Политичарима потпредсједничка мјеста у Влади?

НОВА ВЛАСТ ДРЖИ КУРС КА БРИСЕЛУ И ВАШИНГТОНУ
Политичарима потпредсједничка мјеста у Влади?
Лидери три коалиције данас ће саопштити принципе на којима ће почивати будућа власт, борба против криминала и корупције у врху приоритета. Уколико премијер буде нестраначка личност, потпредсједници нове владе могли би бити политичари. Формирање владе начелно договорено одмах након објављивања изборних резултата. Тренутно се разматрају критеријуми и техничка питања, саопштено је “Вијестима” из коалиције “За будућност Црне Горе”


Будућа влада почиваће на седам принципа, међу којима је експлицитно обавезивање да ће спроводити и све обавезе које је држава преузела чланством у НАТО.

Носиоци три листе које су на изборима освојиле већину – Здравко Кривокапић, Алекса Бечић и Дритан Абазовић, данас пред новинарима саопштиће оно што је неспорно и на чему ће почивати будућа влада и власт.

“Иако ће званични резултати парламентарних избора бити саопштени до понедјељка, они ће пред јавност изаћи с оним око чега нема дилеме и што је основа сваког даљег разговора”, рекао је незванично један од саговорника “Вијести”, наводећи да су разлог томе велика очекивања грађана и интересовања о току преговора о формирању нове власти.

Усаглашени постулати су у ствари прецизирана верзија онога што су лидери договорили на састанку након изборне побједе, а то је да ће нова, демократска власт, одговорно испуњавати све међународно преузете обавезе, односно спроводити реформе како би Црна Гора у најкраћем могућем року приступила Европској унији.

Иако су лидери Демократског фронта јавно потврдили да неће оспоравати чланство Црне Горе у НАТО, тај дио у вези с преузетим обавезама биће јасно назначен у промовисању политике нове скупштинске већине, рекао је један од саговорника.

Остаје такође понуда представницима мањинских народа да буду дио нове власти, владавина права, борба против корупције и организованог криминала и поштовање Устава и закона као темељни постулати који су посљедњих мјесеци креативно тумачени, а због чега је актуелна власт била на мети критика Европске комисије и дијела домаће јавности.

Кривокапић, Бечић и Абазовић сагласни су да нова власт треба да буде експертска, односно да у њој буду стручњаци из конкретних области без обзира на њихову политичку, вјерску, националну или било коју другу особеност.

Потпредсједници владе могу бити политичари
Уколико нову експертску владу буде водила нестраначка личност, а за сада се Здравко Кривокапић помиње као та особа, први његови сарадници могли би бити политички званичници из редова нове парламентарне већине.

То је једна од опција о којој разговарају представници три опозиционе коалиције које су добиле 41 мандат на парламентарним изборима.

Један од лидера Демократског фронта Небојша Медојевић је и прије избора 30. августа објављивао како ће мјесто на изборној листи препустити након побједе, алудирајући да ће бити у извршној власти.


Мандић, Медојевић и Кнежевићфото: Борис Пејовић
Таква очекивања има и његов колега, лидер Нове Андрија Мандић док Милан Кнежевић не инсистира да му је мјесто у влади, рекли су саговорници.

Докле се стигло у незваничним разговорима јуче нико није хтио да каже, наводећи да је прерано за то.

Више саговорника рекло је да се на овакву могућност не гледа благлонаклоно и од стране носилаца листе коалиције “За будућност Црне Горе”, јер би могла негативно да утиче на међународни рејтинг нове власти с обзиром на то да они важе за проруске играче.

Кривокапић и Абазовић инсистирају на експертској влади, па је носилац листе “За будућност Црне Горе” у више наврата казао да би у њој могло бити мјеста и за оне из Демократске партије социјалиста ако су “људи од знања”.

Он је јуче то поновио у интервјуу за београдски лист “Данас”.

Упитан да ли ће у експертској влади бити мјеста и за експерте из ДПС-а, одговорио је: “То што се неко активно бавио политиком не треба да буде критеријум који би некога искључио из будуће владе, посебно ако се ради о личности завидних професионалних референци. Што се тиче кадрова које је именовао ДПС, нико од људи који су свој посао обављали савјесно и у складу са законом, не треба да брине за своје позиције јер нова влада неће спроводити политички реваншизам”.

Из коалиције “За будућност Црне Горе” одговорили су јуче “Вијестима” да је “формирање Владе начелно договорено одмах након објављивања изборних резултата. Тренутно се разматрају критеријуми и техничка питања. Када то договоримо и дефинишемо, на дневни ред ће доћи и кадровска рјешења”.

Ширење владајуће већине доприноси стабилности
Кандидат за посланика и генерални секретар демократа Борис Богдановић рекао је “Вијестима” да је “опредјељење три лидера да позову мањинске партије да партиципирају у новој власти”.


Богдановићфото: Борис Пејовић
“Радујемо се ширењу владајуће већине јер је то прије свега допринос стабилности и помирењу у Црној Гори”, казао је он.

Богдановић подсјећа да ће коалиције “За будућност Црне Горе”, “Мир је наша нација” и “Црно на бијело” формирати власт:

“У том циљу три лидера су дан након завршетка избора утврдила четири принципа на којима ће почивати будућа демократска влада. Први је да ће одговорно спроводити све међународно преузете обавезе, други да ће реализовати све неопходне реформе како би Црна Гора у најкраћем могућем року приступила Европској унији, трећи да ће Влада бити експертска, конституисана од кадрова који су стручњаци из конкретних области без обзира на њихову политичку, вјерску, националну или било коју другу особеност и четврти да ће нова власт у потпуности бити посвећена поштовању Устава и примјени закона, уз измјене, допуне и ревизију свих дискриминаторских законских и подзаконских аката, укључујући и Закон о слободи вјероисповијести”, наводи он.

Кандидат за посланика и лидер Праве Црне Горе Марко Милачић казао је да формирање нове владе иде по плану: “Све три коалиције показале су највећи ниво зрелости. Не треба никога дисквалификовати, експерте или политичаре. Важно је да има политичке воље да се изграде ресори у којима су и да се обрачунају с криминалом и корупцијом.”


Милачићфото: Права Црна Гора
Бошњачка странка ради посао за ДПС
Највиши званичници Бошњачке странке разговарали су у понедјељак с колегама из Демократа, нудећи им мањинску владу.

Након састанка саопштено је да је предсједник БС Рафет Хусовић казао да се БС залаже за мањинску владу, коју би предводиле Демократе, уз учешће коалиције “Црно на бијело” и мањинских партија.


Са састанка Бошњачке странке и Демократафото: Бошњачка странка
“Сматрамо да би Демократе требало да буду окосница нове власти, јер им изборни резултат за то даје легитимитет. У том смислу, имаће подршку БС, а очекујемо и од осталих проевропских и грађанских политичких фактора, без обзира да ли ћемо бити дио власти. Тиме би се створила потребна проевропска двотрећинска већина у Парламенту, чиме би се деблокирали одређени процеси и свакако створили услови за свеобухватну друштвену реформу, јачање институција и владавине права у циљу достизања европских стандарда”, рекао је “Вијестима” портпарол БС Адел Омерагић.

То би значило да би мањинску владу требало да подржи ДПС.

Абазовић и Бечић више пута поновили су да неће бити никакве сарадње са ДПС-ом.

Јавни скупови ишли би у корист одлазећој власти
Демократски фронт саопштио је прије два дана да општински одбори чланица коалиције траже организовање скупова против одлазећег режима, како би показали да га се не плаше.

Повод су, како су објаснили поруке с такозваних патриотских окупљања.

Такође су објаснили да то неће чинити без сагласности коалиционих партнера.


Из коалиције “За будућност Црне Горе” “Вијестима” су одговорили да су у овом моменту окупљања оних који су гласали за промјене непотребна: “Јавни скупови у овом моменту одлазећем режиму отворили би простор за провоцирање сукоба, сценирање инцидената и компромитацију наше величанствене побједе…”

Борис Богдановић сагласан је с тим, наводећи да је власт смијењена и свака идеја о новим протестима супротстављена је политичкој логици и бесмислена.

“Будући да ДПС на све начине покушава да прекроји изборну вољу грађана и подигне тензије у друштву, неопходно је остати прибран и не вући политичке потезе који њима иду у прилог. Стога, ми из коалиције “Мир је наша нација” позивамо на прибраност, уздржаност и хладне главе, како бисмо у миру формирали власт и кренули да економски и морално уздижемо Црну Гору. Када је ријеч о кадровским рјешењима, идемо корак по корак, а први је демонтирање аутократског режима”, рекао је функционер Демократа.

Мук: Експертску владу би лакше прихватио и дио међународне јавности
Предсједник Управног одбора Института алтернатива Стево Мук рекао је да је коалиција која је побиједила на изборима у Црној Гори 30. августа још у изборној ноћи јасно саопштила да упућује позив странкама мањинских народа за учешће у новој влади.


Мукфото: Саво Прелевић
На питање да ли вјерује у експертску владу, Мук је рекао да је тај концепт изазован.

“Ми нисмо, као што нису ни политичке странке које су се залагале за тај концепт до краја дефинисале шта то значи, ко су стварно екпсерти и каква је њихова улога и однос према људима који носе политички ауторитет. У идеалним околностима бих рекао да људи који су добили на изборима морају да преузму политичку одговорност, да раде у влади и да покажу да су спремни да испуне обаћања која су дали у току кампање и након избора.Чини ми се да би експертску владу лакше прогутао и дио међународне јавности. Чини ми се да би комбинација у којој би носиоци изборних листа прихватили да политички ауторитет смјесте у сам врх владе кроз обављање функција предсједника и потпредсједника, а да министри буду експерти, била нека мјера компромиса између обавеза да се ипак политички носи и одговара за оно што је политика владе, али и потребе да можда нарочито у овом финансијско-економском и буџетском дијелу у сусрет посљедицама економске кризе требају нам најбољи експерти који ће омогућити да буџет и финансије и економија буду стабилни и да остварујемо макар минимум за функционисање државе”, рекао је Мук Телевизији Н1.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest