Пљеваљски риболовци сумњају да отрови поново иду у ријеку Везишницу

Да воде ријеке Везишнице с времена на вријеме буду мутне као што је то био случај у јулу 2019. године, када је изазван помор рибе у Ћехотини, упозоравају из Спортског риболовачког клуба „Липљен“.

У кориту ријеке се појављује и препознатљива шљака, која је претходних година долазила из отпадних вода Термоелектране (ТЕ).

Риболовци сумњају да се у одређеном периоду отпадне воде наводно опет испуштају из Термоелектране у ријеку.

– Везишница повремено и даље буде бијела, таман се дно пречисти и укаже се природно тло погодно за враћање бентоса, а онда се изнова појављује неко испуштање из ТЕ и дно опет постаје зацементирано бијелом шљаком, казао је први човјек Спортско риболовачког клуба „Липљен“ Васо Кнежевић, додајући да риболовци нијесу утврдили тачно када се врши испуштање отпадних вода у Везишницу.

Отпадне воде које се сливају у Везишницу, након непуног километра, уливају се у Ћехотину, тако да се истовремено угрожавају и воде ове ријеке.

– То је јасна чињеница да ТЕ и даље испушта привремено нешто, иако нисмо тачно утврдили шта и одакле, али таква бјеличаста шљака само од ТЕ долази, јер је тако било и када се десио помор рибе 2019.године. Фотографије најбоље говоре и поткрепљују ово о чему је ријеч, каже Кнежевић, који је доставио „Дану“ фотографију од 31. јануара ове године када су забиљежили да су воде Везишнице биле бијеле.

За помор рибе у Ћехотини нико није одговарао

У случају тровања рибе у ријеци Ћехотини 5. јула 2019. године, против одговорних лица из Термоелектране Ратомира Дебељевића, Драгана Бабића, Владимира Шестовића и Славка Вукашиновића вођен је судски поступак, који је прекинут након што је судски вјештак Снежана Дидановић промјенила свој став.

Наиме, Дидановићева је промјенила ранији став, на основу ког је тужилаштво темељило оптужницу.

Послије такве ситуације тужилаштво је обуставило кривично гоњење а судија у поступку је обуставила даље суђење.

Еколози су у тим приликама оштро реаговали, али су осумњичени ослобођени сваке одговорности.

За тровање рибе у Ћехотини нико није одговарао, једино је Електропривреда издвојила значана средства за ново порибљавање.

Претходних дана воде Везишнице нијесу биле мутне, али се у кориту примјећују остаци шљаке о којој говори Кнежевић. Нема ни трагова да се тренутно испуштају отпадне воде из Термоелектране, али је видно да узводно од ТЕ нема остатака шљаке, која се појављује у току испод ње.

Све могуће сумње и оптужбе по овом питању одбацују из Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ), тврдећи да отпадне воде Термоелектране не угрожавају животну средину, односно да немају никакав додир са ријеком Везишницом.

– Технолошке воде депоније Маљевац користе се кроз затворен циклус водонепропусне Касете III, таложника обложеног водонепропусном ХДПЕ фолијом те, кроз челични цјевовод повратне воде. Технолошке воде депоније Маљевац ни у једном тренутку немају додира са животном срединим и ријеком Везишницом- наводи се у одговору извршног директора Електропривреде Николе Ровачнина који је достављен „Дану“.

Претходних дана на друштвеним мрежама појавили су се снимци о капиталним уловима рибе у ријеци Ћехотини. Нема података о угинућу рибе. Међутим, тренутно је водостај Везишнице и Ћехотине прилично висок.

Раније су еколози тврдили да када је водостај висок и поред испуштања отпадних вода из Термоелектране не може доћи до угинућа рибе. Наводно угинуће рибе се десило, услед испуштања отпадних вода у јулу мјесецу 2019. године, услед сушног љета и јако ниског водостаја поменутих ријека.

У Пљевљима се чују и незваничне тврдње да из Термоелектране наводно испуштају отпадне воде у моменту када је висок водостај Везишнице и Ћехотине, како штете од отпадних вода не би биле видне.

Такве наводе је, ипак, тешко доказати, посебно када из Електропривреде тврде да нема никаквог испуштања отпадних вода у ријеку Везишницу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest