Помjерање казаљки на сату и ове године по старом моделу

Одлука о томе хоће ли нека држава чланица узети као траjно љетно или зимско вриjеме зависи од њеног географског положаjа и стога jе тешко очекивати договор о приjедлогу ЕК коjи се сада чини исхитрен, иако то нико не жели службено признати

Иако jе Европска комисиjа (ЕК) jош приjе три године предложила да се укине сезонско помjерање сата, државе чланице се о томе jош нису договориле, а чини се да у скорије вриjеме ни неће.

– У недjељу, 31. октобра, помjерит ћемо сат – изjавио jе гласноговорник Stefan De Keersmaecker, одговараjући на питање новинара шта се догађа с приjедлогом да се укине помицање сата сваке задње недjеље у марту и задње недjеље у октобру, јавља Аваз.ба.

Помjерање сата требало jе престати 2019., након што jе бивши предсjедник Европске комисиjе (ЕК) Жан Клод Jункер (Jean-Claude Juncker) 2018. то предложио за циjелу Европску униjу, с тим да jе чланицама препуштено да одлуче хоће ли задржати љетно или зимско рачунање времена.

Приjедлог jе 2019. подржао Европски парламент, но требаjу га усвоjити државе чланице. Тренутно нема никаквих назнака да би приjедлог могао добити њихову подршку.

– Ствар jе сада у рукама држава чланица – рекао jе гласноговорник Де Кеерсмаецкер.

Европски министри саобраћа одлучили су у децембру 2018. одгодити одлуку о укидању сезонског помjерања сата до 2021., али се након тога ништа ниjе догодило по том питању.

Одлука о томе хоће ли нека држава чланица узети као траjно љетно или зимско вриjеме зависи од њеног географског положаjа и стога jе тешко очекивати договор о приjедлогу ЕК коjи се сада чини исхитрен, иако то нико не жели службено признати.

У Европскоj униjи постоjе три временске зоне и наjвећа jе средњоевропска, од Пољске на истоку до Шпаниjе на западу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest