Одлука Тужилаштва: Жугић и Симовић тајна


Специјално државно тужилаштво (СДТ) је истрагу у вези са одобравањем кредита за АДМАС пројекат који држава финансира новцем из кредита из Абу Даби фонда за развој прогласило тајним због чега не може да говори о даљим поступцима у вези са тим случајем, званично је одговорено из СДТ-а “Вијестима”.

“Вијести” су питале да ли су у истрази трошења новца из Абу Даби фонда саслушани гувернер Централне банке, бивши министар финансија Радоје Жугић и предсједник Општине Никшић, који је бивши министар пољопривреде – Милутин Симовић и ако нијесу, хоће ли бити, као и да ли је СДТ утврдило ко је и по чијем налогу отворио специјални рачун у Првој банци, на који је трансферисан дио новца из Абу Даби фонда, и да ли је СДТ од Скупштине тражило скидање имунитета посланику ДПС-а Петру Ивановићу.

“Наведени поступак проглашен је тајним из којих разлога нијесмо у могућности да саопштимо више података и информација о радњама које ово тужилаштво намјерава да предузме у даљем току поступка. Тужилаштво ће након анализе свих доказа и података оцијенити да ли има основа да се Скупштини упути предлог за скидање имунитета посланику Петру Ивановићу и у том правцу донијети одлуку о даљем поступању”, званични је одговор на питања “Вијести”.

СДТ је прошле седмице отворило истрагу у предмету кредита из Абу Даби фонда и саслушало више особа које сумњиче за злоупотребу службеног положаја и несавјестан рад у служби.

У тој истрази саслушани су Ивановић и бивши директор Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) Зоран Вукчевић, због сумње да су злоупотријебили службени положај, те да су дозволили ненамјенску расподјелу и трошење новца кредита из Абу Даби фонда.

Због сумње да су починили кривично дјело – несавјестан рад у служби у СДТ-у су исказ дали и некадашњи министар пољопривреде у прелазној влади 2016. године Будимир Мугоша и процјенитељ Милан Аџић, чији се извјештај о залозима фирми нашао у неколико спорних предмета.

Другог дана истраге специјална тужитељка Стојанка Радовић саслушала је Драгана Брковића, власника компаније “Вектра”, Љуба Перишића, чија фирма “Еко Пер” из Шавника флашира воду Дива и бизнисмене Крста Кнежевића, Џемала Шкријеља и Владимира Кујунџића.

Они су осумњичени да су незаконито трошили новац који су њихове фирме добиле од кредита из Абу Даби фонда.

Министар пољопривреде Александар Стијовић је у понедјељак саопштио да је СДТ-у доставио нове информације у вези са овим кредитом на основу докумената са којих је скинута ознака тајности да би утврдило да ли има елемената да прошири истрагу на друге особе.

Стијовић је, између осталог, саопштио да оригинални уговор о кредиту и уговор о зајму који су на енглеском језику у име државе Црне Горе потписао Вукчевић, док се у преведеним уговорима наводи да их је потписао бивши министар финансија Радоје Жугић, затим да је отворен специјални рачун у Првој банци на који су уплаћене двије транше новца 2015. и 2017. године од по 15 и 14,6 милиона еура и да се не зна ко је рачун отворио те да је све ишло мимо државог трезора. Нагласио је да се не зна ко је дао налог за пренос прве транше новца, док је за другу налог дао Симовић. Немања Катнић, бивши секретар у Министарству пољопривреде, пратио је цијели посао, а тадашњи директор Директората за плаћања Благота Радуловић вршио је одобрење.

Жугић, Симовић и Ивановић тврде да су радили законито.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest