Одлука Врховног суда потврдила оправданост одузимања концесије компанији Д.О.О. Вектра Јакић

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је одлучно у намјери да у потпуности заустави даљу девастацију природних ресурса Црне Горе. У том циљу у континутиету спроводимо активности како би зауставили даље уништавање наших шума и ријека и стали на пут вишедеценијском нелегалном ескплоатисању природних богатства Црне Горе.

Предузимамо све у склопу наших надлежности како би заштитили један од најзначајнијих природних ресурса који чини значајан потенцијал за развој домаће привреде и повећање бруто домаћег производа.

Вијеће Врховног суда потврдило је рјешење Управног суда којим је одбијен захтјев Вектре Јакић Д.О.О.Пљевља за одлагање извршења рјешења Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Вектра Јакић Д.О.О. Пљевља тражила је од Врховног суда издавање привремене мјере или поништење рјешења којим је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде овом привредном друштву одузело концесију.

Сматрајући да ће одузимањем концесије наступити штетне посљедице по то предузеће, Вектра Јакић Д.О.О.је, након подношења тужбе, Управном суду поднијела захтјев за одлагање извршења рјешења до окончања спора.

Приликом доношења одлуке вијеће Врховног суда сматрало је да нијесу пружени докази да би извршењем рјешења Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, односно одузимањем концесије, дошло до ненадокнадиве штете том предузећу. У пресуди је наведено да концесионар у дужем временском периоду није испуњавао уговорне обавезе, због чега је и дошло до одузимања концесије.

Подсјећамо да је уговор између „Вектра Јакић“ Д.О.О. Пљевља и Управе за шуме је закључен 2007. године, на период од 30 година, предмет концесије 13 газдинских јединица у Подручној јединици Пљевља, уговорена дрвна маса на годишњем нивоу укупно 140.000 м3 (четинара 104.000 м3 и лишћара 36.000 м3), при чему концесионар није достављао валидну гаранцију за извршење Уговора, на начин како је то предвиђено. Без обзира на то, Управа за шуме је додјељивала концесионару дрвну масу прилозима уговора, све до 2018.године. Таквим поступањем је остао незаштићен јавни интерес и омогућено је концесионару избјегавање плаћања концесионе накнаде.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је почетком марта 2021. године поднијело СДТ-у документацију у којој је назначено да су предсједник Привредног суда Блажо Јованић, бивши директори Управе за шуме Нусрет Калач, Мирсад Нурковић и Радош Шућур, бивши министари пољопривреде Милутин Симовић, Петар Ивановић, Тарзан Милошевић, бивши државни секретар за шумарство Милосав Анђелић, те судије Привредног суда Драган Вучевић, Марина Ђуровић, Наташа Секулић и Борјанка Зоговић својим противправним поступањем у случају “Вектре Јакић” нанијели вишемилионску штету држави.

Основ подношења пријаве представља низ незаконитих поступања која су прекорачењем овлашћења и невршењем службене дужности оштетили државу за више од 12 милиона еура на име неплаћања концесионе накнаде, неодржавања шумских саобраћајница, несповођења санитарне сјече и невршења узгоја шума у складу са законом и закљученим концесионим уговором.

Влада није дала сагласност за закључење уговора, већ се накнадно сагласила са уговором који је Управа за шуме потписала са компанијом.

Управа за шуме је више пута мијењала прилоге уговора и умањивала износе у рјешењима о обрачунатој концесионој накнади без образложења и прибављене сагласности Владе, док  је “Вектра Јакић” више пута кршила одредбе уговора и није плаћала концесиону накнаду, Министарство пољопривреде и руралног развоја за све вријеме трајања уговора никада није извршило управни надзор над радом Управом за шуме.

 “Вектра Јакић” није плаћала концесиону надокнаду у дужем временском периоду од маја 2009. године до маја 2011. године, као и од краја 2011. године до 2018. године, али им је УЗШ и поред тога уредно додјељивала нову дрвну масу, умјесто да раскине уговор и одузме концесију, што јој је била обавеза.

На иницијативу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Привредни суд је почетком марта укинуо привремену мјеру којом је било забрањено Управи за шуме да омета компанију “Вектру Јакић” у коришћењу шума, уз образложење да “Вектра Јакић” не плаћа концесиону накнаду и да држава трпи штету јер не остварује приход на коришћење државне имовине.

Укидањем привремене мјере И одузимањем концесије, та компанија трајно је изгубила правно на концесију.

“Вектра Јакић” има обавезе према држави по основу концесионе накнаде од 6,39 милиона еура по основу главног дуга и 2,38 милиона на име обрачунате камате.

Природни ресурси су добра свих грађана Црне Горе. Дужни смо да природна добра оставимо нашој дјеци на коришћење ради сигурније будућности и квалитета живота.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде одлучно је у намјери да у сарадњи са другим надлежним органима у потпуности заустави даљу деастацију природних богатстава Црне Горе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest