Објављен нацрт закона: Финансијска истрага може трајати најдуже годину

Влада је објавила нацрт Закона о измјенама и допунама Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, у коме се наводи да финансијска истрага може трајати најдуже годину дана. Према нацрту закона, надлежни органи у финансијској истрази дужни су да поступају хитно.

„У случају постојања оправданих разлога, трајање финансијске истраге може се продужити за највише шест мјесеци одлуком надлежног државног тужилаштва“, наводи се у нацрту овог закона.

Сходно понуђеним одредбама, државни тужилац завршава финансијску истрагу у поменутом року или када утврди да је стање ствари довољно разјашњено за подношење захтјева за трајно одузимање имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, односно тужбе за трајно одузимање имовине незаконитог поријекла или за обустављање финансијске истраге.

„Кад утврди да је стање ствари довољно разјашњено, тужилац ће прије закључења финансијске истраге позвати окривљеног, односно осумњиченог, чија је имовина била предмет финансијске истраге да се изјасни и достави доказе о законитости стицања имовине. Тај позив садржи разлоге позивања, рок у којем се окривљени односно осумњичени из става два овог члана може одазвати, као и упозорење о правним посљедицама неодазивања и да се у том случају неће се више позивати“. пише у нацрту закона.

Такође, прецизирано је да ће државни тужилац наредбом обуставити финансијску истрагу ако у току финансијске истраге, или по њеном окончању, утврди да не постоје услови за подношење тужбе за трајно одузимање имовине незаконитог поријекла.

„У случају обуставе финансијске истраге, надлежни државни тужилац обавјештење са списима предмета финансијске истраге доставиће органу управе надлежном за послове пореза ради спровођења поступка утврђивања пореске обавезе“, наводи се у нацрту закона.

Такође, наведено је да послове откривања имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу или имовине незаконитог поријекла врше државно тужилаштво и орган државне управе надлежан за полицијске послове..

„Послове управљања одузетом имовинском користи и предметима привремено одузетим у кривичном и прекршајном поступку и имовином датом на име јемства врши орган управе надлежан за управљање државном имовином“, пише у нацрту закона.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest