Овогодишњи извјештај ЕК има најбољу оцјену спремности

Влада је на данашњој сједници усвојила информацију о кључним налазима из годишњег извјештаја ЕК за Црну Гору за ову годину, коју је припремила Канцеларија за европске интеграције

Овогодишњи извјештај Европске комисије (ЕК) има најбољу свеукупну оцјену спремности до сада, казала је новоименована замјеница главне преговарачице Драгана Марковић, представљајући анализу Канцеларије за европске интеграције (КЕИ).

Влада је на данашњој сједници усвојила информацију о кључним налазима из годишњег извјештаја ЕК за Црну Гору за ову годину, коју је припремила КЕИ.

Како је саопштено из Генералног секретаријата Владе, уз анализу кључних оцјена, информација садржи упоредни тренд годишњег напретка у односу на 2019. и прошлу годину.

 – У анексу информације, КЕИ је дала преглед кључних изазова идентификованих извјестајем ЕК, који ће послужити као основа за израду Владиног Плана имплементације препорука ЕК у дијелу њених надлежности, с јасним фокусом на појачану ангажованост ресора – каже се у саопштењу.

Марковић је рекла да овогодишњи извјештај, који покрива период од јуна прошле до јуна ове године, има средњу оцјену, и приближних је налаза као и извјештаји из претходне двије године.

 – Анализа КЕИ показује да овогодишњи извјештај ЕК има најбољу свеукупну оцјену спремности до сада, док када је ријеч о мјерењу годишњег учинка, добар напредак биљеже два поглавља, одређени напредак 17 поглавља, ограничени напредак имамо у 13 поглавља, а само једно поглавље није забиљежило напредак –  навела је Марковић.

Према њеним ријечима, лошији тренд биљежи област реформе правосуђа, и то ће бити кључ даљег успјеха процеса преговора са Европском унијом (ЕУ).

Марковић је истакла да извјештај констатује јасну политичку посвећеност Владе остварењу стратешког циља – чланства у ЕУ, али и да у политичким критеријумима позива све три гране власти на већи ниво ангажованости и одговорности у правцу реформе владавине права.

Како је појаснила, у овогодишњем извјештају се први пут дају налази за преговарачка поглавља у односу на тематске кластере дефинисане кроз нову методологију приступања ЕУ.

 – Кластер Темељна поглавља, поред владавине права, посебан фокус, између осталог, ставља и на економске критеријуме. Кључни принцип цјелокупног даљег напретка у процесу остаје неопходност испуњења привремених мјерила у оквиру поглавља 23 и 24 –  казала је Марковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest