Пада број заражених, да ли ће бити ублажене мјере?

Он је рекао да су добили жалбе породица затвореника, који траже ублажавање мјера и могућност посјете најближима у Управи за извршење кривичних санкција (УИКС) уз један од четири услова из дигиталне ковид потврде

С обзиром на то да се епидемиолошка ситуација стабилизовала, постоји могућност да се ублаже противепидемијске мјере, али и укине обавеза негативног ПЦР теста за посјете затвореницима.

То је “Вијестима” казао директор Института за јавно здравље (ИЈЗ) Игор Галић.

Он је рекао да су добили жалбе породица затвореника, који траже ублажавање мјера и могућност посјете најближима у Управи за извршење кривичних санкција (УИКС) уз један од четири услова из дигиталне ковид потврде.

”Данас смо имали сједницу радне групе за борбу против ковид-19 у ИЈЗ и анализирали смо притужбе и епидемиолошку ситуацију. Свакако ће наш предлог бити прослијеђен осталим стручним тијелима на усвајања, а једна од тема је и ова. Надам се позитивном рјешењу. Све мјере које смо до сад предлагали биле су намијењене у циљу заштите притвореника и самих посјетилаца, али с обзиром на то да се епидемиолошка ситуација стабилизовала, постоји могућност за ревидирање противепидемијских мјера”, одговорио је Галић.

Неколико породица “Вијестима” се претходних дана обратило уз тврдњу да су огорчени јер ни уз посједовање брзих антигенских тестова и потврду о уредној вакцинацији, као и доказу о прележаном коронавирусу нису у могућности да оду у УИКС у посјету.

”У Управи за извршење кривичних санкција поново су забрањене посјете притвореним лицима и лицима на издржавању казне осим уз посједовање негативног искључиво ПЦР теста док су посјете адвокатима и судским вјештацима омогућене уз дигиталну ковид потврду. Зашто се онда вакцинишемо и зашто постоје брзи тестови? Како могу адвокати и судски вјештаци, особље да улазе без онда искључиво тог теста? Поставља се питање како запослени могу да раде без проблема и без икаквих провјера? Зашто су мјере толико рестриктивне за странке које долазе у посјету, а трајање посјете је ограничено на 15 минута и то преко стакла гдје породица нема додира за притвореником, а пак особље нема никакве рестриктивне мјере”, казала је саговорница “Вијести”.

Актуелне мјере против коронавируса на снази су до 3. марта. Према актуелним мјерама, брачни другови и дјеца притвореника могу у посјету уз негативан ПЦР тест, док су посјете лицима која се налазе на болничком лијечењу у здравственим установама, али и особама смјештеним у установама социјалне и дјечје заштите, забрањене.

Обавеза запослених у здравственим установама и установама социјалне и дјечје заштите је да првог радног дана након коришћења годишњег одмора или дијела годишњег одмора послодавцу доставе негативан ПЦР тест или доказ да су потпуно вакцинисани и да од посљедње дозе није прошло више од шест мјесеци.

У Црној Гори јуче је забиљежен најмањи број новозаражених, од 3. августа прошле године. Регистровано је 87 нових случајева коронавируса, а од посљедица инфекције ковид-19 преминуле су четири особе.

Из ИЈЗ је саопштено да су лабораторије анализирале и доставиле резултате за 1.010 узорака. Казали су да је из Подгорице 33 позитивних, Бара и Никшића по девет, Рожаја осам, Херцег Новог седам, Будве и Пљеваља по четрири, Бијелог Поља и Улциња по три, Цетиња и Котора по два, док је по један нови случај коронавируса регистрован у Тузима, Андријевици и Мојковцу.

Црна Гора је прошле седмице била на 41. мјесту у Европи, међу 52 земље по броју новозаражених коронавирусом на 100.000 становника. Када је ријеч о укупном броју обољелих од почетка пандемије до прошле седмице пала је са првог на пето мјесто у Европи, а испред Црне Горе сада су по том критеријуму Данска, Литванија, Словенија и Грузија.

Набавили два нова ПЦР апарата

ИЈЗ је набавио лабораторијску опрему вриједну 183.800 еура, која укључује два ПЦР апарата, тестове и потрошни материјал.

Опрема је набављена кроз прекогранични пројекат “Јавноздравствена спремност за епидемије и ванредне ситуације које прелазе границе држава – ЕРИ Хеалтх”, који спроводе ИЈЗ, Институт за јавно здравље Републике Српске и Завод за јавно здравље Сисачко-мославачке жупаније.

Пројекат се реализује у програмском подручју Интеррег ИПА Програма прекограничне сарадње Хрватска – Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014-2020. Из средстава ЕУ финансира се 85 одсто набављене опреме.

Галић је рекао да је, поред лабораторијске, у оквиру пројекта набављена и рачунарска опрема вриједна 12.000 еура, као и обезбијеђена едукација за око 260 епидемиолога из земаља учесница.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest