Паре дијелила четири процјењивача чија су имена тајна

РЕАГОВАЛИ ИЗ МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ
Паре дијелила четири процјењивача чија су имена тајна
Међу 20 програма који су добили финансијску подршку Министарства културе је и невладина организација “Ђакомо Адриатиц”. Један од оснивача ове НВО је Азра Храповић, која је уједно била и чланица Комисије Министарства културе за расподјелу средстава за финансирање програма невладиних организација


Четири независна процјењивача додјељивала су бодове пројектима и програмима невладиних организација, у оквиру Јавног конкурса “Развијајмо културне навике”, а Комисија за расподјелу средстава се у том дијелу бавила само административним послом, саопштено је “Вијестима” из Министарства културе.

“Достављање података као и ангажман независних процјењивача третира се повјерљивим, како је и наведено у акту Министарства јавне управе (МЈУ). Ове године била су ангажована четири независна процјењивача”, одговорили су из Министарства културе на питање о именима процјењивача.

МЈУ на крају сваке године именује независне процјењиваче за наредну. “Вијестима” је из овог ресора незванично речено да они само бирају процјењиваче, а да их министарства касније сама ангажују, без њихове консултације, те с тога они немају податке о њиховом даљем ангажману и не знају које четворо је доносило одлуке на конкурсу Министарства културе. На сајту МЈУ у фебруару је објављена допуњена листа независних процјењивача за 2020. годину. На тој листи је и директорица Директората за културну баштину Министарства културе, Добрила Влаховић. Влаховић је уједно била и чланица комисије Министарства на овом конкурсу.

Поред ње, независни процјењивачи су и Александар Чампар, Аида Спахић, Андреа Поповић, Бобан Томић, Дамир Лаличић, Драган Дамјановић, Драгана Дамјановић, Дженита Хукић, Горан Пребирачевић, Кана Томашевић, Крсто Вукадиновић, Маја Суботић Меденица, Марија Миловић, Марко Ракић, Мирко Рајковић, Мирослав Ђукић, Небојша Јововић, Радуле Драговић, Сања Станић, Стоја Попадић, Татјана Малишић Делевић, Весна Гајевић, Зоран Полексић и Жељка Стаментовић. Због повјерљивости података не зна ко су од њих били процјењивачи на овом конкурсу.

Сви независни процјењивачи се на ту позицију пријављују уз достављену биографију и област интересовања, на основу чега их министарства касније ангажују, рекли су “Вијестима” из МЈУ.

У “Смјерницама за независне процјењиваче пројеката и програма невладиних организација пријављених на конкурсе органа државне управе”, МЈУ, у која су “Вијести” имала увид, нигдје не пише да су процјењивачи и њихов ангажман повјерљиви у контексту тајности. У дијелу “Бодовање пројеката и програма према критеријумима” истиче се да су “одабрани независни процјењивачи дужни да прије процјењивања потпишу изјаву о повјерљивости, непристрасности и непостојању сукоба интереса у односу на пројекте и програме које ће процјењивати”. Изјава се потписује након увида у попис пријава пројеката и програма НВО.

“Повјерљивост – процјењивач мора осигурати тајност података које је добио у пројектима, односно програмима, а од њега ће се очекивати и да прије почетка рада на бодовању потпише изјаву о повјерљивости”, пише се у Смјерницама. Са друге стране, Комисију за расподјелу средстава у оквиру конкурса, чине представници органа који спроводи Јавни конкурс, у овом случају Министарства културе и невладиних организација. Комисију у овом конкурсу чинили су предсједница Марија Мрваљевић и чланови Милица Мартић, Азра Храповић, Добрила Влаховић, која је и на листи независних пројењивача за 2020. годину.

“Наглашавамо да чланови Комисије пружају административно-техничку подршку приликом достављања пројеката/програма, а о бодовању пројеката одлучују независни процјењивачи”, рекли су “Вијестима” из Министарства културе. Они објашњавају да након што комисија провјери пристиглу документацију пројекте бодују независни процјењивачи, а касније комисија “припрема одлуку о расподјели средстава након достављених бодовних листа које су они сачинили”. На овогодишњем конкурсу међу одбијеним пројектима су и неки од носилаца црногорске културне сцене или локалних умјетничких сцена.

“Напомињемо да је, у складу са пропозицијама и условима конкурса, са њихове стране прије свега вреднован квалитет понуђених пројеката/програма”, образлажу из Министарства културе и кажу да се бодовање врши на основу Приручника за примјену правног оквира за финансирање пројеката/програма невладиних организација из јавних извора, који је сачинила Национална канцеларија за сарадњу са НВО – Министарство јавне управе.

Више НВО је у обраћању “Вијестима” изразило сумњу у критеријум и одабир невладиних организација које су подржане на конкурсу доводећи у питање рад комисије, независних процјењивача, али и дјелатности других невладиних организација. Проблематизован је и сукоб интереса Азре Храповић, коју су предлагале неке од НВО које су добиле средства, али и “Ђакомо Адриатиц” међу чијим је оснивачима била до 2014. године, како је казала “Вијестима”, након чега је само “повремено ангажована” у раду те НВО.

“Госпођа Азра Храповић, као представница НВО и чланица Комисије, није учествовала у административно-техничкој процедури коју спроводи Комисија, како за свој пројекат тако и за пројекте/програме који су достављени од НВО које су је предложиле, што је и наведено у Рјешењу о образовању комисије за расподјелу средстава за финансирање пројеката/програма невладиних организација за 2020. годину, као и у Одлуци о расподјели средстава невладиним организацијама за пројекте у областима умјетности и културе. У контексту наведеног, законска процедура у цјелости је испоштована”, одговорили су из Министарства културе.

Предсједница комисије Марија Мрваљевић, коју су “Вијести” контактирале, такође је истакла да у овом случају нема конфликта интереса.

“Пројекат НВО ‘Ђакомо Адриатиц’ јесте подржан на Конкурсу у складу са добијеним бодовима од стране независних процјењивача, јер је претходно испунио све административно – техничке услове прописане Конкурсом. Наравно да нема дукоба интереса, јер је испоштована законска одредба за њеним (Храповић) изузећем”, рекла је Мрваљевић.

На питање “Вијести” упућено Министарству културе да ли се може очекивати да дође до измјена Одлуке о финансирању пројеката НВО, у областима културе и умјетности, казали су да за то нема разлога.

“Имајући у виду да су испоштоване све законске одредбе и административно-техничке процедуре које обухватају: објављивање Јавног конкурса, објављивање листе НВО које нијесу доставиле уредну и потпуну пријаву, сачињавање одлуке о расподјели средстава НВО за пројекте из области умјетности и културе, објављивање ранг-листе пројеката/програма на основу броја бодова које су утврдили независни процјењивачи и објављивање табеларног прегледа НВО чије пријаве нијесу задовољиле административне услове из Јавног конкурса, не постоји ниједан валидан разлог за измјену ове одлуке”.

Храповић: Изузела сам се из НВО, не могу сви да добију новац
Међу 20 програма који су добили финансијску подршку Министарства културе је и невладина организација “Ђакомо Адриатиц”.

Један од оснивача ове НВО је Азра Храповић, која је уједно била и чланица Комисије Министарства културе за расподјелу средстава за финансирање програма невладиних организација.

“Ђакомо Адриатиц” је на конкурсу добила подршку од непуних 10.000 еура за програм “Културно-умјетничке потребе у Црној Гори”, који ће урадити са партнерском НВО “Центар Сјевера”.

Храповић је “Вијестима” казала да се она изузела у том процесу, али и да више није међу оснивачима ове НВО.

“Приликом провјере техничке документације тражила сам своје изузеће, како то закон прописује, о чему постоји доказ. Такође напомињем да ја као чланица Комисије нити гласам нити подржавам пројекте, већ као чланица НВО пратим транспарентност процеса и учествујем у раду Комисије”, казала је Храповић. На питање о њеној кандидатури, она је казала да је на јавни позив од пријављена два кандидата изабрана “с обзиром на број подршки који сам добила и које су биле валидне”.

Храповић је, према документу на сајту Министарства културе, добила подршку 14 валидних пријава и још 19 невалидиних, а њен противкандидат четири невалидне. Међу НВО које су подржале њену кандидатуру су и још најмање пет које су на крају добиле средства на овом конкурсу.

“Вијестима” је на то указала представница НВО Нова центар за феминистичку културу Наташа Нелевић, која се претходно жалила на резултате конкурса Министарства.

Нелевић је оцијенила да на списку подржаних програма Министарства културе “има неколико организација, без икаквог значаја у култури, који су подржали кандидатуру Азре Храповић на мјесто чланицу Комисије, вјероватно зато да би им она то вратила на овај начин”.

Храповић је то негирала.

“Улога Комисије је да провјери примљену документације, као и потпуност пријаве, јер се непотпуне пријаве не разматрају. Сваки даљи процес, а то је бодовање, иде ка независним процјењивачима и који су компетентни, јер су се већ са својим доказима нашли на листи Министарства јавне управе. Што значи да све до коначне листе коју шаљу независни процјењивачи нијесам била упозната са резултатима до момента када је Комисија послала позив. Ово би заиста морали знати они који се баве радом у удружењима и НВО,” казала је Храповић, додавши да треба прихватити чињеницу да од 200 и више пријава не могу бити сви финансирани, већ само одређени број.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest