Од Управе полиције наплаћено 1,82 милиона еура по основу изгубљених судских спорова

ДРИ УРАДИЛА РЕВИЗИЈУ ПОСЛОВАЊА
Од Управе полиције наплаћено 1,82 милиона еура по основу изгубљених судских спорова
ДРИ опет упозорава да се мора избјећи неекономично трошење новца у поступцима принудне наплате потраживања. Управи полиције дали позитивно мишљење са скретањем пажње на финансијско пословање у 2019. и условно мишљење на усклађеност пословања са прописима


Од Управе полиције (УП), чији је директор Веселин Вељовић, прошле године је принудно наплаћено 1,82 милиона еура по основу изгубљених судских спорова.

Према подацима заштитника имовинско – правних интереса државе, од те суме 193.743 еура су трошкови извршења и 442.511 еура трошкови парничних поступака. То је утврдила Државна ревизорска институција (ДРИ) током ревизије прошлогодишњег финансијског пословања УП, која је јуче објављена.

ДРИ је дала позитивно мишљење са скретањем пажње на финансијско пословање и условно мишљење на усклађеност пословања са прописима.

Кршење закона
Утврђено је да УП није ускладила пословање са законима о државној имовини, раду и унутрашњим контролама у јавном сектору.

Ревизијом је руководио члан Сената Бранислав Радуловић, док је други члан колегијума био члан Сената Радуле Журић.

ДРИ је утврдила да УП за издатке по основу принудне наплате не располаже захтјевима за плаћањем одређеном документацијом.

“То из разлога што Министарство финансија преусмјерава новац на ову позицију након извршене наплате и не доставља УП документацију на основу које су извршена ова плаћања уз образложење да су евидентирани издаци настали по основу правоснажних извршних судских рјешења која су реализована путем принудне наплате и да се за документацију УП може обратити заштитнику имовинско-правних интереса. Ово представља устаљену праксу која за посљедицу има високе судске трошкове и трошкове извршења који се плаћају из буџета и онемогућава спровођење финансијске контроле потрошње државног новца на начин прописан упутством о рад у државног трезора”, пише у извјештају.

ДРИ је поново препоручила да Министарство финансија, заштитник имовинско-правних односа и УП треба да обезбиједе да се поступа по правоснажним и извршним одлукама надлежних судова и других органа и тако избјегне неекономично трошење новца у поступку принудне наплате потраживања, као и да се обезбиједе финансијске контроле потрошње државног новца на начин прописан упутством о раду државног трезора.

Подјела имовине
Врховна ревизија је констатовала да УП још није завршила диобу имовине са Министарством унутрашњих послова (МУП) у чијем је саставу била до јануара прошле године.

“Извјештајем о годишњем попису обухваћене су све непокретности које користи Управа полиције, али у књиговодственој евиденцији основних средстава нијесу евидентиране све непокретности (пословне зграде) и нијесу обухваћена сва основна средства која Управа користи, јер није сачињен коначни диобени биланс са МУП-ом, у чијем је саставу УП била до 8. јануара 2019. и од Управе за имовину нијесу достављени сви подаци о вриједности имовине коју је набавила у току 2019. године за потребе УП”, објашњава ДРИ.

Препорука је да УП у складу са чл. 44 Закона о државној имовини обезбиједи вођење евиденције непокретних ствари које користи, а на којима својинска права и овлашћења врши Црна Гора, да настави спровођење диобеног биланса са МУП-ом, као и да од Управе за имовину прибави вјеродостојну документацију на основу које може у књиговодствену евиденцију унијети набављену опрему.

Путни налози
“Ревизијом је утврђено да се правдање путних налога/исплаћених аконтација у свим случајевима не врши у прописаном року.

Код 128 путних налога по којима су исплаћене дневнице у износу од 14.526 еура није било приложених извјештаја о кретању возила (МУП ГПС). Сходно члану 21 Уредбе о условима и начину коришћења превозних средстава у својини Црне Горе органи државне управе надлежни за унутрашње послове и јавну управу били су дужни да обезбиједе ГПС систем у року од годину од ступања на снагу уредбе”, констатује ДРИ.

Препорука је да се обезбиједи исправност ГПС система на службеним возилима којима располаже (изузев возила за која се процијени да због специфичности њихове намјене не би требало да посједују тај систем).

Непотпуни персонални досијеи запослених
ДРИ је контролисала дио персоналних досијеа запослених и утврђено је да они не садрже рјешења о заради, као и да рјешења о распоређивању садрже и коефицијент који служи за обрачун зарада.

“Објашњено је да је то прелазно рјешење примијењено због недостатка кадровских капацитета. У овој години је започето доношење рјешења о фиксном дијелу зараде. Персонални досије не садрже увјерење о положеном стручном испиту за рад у државним органима. Од укупно 70 узорком обухваћених персоналних досијеа, утврђено је да код осам не постоји рјешење о годишњем одмору, од чега се четири односе на приправнике”, пише у извјештају.

ДРИ наводи да УП нема писану процедуру за обрачун зарада, нити рјешење о утврђивању права на стаж осигурања са увећаним трајањем, да УП Пореској управи није до 15. у мјесецу подносила обрасце за обавезно социјално осигурање за претходни мјесец…

УП: Смањен број тужби због повреде радних права
Из Управе полиције је у понедјељак, дан прије званичне објаве извјештаја ДРИ, саопштено да је ревизорски извјештај показао да су поступали по препорукама ДРИ датим у претходним извјештајима.

Наводе да је то, поред осталог, резултирало “значајним смањењем броја тужби полицијских службеника због повреде права из радних односа у односу на претходни период”.

“У документу се констатује да је Колегијум ДРИ стекао разумно увјерење да је дат истинит и објективан приказ исказаних примитака и издатака у складу са прихваћеним оквиром финансијског извјештавања за јавни сектор, што је за резултат имало позитивно мишљење. УП ће настојати да у остављеном року припреми план активности на отклањању констатованих неправилности, као и да исте отклони у складу с препорукама”, саопштили су из УП.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest