Ovacije za Obradovića u Atini: Partizan na leđima Pantera slomio PAO

Košarkaši Partizana vezali su treći trijumf u Evroligi i nakon šest kola imaju polovičan utisak. Šampion Evrope iz 1992. godine je slavio na vrućem terenu Panatinaikosa 91:89 (31:16, 23:25, 14:23, 23:25).

Ne treba naravno apostrofirati da je sve počelo ovacijama za Željka Obradovića u OAKI, gdje je donio pet titula evropskog prvaka atinskim „zelenima“. Žoc ipak, nije bio sentimenatalan prema bivšem klubu.

Sigurno da nema tog ljubitelja košarke koji, znajući stil igre dva trenera, nije očekivao meč sa malo poena. Umjesto  toga, međitim, viđen je pravi vatromet iz ruku Partizanovog košarkaša. Kevin Panter je ispalio čak 20 poena tokom prvih 20 minuta, dobri su bili i Jam Madar sa 10, te Zek Ledej sa 9 poena. Crno-bijeli su do poluvremena ubacili čak 54 poena.

Poveli su izabranici Željka Obradovića odmah na startu 5:0, imali već u prvoj četvrtini 18 poena viška (31:13). Pogodio je Panajotis Kalaicakis u poslednjoj sekudni prve četvrtine praktično sa koša na koš, zatim su drugu četvtrinu domaći otvorili sa dvije trojke u poslednjim sekundama napada, spuštao je PAO zaostatak u par navrata na jednocifren, a na odmor se otišlo sa prednošću gostiju 54:41.

Drugo poluvrijeme su, za razliku od prvog, bolje otvorili „zeleni“. Razigrao se Dvejn Bejkon za sedam vezanih poena i 48:54. Obradović je zatražio tajm-aut, ali je samo na kratko uspio da primiri nalet izabranika Dejana Radonjića, koji su se nešto kasnije novom serijom 9:0 unijeli neizvjesnost (57:58). Beograđani su uzvratili sa sedam vezanih poena za 65:57 na otvaranju 29. minuta. U poslednjih minut i 57 sekundi treće četvrtine Panata je uspjela da prepolovi minus (64:68) i bilo je jasno da će biti drame u polsednjih 10 minuta.

Partizan je na startu odlučujućeg perioda opet posustao, Atinjani su prišli dva puta na minus dva. Ipak, Panter, koji je odmarao većim dijelom treće četvrtine postigao je prve poena u drugom poluvremenu, zatim je Dante Egzum „izmislio“ četiri poena i gosti su imali plus devet (80:71), pet i po minuta do kraja. Panter je u finišu preuzeo volan „parnog valjka“ u svoje ruke, stavio je trojku za dvocifrenu prednost (83:73), kasnije još jednu za 88:78.

Razbjesnelo je to vatrene grčke navijače, koji su bacivali svašta u teren, pa čak i reklamne panoe. Majstori su Grci da takvim potezima okrenu momentum utakmice. Uslijedila je pauza, ali je Partizan u posledna tri i po minuta nekako uspio da privede meč kraju u svoju korist.

Prva figura meča bio je Panter sa 29 poena. Dvocifreni su bili još Matija Lesor sa 15, Ledej sa 13, Danilo Anđušić sa 11, te Jam Madar, koji je ostao na 10 poena iz prvog poluvremena.

Kod Panatinaikosa su Nejt Volters i Dvejn Bejkon imali po 17, Derik Vilijams 14, Mateuš Ponitka i Jorgos Papajanis po 10 poena.

BAJERN PROTIV ŠAMPIONA EVROPE UPISAO PRVU POBJEDU

Rezultati: Baskonija – Makabi 116:87, Bajern – Anadolu Efes 81:78, Olimpija Milano – Real Madrid 77:83, Panatinaikos – Partizan 89:91; petak: Žalgiris – Alba (19), Olimpijakos – Valensija (20), Barselona – Fenerbahče (20.30), Monako – Crvena zvezda (21), Virtus – Asvel (21).