ОД ИНДУСТИЈСКОГ ДО УНИКАТНОГ ДИЗАЈНА”

Живимо у времену када се више поштује име него дизајн

Креатор Павле Гарчевић представио дипломску колекцију која се до суботе може погледати у холу УДГ

Након што је своје колекције приказивао на престижним манифестацијама попут Сербиа Фасхион Њеека као и БАФЕ Балкан Арт Фасхион Евент, млади црногорски дизајнер Павле Гарчевић дипломирао је на одсјеку за дизајн факултета УДГ и то са оцјеном 10. Његова колекција “Од индустијског до уникатног дизајна” кад су колорит и материјали у питању инспирисана је црногорском народном ношњом, док је форму, како каже исту пронашао у планинским врховима Чакора.

Гарчевић се за модни дизајн заинтересовао још као средњошколац.

“Тада се то јавило више као жеља за редизајном одређених модела и полако све већим укључивањем у тај модни свијет, то постаје моје занимање”, каже у разговору за “Вијести” Гарчевић.

Његова дипломска колекција која је изложена у холу УДГ може се виђети до суботе. С обзиром на то да носи назив “Од индустијског до уникатног дизајна”, дизајнер објашњава колико је било тешко направити ту паралелу: “Мислим да није тешко, али када говоримо о црногорском тржишту морам признати да оно нема довољно развијену свијест о томе колико нам штете доноси индустријски дизајн и са тим незнањем наше метраже су пуне материјала који припада индустријском дизајну. Само истраживање материјала, пратећих модела који припадају индустријском дизајну трајало је свега неколико дана, док мојих главних модела који припадају уникатном дизајну, проналазак је трајао мјесецима. На самом крају паралела је подвучена у којој, нажалост, још увијек индустријски дизајн предњачи”.

Поред ођеће, колекција садржи и обућу, али и торбе. Гарчевићу није било тешко да уклопи све сегменте да они могу међусобно, али и појединачно да се користе и комбинују.

“Мислим да је ту изражена и упорност и жеља. Жеља да све што исцртам не остане на папиру као скица, већ буде спроведено у ђело. Моја жеља када дизајнирам је управо да створим бренд који је препознатљив, како по дизајну, тако и по брендирању. За мене је добар бренд онај који под својим именом има пођеднако заступљено и ођећу и обућу, па и торбе”, објашњава дизајнер.

Инспирација му је била народна ношња, а сматра да она и те како може да се прилагоди модерном дизајну.

“Моје колекција је управо доказ да је то могуће. Из црногорске народне ношње сам узео основу, а то је материјал и колористичка разноликост. То је био темељ у даљем истраживању и разрађивању форме”, испричао је Гарчевић.

Ова колекција углавном је израђена од дебљих материјала, дугих рукава па је тако намијењена за јесен/зиму.

“Нажалост, вуна је материјал који је намијењен управо само колекцијама за јесен и зиму. У дијелу одредница дипломске колекције, моја основа је била створити квалитет са којим ћу ступити на тржиште и на тај начин бити препознатљив”, прича Гарчевић, који је за одређене моделе имао помоћ.

“Волим истаћи да те плетене ствари из колекције припадају женским моделима у овој колекцији – хаљине, џемпери и торбе, а израђује их моја мајка. У знак захвалности све торбе носе њен надимак ‘ГАНА БАГ’”, открива он.

Данас, што се моде тиче, готово да нема тога што већ није виђено, но простора за креативни дио постоји.

“Данас смо у фази гђе је све већ приказано, али проналазимо компромисе попут одабира материјала, истицања логотипа као знака препознатљивости. Нажалост, живимо у времену када се више постује име, него дизајн”, сматра Гарчевић.

Некада су креатори диктирали модне трендове, но ситуација је таква, посебно током посљедње године, да је мода у другом плану и да се људи све више прилагођавају и комбинују оно што имају.

“Такво смо тржиште гђе нам већ по самом уласку у овај посао преправке и редизајн нису страна ријеч. Слаба платежна моћ и велики број иностараних дизајнера који су завладали нашим тржиштем, доводе до гушења креативних и домаћих брендова”, сигуран је Гарчевић.

Комади из његове дипломске колекције лако се могу комбиновати са неким другим ођевним предметима.

“Носивост моје колекције ми је била на првом мјесту. Такође самој удобности мој бренд придаје велики значај”, тврди дизајнер.

Како се све више његових колега окреће материјалима који су био разградиви, али и рециклирању, ову идеју Гарчевић подржава.

“Јако позитивно гледам на све то уз велику дозу поштовања. У мојој колекцији сам, на неки начин, хтио постићи баланс, тако да ‘унизим’ индустријски, а истакнем уникатни дизајн”, закључује Гарчевић.

Марија Васић

Вијести

One thought on “ОД ИНДУСТИЈСКОГ ДО УНИКАТНОГ ДИЗАЈНА”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest