Отворено писмо министра Лепосавића АСК-у: Боримо се против свих паралелних структура власти

Лепосавић додаје да независност судства данашње међународно право дефинише, „не као привилегију судова, већ као привилегију грађана и њихових права због којих независност судства постоји“

др Владимир Лепосавић

Министар правде, људских и мањинских права Владимир Лепосавић одбацио је наводе о непримјереном утицају на самосталност и независност правосудних органа и угрожавању јавног интереса, наводећи да је Агенција за спречавање корупције (АСК) злоупотријебила службени положај.

У отвореном писму АСК-у он је навео да независност судова не постоји због судова, него због грађана и заштите њихових права и да Влада, чији је он министар, не штити паралелне центре моћи већ се боре за њихово елиминисање, пишу „Вијести“.

АСК је у петак утврдио да је Лепосавић угрозио јавни интерес вршећи, како се наводи, непримјерен утицај на самосталност и независност правосудних органа. Ова институција је позвала Лепосавића да се уздржава од изјава које имају за циљ вршење утицаја на независно правосуђе.

Министар је почетком децембра на А1 телевизији казао да је поступак „државни удар” правни скандал, да је „тај поступак зрео за понављање” и да постоји могућност институционалног одговора, односно да Скупштина размишља о могућности доношења закона о амнестији уколико би се потврдила првостепена пресуда за покушај тероризма лидерима ДФ-а Андрији Мандићу и Милану Кнежевићу.

У писму достављеном „Вијестима” министар наводи да је „јасно рекао да је његова жеља, као члана Владе, да судство буде независно и лишено притисака”.

„На тај начин сам своју критичку изјаву задржао у границама законитог вршења Уставом загарантоване слободе изражавања. Такође, неистинито сте навели да сам признао да моја изјава може прекршити уставна начела цитиравши, међутим, да сам рекао да сам свјестан да она није у складу са мјерилима струке. Није познато на који начин сте изједначили правну снагу и важност уставних начела и правила струке, па морам да вас подсјетим да правила струке представљају прави ла подзаконске снаге, као и обичаје који уопште нису правно обавезујући. Будући да сам у потпуности упознат са међународним правилима и стандардима које сте у образложењу Мишљења цитирали тек дјелимично, нашао сам да потребе јавног интереса и велико неповјерење грађана везано за предметни судски поступак апсолутно дозвољавају критички коментар”, наводи он.

Лепосавић објашњава и да је његова критика имала за циљ да помогне очувању независности правосуђа и враћању повјерења јавности.

„Ово нарочито из разлога што је друштво Црне Горе управо искорачило из позиције, како су то констатовале међународне организације и треће стране, претходног хибридног режима и његове ендемске корупције у којој је независност правосуђа била посебно угрожена. Имајући у виду начин на који сте утврдили да мој лични критички став, по вама, има карактер коруптивне радње, не чуди што сте у периоду претходне власти пропуштали да реагујете на бројне примјере корупције и угрожавања јавног интереса који су се толико умножили да је вијест и забринутост о њима стигла до свих међународних форума и назад, заобилазећи вашу дужну пажњу”.

Европски суд за људска права је више пута потврдио став, додаје министар, да „у демократском друштву судови морају поступати тако да надахњују повјерење у јавности“, те да је у случајевим од великог јавног значаја дозвољена чак и њихова оштра критика.

„Остаје само да се сложимо да оптужба народних представника за државни удар, чија истрага је покренута на дан одржавања парламентарних избора, јесте питање од посебног јавног интереса… У свом Мишљењу сте констатовали да ‘судови нису имуни на критику’ и да ‘сви имају право да искажу свој став о институцијама правосуђа’. Стиче се утисак да сте мислили на све, осим на министра правде и људских права у Влади изабраној после прве демократске смјене власти у историји наше земље. Да није тако, до сада би био спроведен сличан поступак у неком од бројних случајева коментарисања судских одлука”, додаје он.

Лепосавић наводи да му Устав и законске надлежности не дају објективну могућност утицаја на независност правосуђа, која би директно произлазила из његове извршне функције.

„Ова Влада и њени чланови немају неформалне центре моћи и утицаја, већ се боре за елиминисање свих паралелних структура власти које не произлазе из уставом и законом утврђене воље грађана. У том смислу, ја лично не познајем оптужене у овом поступку нити сам икада на било који начин ступио у било какав контакт са судијама у овом или било ком другом случају”, додаје он.

Лепосавић додаје да независност судства данашње међународно право дефинише, „не као привилегију судова, већ као привилегију грађана и њихових права због којих независност судства постоји“.

„Ни овај став нисте навели у свом Мишљењу,иако је поновљен на три мјеста у Препоруци Савјета Европе из 2010. године на коју сте се позвали… У Образложењу овог међународног документа се наглашава да „судови не постоје изван друштва којем треба да служе“. У ранијој Препоруци Савјета Европе… а што сте такође пропустили да наведете,стоји да се независност судова обезбјеђује и поштовањем дужности судова да своје одлуке заснивају „на недвосмисленим и потпуним доказима“. То је управо стандард на којем сам засновао свој критички исказан став и циљ због којег сам га јавно саопштио”.

Он наводи да је 31.12. 2020. добио захтјев за изјашњење са роком од осам дана, иако Закон о спречавању корупције прописује да је то 15 дана, те да му је ускраћена законом гарантована усмена расправа. Тврди и да је нетачно парафразирана његова изјава да је „најавио доношење Закона о амнестији“.

„У писаном изјашњењу, које сам вам доставио 5. јануара, појаснио сам да није било ријечи о најави доношења поменутог закона, јер тако нешто и није у мојој надлежности, већ да сам указао на то да Скупштина има то право. При том сам подсјетио да је институт амнестије предвиђен Уставом и међународним правним актима….”, наводи министар између осталог.

Он је написао и да је АСК усвојила Мишљење које не говори о амнестији, нити о наводу за које је тражено његово изјашњење.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest