсјетио је да је 2005. издашност водоизворишта “Боље сестре” била 2.700 литара, а августа 2021. била око 265 литара, што је 10 пута мање воде.

“Мислим да су се све лампице упалиле и да морамо дјеловати”, поручио је Лакушић.

В.д. директорица Управе за инспекцијске послове Ана Вујошевић каже да се Управа за инспекцијске послове трудила да стане на пут проблему нелегалане експлоатације шљунка, тако што је вршила контроле и у касним вечерњим, у раним јутарњим сатима и викендима.

“Покушавали смо да нађемо лица која би вршила нелегалну експлотацију на лицу мјеста. То су теренски надзори, био је велики број надзора они су интензивирани од новембра прошле године”, казала Вујошевић.

Наводи да је поднесен и велики број кривичних пријава, махом против НН лица, а пријаве које нијесу били у надлежности Управе за инспекцијске послове, како каже, прослијеђивали су Управи полиције.

Новинар и грађански активиста Вук Вујисић каже да сваки пут када обилази терен затекне нелегалну екплоатацију шљунка са државних парцела.

“У ријекама мање, ријетки су случајеви након оне полицијске акције, али ми имамо велику површину државних парцела. Када се све сабере девастирано је преко милион и по до два милиона метара квадратних државних парцела”, казао је Вујисић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest