Evropska komisija (EK) traži od Crne Gore da je u potpunosti obaviještena o namjerama naše države prije bilo kakve odluke o dvojnom državljanstvu.
To je za Radio Slobodna Evropa (RSE) kazao portparol EK, navodeći da zemlje članice definišu pravila o državljanstvu vodeći računa o evropskom zakonodavstvu.
Kao zemlja kandidat, Crna Gora treba da se uzdrži od bilo koje mjere koja bi mogla ugroziti strateški put zemlje u EU ili bezbjednost EU, uključujući korišćenje prerogativa za dodjelu državljanstva, kazao je na pitanje RSE da li će Brisel pratiti situaciju povodom zahtjeva za uvođenje dvojnog državljanstva.
A za potpisivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i drugim zemljama i promjenu Zakona o državljanstvu zalažu se partije koje dominiraju u crnogorskoj vlasti.
Inicijativu je podržao i premijer Milojko Spajić, kazavši da Crna Gora ne smije da se odriče “svoje djece”. Kako je rekao, ima oko 300.000 slučajeva koje bi ovaj zakon trebalo da “prepozna”.
Ovu izjavu kasnije je dopunio najavom da će Vlada na inicijativu Skupštine raditi na izradi zakonodavnog okvira koji bi uspostavio sistem dvojnog državljanstva, po ugledu na zemlje EU.
Crna Gora, sa 630.000 stanovnika, zabranjuje dvojno državljanstvo.
Više manjih evropskih zemalja, kao što su Austrija, Holandija, Litvanija i Estonija, ne dozvoljavaju dvojno državljanstvo.
Ukidanje zabrane dvojnog državljanstva omogućilo bi državama koje imaju velike resurse i geostrateški su zainteresovane za Crnu Goru da utiču na njene izborne rezultate, ocijenio je za Radio Slobodna Evropa predsjednik Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) Zlatko Vujović.
“U konkretnom slučaju, to je srpski predsjednik, jer oni imaju dovoljno resursa i političku agendu da to rade. Kao što pokušavaju da utiču na izbore u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, tako žele i u Crnoj Gori gdje računaju da bi mogli da dovode i preko 150.000 birača na izbore”, kazao je on.
Da u Srbiji živi “oko milion ljudi” koji bi mogli da dobiju crnogorsko državljanstvo, procjena je jednog od lidera prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta Milana Kneževića.
Prema njegovom mišljenju, dvojno državljanstvo Crne Gore sa Srbijom treba da bude “jedan od ključnih prioriteta ove vlade”.
Drugi lider DF-a, predsjednik Skupštine Andrija Mandić je tokom zvanične posjete Turskoj, decembra 2023. kazao da su crnogorski iseljenici u Turskoj zainteresovani da dobiju pasoš Crne Gore.
Vujović smatra da priča o turskim državljanima crnogorskog porijekla predstavlja samo “dimnu zavjesu, da bi se sakrila osnovna namjera”.
Pogled.me