Обустављање аутобуског превоза убрзава гашење пљеваљских села

Организовање превоза путника на сеоском подручју последњих мјесец дана изазива велику пажњу јавности у Пљевљима. У локалној управи очекују да ће брзо бити донијета Одлука о субвенционисању превоза путника,а из сеоских мјесних заједница упозоравају да се постојеће линије не смију гасити јер би то допринијело још бржем исељавању становништва и гашењу села.

Секретар Секретаријата Зоран Чоловић у изјави за „Дан“ наглашава да је Одлука о субвенционисању превоза путника у изради.

– Не могу тренутно да кажем када ће одлука бити спремна да се упути пред одборнике. Трудићемо се да се предлог одлуке нађе већ на првој сједници локалног паралемента али то сада не могу да потврдим са сигурношћу, казао је Чоловић уз напомену да да сједница СО још увијек није заказана.

У општини Пријепоље бесплатан превоз до сеоског подручја

У Србији општине у већини случајева субвенционишу превоз путника на сеоском подручју. Општина Пријепоље отишла је корак даље па је обезбиједила бесплатан превоз до села.

– До свих села нема превоз, али до већине постоји потпуно бесплатан превоз за све путнике – потврдио је за „Дан“ Владимир Бабић предсједник Општине Пријепоље.

Он каже да ће бесплатан превоз вјероватно бити продужен за наредних пет година.

– Бесплатан превоз много значи за тамошње становништво, иако су нам нажалост често аутобуси полу празни – каже Бабић.

Буџет Општине Пљевља за ову годину износи 20. 400- 000 еура, а буџет Општине Пријепоље је 1.300.000.000 динара, што је мало више од 11.000.000 еура.

Чоловић истиче и да су већ раније у локалној управи планирали доношење овакве одлуке, јер је циљ да се помогну грађани, а превозници ће добити прилику да одреде економске цијене.У овогодишњем буџету Општине Пљевља планиран је износ од 50.000 еура за субвенционисање превоза путника. Чоловић каже да сви превозници посао превоза путника уредно обављају и да они досасд нијесу добили ни најаву да ће нека од аутобуских линија бити угашена због нерентабилности.

-Мислим да и превозници чекају доношење Одлуке о субвенционисању превоза путника. Према садашњим уговорима сваки превозник има обавезу да, у случају да одустаје од неке од линија, да отказни рок од 30 дана. Такав корак досад још нико није предузео – наводи Чоловић.

За превоз путника са сеоског подручја посебно су заинтересовани становници рударских насеља Градац и Шула,гдје аутобуски превоз постоји од краја педесетих година прошлог вијека. Становници ових насеља сада се плаше да ће превозници одустати од ове линије јер је све мање путника, па и финансијске користи.

-Имали смо већ разговоре са представницима локалне управе и гашње јавног превоза било би погубно за све становнике наше мјесне заједнице. Посебно је тешко за старија лица која зависе од тог превоза, јер захваљујући аутобуском превозу могу да оду у Пљевља на љекарски преглед.Аутобуски превоз потребан је и школарцима који путују сваки дан до Пљеваља у школу. Уколико би дошло до прекида аутобуског саобраћаја, убрзало би се гашење многих домаћинстава јер многе породиц од тог превоза зависе – истиче предсједник МЗ Шула Вукола Кушљевић.

Организован превоз путника постоји и на подручју Мјесне заједнице Косаница, али и тамо становништво страхује да ће због лоше зараде превозници прекинути са радом.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest