Нухоџић тврди да не постоје фантом бирачи: Бирачки списак уређен по највишим међународним стандардима, опозиција хоће да делегитимише изборни процес

18 07 2011 Podgorica Skupstinski odbor za bezbjednost Sjednica odbora Pres konferencija Mevludin Nuhodzic Foto Boris Pejovic

Подсјећамо, народна коалиција „За будућност Црне Горе“ представила је јавности име бирача који не живе у Црној Гори а који редовно долазе на гласање како би подржали владајућу странку. Наиме, они су по Закону уписани у бирачни списак, али оно што министар Нухоџић избјегава да каже јесте директно кршење устава Црне Горе који јасно прописује да право гласа имају пунољетне особе које су држављани Црне Горе и које живе у Црној Гори минимум двије године.

mevludin nuhodžić
Мевлудин Нухоџић

Вјерујем да је црногорско друштво демократско, одговорно и зрело и да ће изборни дан протећи без инцидената, уз поштовање мјера за спречавање ширења вируса КОВИД-19. Уколико буде појединачних инцидентних ситуација, то, свакако, не може да угрози изборни процес. Држава Црна Гора има јаке институције које су способне и одлучне да обезбиједе сигурност свих грађана и, у складу са законским овлашћењима, неће дозволити било какво нарушавање јавног реда и мира како на дан одржавања избора тако ни након изборног дана, рекао је у интервјуу Дневним новинама министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић.

Нухоџић наглашава да је на нивоу МУП-а, формиран је Тим који има задатак да прати, усмјерава и организује реализацију обавеза које произилазе из изборних закона.

Све обавезе из наше надлежности смо реализовали у прописаним роковима и, на тај начин, дали допринос да изборни дан протекне у најбољем реду. Такође, сви службеници Министарства упознати су са Техничким препорукама Државне изборне комисије за одржавање избора у циљу епидемиолошке заштите бирача”, истиче министер Нухоџић.

Он је казао да је широј јавности познато да од почетка мандата министра унутрашњих послова тежи транспарентности рада Министарства и афирмацији улоге својеврсног сервиса грађанима.

Законитост, владавина права, заштита и остваривање људских права и слобода су принципи на којима посебно инсистирам и истрајавам„, рекао је.

Очигледно да се по Нухоџићевој дефиницији остваривање људских права и слобода коси са оним написаним у Декларацији о људским правима, подразумијевајући кршење Устава Црне Горе. Такав примјер је доношење дискриминаторског и антиуставног Закона о слободи вјероисповијести, од чијег се изгласавања енормно повећао број прогоњених грађана по вјерској и националној основи, прије свега – а онда у доба короне се нарочито проширио и на свакога ко мисли и говори другачије од онога што пропагира актуелна власт.

Подсјећамо, више хиљада грађана је у протеклом периоду протизаконито процесуирано, осуђивано на затворске казне, били смо свједоци прекрајању наропдне воље и насилном преузимању власти у Буди, затим пребијањима неистомишљеника и бацањем сузавца на дјецу, полицијским блокадама државе којим су прекшили уставно право сваког грађанина да се слободно креће, хапшењима и активним прогоном монаштва и свештенства, а што је резултирало и хапшењима Митрополита Амфилохија и владике Јоаникија… 

„Бирачки списак је транспарентна и ажурна база личних података, која се води професионално и савјесно“

Након говора о владавинама права и демократским начелима које наводно спроводи, Нухоџић је коментарисао и изборни процес и бирачке спискове.

Као орган надлежан за вођење бирачког списка, стриктно поштујемо и примјењујемо законе који регулишу ту област. Бирачки списак је уређен по највишим међународним стандардима са највишим степеном ажурности, регуларности и тачности података. Имамо потпуно транспарентан увид у бирачки списак и у промјене које су у њему извршене, на основу управних поступака које грађани покрену на лични захтјев, а које се аутоматски генеришу и у бирачком списку„, рекао је.

Према његовим ријечима, бирачки списак је транспарентна и ажурна база личних података, која се води професионално и савјесно, а у чији се квалитет могу увјерити сви којима је, сходно закону, омогућено да остваре увид у бирачки списак, као и сами бирачи путем интернет сајта www.biraci.me.

Министарство унутрашњих послова, до сада, није добило нити један писани акт којим се аргументовано оспорава тачност и поузданост података у бирачком списку од било које политичке партије. Чињеница је да о бирачком списку највише говоре представници политичких субјеката који нијесу искористили законску могућност непосредног увида у садржај података у бирачком списку. Стога су њихове критике заправо паушално изношење наводних, уочених, неправилности и грешака, с намјером да се делегитимише изборни процес. Ни ова апликација о којој говорите, неће донијети ништа ново, осим компромитацију њених креатора, промотера и пропагатора„, рекао је и додао:

Имајући у виду да се бирачки списак води као електронска збирка личних података, примјеном јединственог програмског рјешења, у бирачком списку, по аутоматизму, може се наћи само црногорски држављанин који испуњава услове из Устава Црне Горе и закона који регулишу ту област. Зато наводе о постојању фантом бирача апсолутно одбацујем као неистините„.

Заборавио да је посао МУП-a да контролише и брише гласаче који не испуњавају услове за остваривање бирачког права

Подсјећамо, народна коалиција „За будућност Црне Горе“ представила је јавности име бирача који не живе у Црној Гори а који редовно долазе на гласање како би подржали владајућу странку. Наиме, они су по Закону уписани у бирачни списак, али оно што министар Нухоџић избјегава да каже јесте директно кршење устава Црне Горе који јасно прописује да право гласа имају пунољетне особе које су држављани Црне Горе и које живе у Црној Гори минимум двије године. Власт злоупотребом државних ресурса доводи бираче из иностранства, који нису вратили лична документа и воде се као држављани Црне Горе, иако тиме крше Устав али и законе земаља у којима живе и на тај начин омогућавају изборну крађу и манипулације.

Очигледан је недостатак политичке воље ДПС и МУП-а да такве гласаче избрише из бирачког списка, па се онда крију иза правних аката који нису достављени – иако, у поменутом случају законски акти нису потребни већ контрола бирачког списка и брисање поменутих лица од стране Министарства. Дакле, Нухоџић покушавајући да осујети рад опозиције и оправда и омогући крађу ДПС-а на изборима, најблаже речено – не ради свој посао. Да би опозиција могла утицати на брисање бирача, потребно је измијенити Закон, а који се мијења двотрећинском већином коју тренутно има актуелна власт. Нухоџић би требало да, по узору на, нпр. Хрватску – обилази терен и провјерава гласаче, тј. да ли бирачи живе на пријављеном мјесту и испуњавају ли услове који им омогућавају бирачко право.

Па ипак, Нухоџић је у интервјују набројао већи број модела контроле бирачког списка, а који или не практикују или злоупотребљавају.

Сви ови облици контроле су потврда транспарентности рада МУП-а и отворености бирачког списка. Такође, интензивна сарадња коју остварујемо са невладиним организацијама и њихова могућност приступа свим подацима, чак и изворним регистима и документацији, примјер је добре праксе у Црној Гори„, рекао је Нухоџић.

Говорећи о грађанима којима су истекла документа, Нихоџић је истакао да Министарство унутрашњих послова има капацитета да свим заинтересованим грађанима обезбиједи издавање нових или замјену истеклих идентификационих документа, у роковима знатно краћим од законских.

Вјерујем да ће и избори 30. августа показати исти тренд тј. демократски капацитет црногорских институција и учврстити наш напредак ка достизању европских стандарда„, закључио је.

Извор: ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest